Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φέρον στοιχείο εκτός περιγράμματος σε πρώτο όροφο.


Recommended Posts

Δεν είναι το ίδιο με πέργολα, η πέργολα έχει μη φέροντα στοιχεία. Εμένα τα "γυμνά" στοιχεία μου είναι φέροντα και τα είχα μετρήσει και στη δόμηση. Η απάντηση από τον ελεγκτη ήταν ότι αυτά δεν γίνονται, και να το κάνεις φυτευτό ή φουρούσι, το οποίο έκανα, μαζί με μία επίκληση στο "φιλότιμο" του σκυροδέματος που συχνά επικαλούμαστε. Βάζω και τομούλα.

 

 

στον προϊστάμενο πήγες ? ? ? ? ?

Link to comment
Share on other sites

Είπα να μην το τραβήξω, γιατί υπήρχε εναλλακτική λύση (φουρούσι) και ως ψαρωμένος νέος δεν είχα τη δυνατότητα να αναφερθώ άμεσα σε συγκεκριμένες διατάξεις του ΓΟΚ, ωστόσο είπα να το ανεβάσω στο forum για είμαι πιο πεισμένος την επόμενη φορά. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο Χώρος είναι ΗΧ που μετράει στην δόμηση(ή δεν μετράει) και ορίζεται από τα φέροντα στοιχεία του(θεωρούμε την δοκό ως την στέγη του ΗΧ).

Link to comment
Share on other sites

ε, ΗΧ είναι τραβηγμένο να τον πούμε (κατ,αρχάς θέλει 2,5 μ άνοιγμα)

 

απλά το μετράμε δόμηση συνήθως να τελειώνουμε επειδή ανήκει στον ΦΟ

Link to comment
Share on other sites

ειναι υπαιθριος χωρος και δεν μετρα στη δομηση.

 

αν ειχε πλακα απο πανω θα ηταν ημιυπαιθριος (αν τηρουνταν και οι υπολοιπες προϋποθεσεις,αν δεν τηρουνταν θα μετρουσε ολος στη δομηση)

Link to comment
Share on other sites

στον προϊστάμενο πήγες ? ? ? ? ?

 

 

Είπα να μην το τραβήξω, γιατί υπήρχε εναλλακτική λύση (φουρούσι) και ως ψαρωμένος νέος δεν είχα τη δυνατότητα να αναφερθώ άμεσα σε συγκεκριμένες διατάξεις του ΓΟΚ, ωστόσο είπα να το ανεβάσω στο forum για είμαι πιο πεισμένος την επόμενη φορά. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

...μα΄ι΄στα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή υπάρχει πρόβλημα με τον ελεγκτή μπορεί να στηρίξει την άποψη ότι είναι ΗΧ.

Είναι ΗΧ επειδή στεγάζεται με την δοκό. Ο ΗΧ ορίζεται από φέροντα ή μη στοιχεία και είναι ανοιχτός τουλάχιστον σε μία πλευρά. Αν πρέπει να υπάρχει και πλάκα, ας εμφανίσει πλακοδοκό όσο το πλάτος του υποστυλώματος. Αν μετράει ο ΗΧ ή όχι στην δόμηση τότε εξαρτάται από τα χαρακτηριστικά του(απόσταση υποστυλώματος >= ή < από 2,5.

Link to comment
Share on other sites

Μα και πάλι, Η/Χ θα ήταν μόνο η προβολή της δοκού.

 

υ.γ. Ηρθε στο μυαλό μου ελεγκτής, ο οποίος μέτρησε στην δόμηση, τα μεσοδόκαρα σε κατάστημα με ύψος 7μ !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.