Μετάβαση στο περιεχόμενο

σεμιναρια-μαθηματα τοπογραφιας


Recommended Posts

Καλημερα! ειμαι αποφοιτος(εργων υποδομης) κ οπως καταλαβαινεται νεος στο επαγγελμα.

Δυστυχως επαγγελματικα δεν εχω κατι ετοιμο κ ξεκιναω απο το μηδεν.Θα ηθελα να μου πειτε εαν υπαρχουν ή εαν γίνονται σεμιναρια τοπογραφιας(σε επαγγελματικο επιπεδο, δηλαδη συνταξη τοπογραφικων κτλπ) διοτι μερικοι γνωστοι μου μου προτεινει εαν θελω να αποτυπωσω καποια οικοπεδα κ κτηματα τους κ αυτο ειναι αρκετα σημαντικο για μενα καθως αυτη τη στιγμη δεν μου εχει προκευψει κατι αλλο επαγγελματικα.Στη σχολη δυστυχως δεν μπορω να πω οτι εμαθα αρκετα περι τοπογραφιας(φταιω κ εγω βεβαια)εχει περασει κ αρκετος χρονος.Γι'αυτο ενδιαφερομαι να μαθω εαν γινονται καπου σχετικα σεμιναρια.

 

Νομιζω οτι συμφωνα με το forum δεν επιτρεπονται οι αγγελιες εδω, γιάυτο δε θα ηθελα να μου πειτε συγκεκριμενα, απλα εάν υπαρχουν ή που μπορω να ψαξω.Μεχρι στιγμης δεν εχω βρει κατι και οπως ξερετε υπαρχουν πολλοι που εργαζονται αλλα δε προκειται να σου μαθουν τη δουλεια εάν πας σε μια εταιρεια.

Link to comment
Share on other sites

συνάδλφε jcr190

καλή αρχή και καλή δύναμη

ασφαλώς γίνονται σεμινάρια αλλά η θεματολογία είναι πιό εξειδικευμένη απο αυτό που εσύ χρειάζεσαι τώρα, δεν σημαίνει αυτό να τα αγνοήσεις.

ενημερώσου απο τις ιστοσελίδες του ΤΕΕ και ΠΣΔΑΤΜ (http://www.psdatm.gr)

συγκέντρωσε τα πιό απαραίτητα συγγράμματα και στρώσου στη δουλειά και το διάβασμα

κανείς δεν ξεκίνησε γνωρίζοντάς τα όλα,μερικοί ίσως είχαν και έχουν μεγαλύτερη βοήθεια απο το οικογενειακό και κοινωνικό τους περιβάλλον

συνεργάσου -είναι ότι καλύτερο για αρχή- και δούλεψε με μικρότερες αποδοχές

να έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου

άσε τα φροντιστήρια, όπως έγραψα και σε κάποιο σχετικό ερώτημα συναδέλφου πρίν λίγο καιρό εκεί παρέχεται εκπαίδευση,σε εκπαίδευση υπόκεινται και τα ζώα ,η παιδεία είναι το ζητούμενο που είναι αποκλειστικά για τους ανθρώπους

ψάξε στο φόρουμ ,αφιέρωσε χρόνο θα βρείς πολλά ενδαφέροντα και μαζεμένη εμπειρία

και σε κάθε περίπτωση εδώ είμαστε για να συνδράμουμε οι μεγαλύτεροι,χωρίς όμως να διεκδικούμε το αλάθητο σε κάθε περίπτωση

τα ξαναλέμε

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να μάθω κατά πόσο ο απόφοιτος έργων υποδομής μπορεί να υπογράψει εξαρτημένα τοπογραφικά .

 

Και εγώ έχω κάτι συγγενείς με πονόδοντο αν ξέρει κανείς κανένα καλό σεμινάριο για εξαγωγές να με ενημερώσει .

Μην πάνε σε οδοντίατρο , να την πάρω εγώ τη δουλειά

 

. Ά και μια ξαδέρφη μου γεννάει . Αν ξέρετε κανένα βιβλίο πρακτικής μαμής μέσα!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Την ειρωνεια μερικων συναδελφων ποτε δεν μπορεσα να την καταλαβω..

 

Ενα πολυ καλο βιβλιο ειναι του Ρωμαλιαδη αναλυση πολεοδομικης νομοθεσιας τομος Κ.

Link to comment
Share on other sites

JOHNYMAL : Αυτό είναι ένα βιβλίο που θα το διαβάσει αρκετά μετά....

Εδώ σου λέει ο άνθρωπος ότι δεν ξέρει τα βασικά της τοπογραφίας ώστε να εκπονήσει ένα απλό Τ.Δ.... κι εσύ του λες να διαβάσει προχωρημένα !!!!

Give him a brake

Link to comment
Share on other sites

φίλε GRTOPO μήπως ο θωμάς έχει δίκιο και πρέπει κάποτε να give them a BRAKE, κυριολεκτώντας??

Link to comment
Share on other sites

Άκου Doom,

Η προσωπική μου άποψη .... είναι ακόμα πιο ακραία και από αυτή του Thomas......

Κι επειδή είμαι αρκετά ευαίσθητος σε αυτό το θέμα.... γι αυτό και ΔΕΝ έγραψα ούτε μια γραμμή στο θέμα "Γεωδαιτικά GPS και πολιτικοί μηχανικοί"..... Γιατί αν έγραφα αυτά που πιστεύω ή θα έπρεπε να ζητάω συγνώμη από πολύ κόσμο ή θα έπρεπε να παραιτηθώ από συντονιστής για ανάρμοστη συμπεριφορά.

Ευγενέστατα και κόσμια ... θα συμπυκνώσω τη θέση μου στη ρήση που έχω πολλάκις πεί : "ΕΚΑΣΤΟΣ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ"!!! (αυτό ισχύει για ΌΛΕΣ τις ειδικότητες)

Ελπίζω να σου απάντησα και να σε κάλυψα.....

Link to comment
Share on other sites

Ειρωνεία φίλε μου είναι να θέλεις να μάθεις ολόκληρη επιστήμη με σεμινάρια .

 

Μήπως θα πρέπει να αποσταλούν στο σύλλογο τοπογραφικά-διαμάντια άλλων ειδικοτήτων που δε δικαιούνται καν να υπογράφουν εξαρτημένα τοπογραφικά για να βγει κάποια εγκύκλιος-απόφαση με απαγορεύσεις που θα κοινοποιηθεί σε Πολεοδομίες και Συμβολαιογράφους να σταματήσει αυτό το παιχνίδι που παίζεται εις βάρος μας και εις βάρος της κοινωνίας . Καθώς δεν είναι και λίγες οι περιπτώσεις με σοβαρά λάθη σε χαράξεις και διαγράμματα από κατά συνθήκη τοπογράφους .

 

Άντε γιατί το ποτήρι ξεχείλισε . Στην προσπάθεια να είμαστε πολιτικά σωστοί αδικούμε την επιλογή μας να σπουδάσουμε τοπογράφοι και τον αγώνα μας να εισαχθούμε στη σχολή , την 5ετή φοίτηση στο αντικείμενο και το σημαντικότερο την βιωσιμότητα μας σε ένα χώρο που δικαιωματικά αφορά κυρίως εμάς .

 

Καθώς τα συνθετικά της ειδικότητας μας παραπέμπουν ξεκάθαρα στο τοπογραφικό διάγραμμα .

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι όσο δύσκολο και αν είναι αφήστε και κάτι να πάει να περάσει στο ντούκου

τόση συζήτηση έπεσε αυτές τις μέρες τίποτα δεν μας έμεινε?

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=10584

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.