Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροποποίηση-νομιμοποίηση λήξασας άδειας μη αποπερατωμένου


Recommended Posts

Είμαι νέος μηχανικός και έχω "κολλήσει" στη πρώτη μου άδεια. Πρόκειται για ένα κτίριο με οικοδ. άδεια που έχει λήξει (εκδ. 2001), περατωμένο ως και τον φέροντα οργανισμό, στο οποίο ο ιδιοκτήτης έκανε τις εξής υπερβάσεις: προσέθεσε α) ένα χώρο 48μ2 στη θέση που προβλεπόταν μια υπερυψωμένη βεράντα και β) εξώστες περιμετρικά, οι οποίοι μάλιστα παραβιαζουν τους τοπικούς περιορισμούς εξωστών. Καταγγελία δεν έχει γίνει αλλά ο ιδιοκτήτης θέλει να νομιμοποιήσει την οικοδομή και να πάρει εκ νέου εργοτ. ρεύμα. Κατέθεσα το φάκελο στη πολεοδομία με τίτλο 'Νομιμοποίηση προσθήκης..΄αλλά δεν το δέχτηκαν κατα τον προέλεγχο λεγοντάς μου οτι πρέπει να εισαγχθεί ως 'Τροποποίηση-νομιμοποίηση της παλιάς άδειας'. Ο λόγος που μου ανέφερε είναι οτι ο σκελετός είναι ενιαίος για το νόμιμο και το αυθαίρετο τμήμα και κατασκευάστικε ταυτόχρονα, άρα δε θεωρείται προσθήκη. Νομίζετε οτι έχει δίκιο ο υπάλληλος ή μπορει και να αναθεωρήσει αργοτερα όπως έχω ακούσει οτι έχει γίνει σε παρόμοια περίπτωση; Επίσης, τι γίνεται με τον επιβλέποντα μηχανικό της ληγμένης άδειας, που παρεπιπτόντως έχει πληρωθεί όλη την επίβλεψη; Μήπως τελικά πρέπει να γίνει αναθεώρηση της παλιάς άδειας απο τη στιγμή που δεν έγινε καταγγελία; Τέλος, πιστεύετε ότι στη περίπτωση της νομιμοποίησης πρέπει να φαίνονται "όλα" στα σχέδια και στις φωτογραφίες έστω και αν κάποια στοιχεία χρειάζονται την έγκριση της ΕΠΑΕ;

Ζητώ να με συγχωρέσετε για την κούραση στην οποία σας υπέβαλα. Ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε γνώμη που μπορεί να με βοηθήσει, έστω και επιμέρους...Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αν το κτιριο σου εχει σημερα ΜΟΝΟ τον φεροντα οργανισμο.. τοτε πες τους οτι τα επιπλεον 48 τμ αφορουν περγκολα που επιτρεπεται να ειναι απο σκυροδεμα μαζι με τον φ.ο...οποτε η αδεια αν αποδειξεις οτι εχει ολοκληρωσει φ.ο (αποδειξεις σκυροδεματος) ισχυει επ αοριστο με περατωμενο σκελετο...οποτε ολοκληρωνοντας την τραβας και μια προσθηκη στα 48τμ και καθαρισες..(SNEAKY IS BEST..)

 

*οι περγκολες διατασσονται ελευθερως...

 

**επικινδυνο σημειο :οι περγκολες στον φ.ο δεν ηταν στην στατικη μελετη..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω το προβλημα σου να ειναι πως θα "μπει" η αδεια μέσα στην πολεοδομια. Ειτε με το ενα ονομα ειτε με το αλλο την διαδικασια θα την περάσεις. Το θεμα ειναι πως θα βγει...γιατι εγραψες ορι εκανε περιμετρικα βεραντες εναντια στους τοπικούς περιορισμούς εξωστών!!

Γενικα αν εχουν γινει εργασιες που δεν δικαιολογουνται με τους ορουθς δυσκολο να το νομιμοποιησεις (οχι ακατορθωτο :roll: )

Link to comment
Share on other sites

1) Νομίζω πως ο υπάλληλος έχει δίκιο.

2) Ο επιβλέπων μηχανικός κακώς πληρώθηκε όλη την επίβλεψη, αλλά ό,τι έγινε έγινε.

3) Κατά τη γνώμη μου η σειρά των ενεργειών είναι η εξής: Βάζεις φάκελο για νομιμοποίηση στην πολεοδομία έχοντας κατά νου ότι:

α) ο ιδιοκτήτης θα πληρώσει πρόστιμα

β) η υπόθεση μπορεί να κολλήσει είτε στα αρχιτεκτονικά, είτε στα στατικά.

3) Αν καταφέρεις και το νομιμοποήσεις, εκδίδεις νέα άδεια για την αποπεράτωση του κτιρίου μια και η παλιά έχει λήξει. Αν δεν τα καταφέρεις, αίρεις τις αυθαιρεσίες και τότε εκδίδεις νέα άδεια.

Φιλική συμβουλή. Τέτοιες υποθέσεις είναι αυτό που λέμε "καμμένες" και οι ελάχιστες αμοιβές που προβλέπονται από το νόμο είναι αστείες για το τρέξιμο που θα κάνεις. Στη θέση σου θα συζητούσα πρώτα το θέμα με τους αντίστοιχους ελεγκτές προκειμένου να εκτιμήσω πόσος κόπος θα χρειαστεί, ώστε να μην μπω μέσα (οικονομικά).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δε γίνεται σαφές είναι αν τα 48 μ2 υπερβαίνουν τη δόμηση και ποιες είναι ακριβώς οι προδιαγραφές του νέου χώρου (κλειστός ή ημιυπαίθριος?) και αν οι εξώστες (πλην της ''μορφολογικής'' παρανομίας) υπερβαίνουν και αυτοί το Εεξ=40%*Δόμησης - Εημ.χ όπου Εημ.χ.=20%*Δόμησης maximum.

 

Αν μιλάμε για αριθμητικές υπερβάσεις το πιθανότερο να διατηρηθούν με πρόστιμα (εντελώς ασύμφορο οικονομικά).

 

Αν είμαστε ΟΚ με τους υπολογισμούς και το πρόβλημα είναι η περιμετρική ανάπτυξη των εξωστών τότε [και αυτό ας θεωρηθεί παρατήρηση] για ποιο λόγο να συμβάλεις στη διαδικασία νομιμοποίησης τέτοιας αθλιότητας??? Στη θέση σου θα συζητούσα το θέμα με τους υπαλλήλους της πολεοδομίας και μετά θα παρουσίαζα ως αδιέξοδο στον πελάτη την καθαίρεση τμημάτων (και ναι...ξέρω ότι αλλάζει τη στατική συμπεριφορά...ας γίνει μελέτη).

 

Με το μπαρδόν, αλλά μερικές φορές νοιώθω ότι κάποιοι μηχανικοί έχουν αποδειχτεί πλήρως ένα ρόλο τύπου Κούγια/συνηγόρου υπεράσπισης του κάθε Ελλαδιστανού...έλεος!!! Δεν είναι αυτή η δουλειά μας...ο ΓΟΚ είναι μια παπαριά αλλά το πότε πρέπει να τον υπερασπιστείς νομίζω είναι εύκολα αντιληπτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάνενα πρόβλημα με τη δόμηση και τη κάλυψη. Δειχνω τη μισό αυθαίρετο τμήμα ως κλειστό χώρο και το άλλο ως Η/Χ. Οι εξώστες δεν είναι ακριβώς περιμετρικοί, αλλά εξέχουν, ο καθένας, από τις όψεις και το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει τοπικός περιορισμός ως προς το μήκος της όψης που καταλαμβάνει ο κάθε εξώστης. Νομιζω οτι θα χρειαστεί έγκριση από ΕΠΑΕ. Αλλά αν κάνει αυτοψία η ΕΠΑΕ θα βρει και άλλα...Νομίζετε οτι η σκέψη, που μου πρότεινε συνάδελφος, να ''κρυφτούν'' κάποια στοιχεία στα σχέδια και στις φωτογραφίες είναι εντελώς λάθος, δεδομένου των ευθυνών και του ύψους της αμοιβής σε τετοια περίπτωση; Θα διερευνήσω γενικά το θέμα με τους υπάλληλους της πολεοδομίας και ίσως αφήσω την υπόθεση βρίσκοντας μια δικαιολογία στον τον ιδιοκτήτη. Ευχαριστώ για τις απάντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα συνάδερφοι. Έχω το εξής πρόβλημα.

Έχω μια οικοδομή η οποία βρίσκεται στα μπετά αρκετά χρόνια και τώρα ο ιδιοκτήτης πρόκειται να αρχίσει και πάλι εργασίες. Η αρχική άδεια έχει εκδοθεί το 95. Μήπως πρέπει η άδεια να αναθεωρηθεί στην πολεοδομία για την επανέναρξη των εργασιών?

Με το ΙΚΑ τι πρέπει να κάνω? Διακοπή εργασιών δεν είχε γίνει μετά που τελείωσε ο σκελετός. Τι πρέπει λοιπόν να γίνει? Πώς θα ξαναπεραστούν ένσημα στο έργο? Επιβάλλεται πρόστιμο σε αυτές τις περιπτώσεις?

Ακόμα στην άδεια το ισόγειο είναι ένα μέρος μαγαζί, ένα μέρος είσοδος - κοινόχρηστος χώρος και μια λωρίδα 6,00 x 3,50 χώρος στάθμευσης. Μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης του χώρου στάθμευσης? Αν ναι τι χρειάζεται?

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία ανεξάρτητα της επαγγελματικής σας ιδιότητας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ. acnt

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι σίγουρα αναθεώρηση, ειδικά αν δεν έχει ήδη αναθεωρηθεί για παράταση ισχύος. Για το χώρο στάθμευσης αν κάνεις αλλάγή χρήσης πρέπει να κάνεις τροποποίηση της αρχικής συμβολαιογραφικής πράξης για κατάργηση (το έκανα σε μια περίπτωση που έκανα το χώρο στάθμευσης η/υ χώρο).

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στο ΙΚΑ, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να υπολογιστούν νέα ένσημα από τη στιγμή που δεν αλλάζεις το κτίριο. Η καρτέλα του έργου υπάρχει. Ότι θα πληρωθεί πρόστιμο είναι δεδομένο, το ύψος αυτού πρέπει να είναι γύρω στα 300 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.