Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός ακτίνας καμπυλότητας δρόμων


Recommended Posts

Καλημερα. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι σχετικα με την ενωση 2 δρομων και συγκεκριμενα με την χαραξη της ακτινας καμπυλοτητας!!? Ετσι δεν λεγεται αν δεν κανω λαθος, δηλαδη οπως συναντιουνται οι δρομοι ποια ειναι η ελαχιστη ακτινα ® που πρεπει να χρησιμοποιησω για να κανω τη στροφη? Ευχαριστω και ελπιζωνα εκανα σωστα το post!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιοι πίνακες που με δεδομένα την ταχύτητα μελέτης και τη γωνία που συναντιούνται οι δρόμοι παίρνεις τις min τιμές R που θέλεις

, αν θυμάμαι καλά .

 

Πρέπει να βρεις αυτούς τους πίνακες για να κάνεις τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε silvserf

πρέπει να γίνεις πιό σαφής για να μπορέσουμε να συνδράμουμε

αναφέρεαι σε συμβολή δρόμων δηλ.κόμβο????

τι είδους δρόμοι-κατηγορία είναι?????

κανένα βιβλίο Οδοποιίας έχεις η όχι?????

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

επίσης να προσθέσω κάτι. άλλαξε αν μπορείς και τον τίτλο από μέτρηση σε υπολογισμό

της ακτίνας καμπυλότητας.

 

ίσως σε βοηθήσουν και οι πίνακες Γιώτη. (αλλά δεν ξέρω ακόμα τι θές να κάνεις)

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρειται αλλα δεν ημουν και πολυ σαφης,..:)

Οι δρομοι που σας αναφερω ειναι μεσα σε οικοπεδο με εντονη κλιση εδαφους. Υπαρχει ο "κεντρικος" να το πω και καποιοι αλλοι οι οποιοι "ενωνονται" με αυτο σε καποια σημεια και σ αυτο εχω την απορια..." οι δρομοι ενωνονται καθετα, ομως για να παρει στροφη το αυτοκινητο δεν πρεπει να εχει μια ακτινα? δεν μπορει να στριψει καθετα? αυτο δεν ξερω πως το υπολογιζεις!! " Προκειται και για δρομους χαμηλης ταχυτητας 40km/h.!!:D

Link to comment
Share on other sites

Ρυμοτόμηση οικοπέδου αρχηγέ μου .

Θες και μελέτη οδοποιίας κιόλας ; Και εγώ νόμιζα για αθώα εργασία στη σχολή.

Καλά πατητοί θα πηγαίνουν μες στο οικόπεδο ; Πολλά δεν είναι τα 40 ;

 

Θέλει και η παρασπονδία την μελέτη της πάντως . Αν μη τι άλλο, να είμαστε υπεύθυνοι σε αυτό που κάνουμε.

Που σαι ρε zavi να δεις τα νέα κόλπα στην πιάτσα .

 

Μήπως στο οικόπεδο θα γίνονται αγώνες drift και τσάμπα σε παρεξηγώ ;) και ανέλαβες να φτιάξεις την πίστα

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται βασικά και από τα οχήματα που θα χρησιμοποιούν τους δρόμους καθώς και από το πλάτος των δρόμων.

Πάντως μέσα σε οικόπεδο να αναπτύσσουν ταχύτητα 40κμ μου φαίνεται πολύ.

Εσύ από ότι καταλαβαίνω ενδιαφέρεσαι για αστική οδοποιία.

Βγές και μια βόλτα στους δρόμους του σχεδίου και δες τι γίνεται.

Στις περισσότερες περιπτώσεις χρησιμοποιούνται r=5 με r 7.5 αυστηρά για αυτοκίνητα και 5-6 μέτρα δρόμου, και σκέψου ότι και με παρκαρισμένα πάλι στρίβουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ρυμοτόμηση οικοπέδου αρχηγέ μου .

Θες και μελέτη οδοποιίας κιόλας ; Και εγώ νόμιζα για αθώα εργασία στη σχολή.

Υπάρχουν κανονισμοί πάντως για αυτό που ψάχνεις στη δημιουργία ισόπεδων κόμβων.

 

Υπάρχουν και προγράμματα που τεστάρουν την κίνηση του οχήματος επί της στροφής, όπως το autoturn θυμάμαι .

Θέλει και η παρασπονδία την μελέτη της πάντως . Αν μη τι άλλο, να είμαστε υπεύθυνοι σε αυτό που κάνουμε.

 

Για αυτο προκειται...;) αλλα η στροφη που πρεπει να παρουν τα αυτοκινητα παντου ιδια δεν ειναι?? Εχει σημασια αν ειναι "μελετη οδοποιιας"? δεν προκειται για τοσο μεγαλο εργο αλλα απαιτετια να υπαρχει καποια ακριβεια και να μην ειναι και χαραγμενη με το ματι η ακτινα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται βασικά και από τα οχήματα που θα χρησιμοποιούν τους δρόμους καθώς και από το πλάτος των δρόμων.

Πάντως μέσα σε οικόπεδο να αναπτύσσουν ταχύτητα 40κμ μου φαίνεται πολύ.

Εσύ από ότι καταλαβαίνω ενδιαφέρεσαι για αστική οδοποιία.

Βγές και μια βόλτα στους δρόμους του σχεδίου και δες τι γίνεται.

Στις περισσότερες περιπτώσεις χρησιμοποιούνται r=5 με r 7.5 αυστηρά για αυτοκίνητα και 5-6 μέτρα δρόμου, και σκέψου ότι και με παρκαρισμένα πάλι στρίβουμε!

 

Ναι,η μεγιστη ταχυτητα 40km/h μπορει να ειναι και πολυ, αλλα προκειται για δρομο σε ρυμοτομηση οικοπεδου οπως μου ειπε πιο πανω ο συναδελφος. Το πλατος του δρομου ειναι 5m. Σ ευχαριστω για την απαντηση ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.