Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμβόλαια ομόρων.


Recommended Posts

Συνάδελφοι θα ήθελα την γνώμη σας σε μία περίπτωση.

Αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου και μερικώς εντός ζώνης. Το έχουνε 2 οικογένειες. Η μία αποδέχεται μετά τον θάνατο του πατέρα το 1/2 εξ αδιαιρέτου αγρού 2000 τ.μ, ενώ η άλλη οικογένεια αποδέχεται Αγρό 1000 τ.μ. Και στις δύο αποδοχές κληρονομιάς αναφέρεται σαν τρόπος κτήσης το ίδιο συμβόλαιο διανομής του 1950 που με την σειρά του αναφέρει έκταση 2.000τ.μ.

Στο Εθνικό κτηματολόγιο ενώ σε απόσπασμα 2 ανάρτησης υπάρχει ένα ΚΑΕΚ 2 στρεμμάτων σήμερα εμφανίζονται 2 ΚΑΕΚ 995 τ.μ.

 

Για να έρθω στο δια ταύτα η όλη έκταση θα αγοραστεί από τρίτον και πρέπει να κάνω τα συμβόλαια μεταβίβασης.

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

'Όχι διαθήκη δεν άφησε κανένας από τους δύο αποθανόντες.

 

Πλησιέστεροι συγγενείς νόμιμοι κληρονόμοι.

Link to comment
Share on other sites

κατά την γνώμη μου η αποδοχή διαιρετών 1000 τ.μ είναι άκυρη

απο την στιγμή μάλιστα που δεν υπάρχει διαθήκη όλα είναι εξ'αδιαιρέτου

στην συνέχεια νομικά και τεχνικά μπορεί να προκύψουν διαιρετά τμήματα

περί Εθνικού Κτηματολογίου άστα να πάνε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον ΘΕΟΧΑΡΗ το ακίνητο δεν έχει χωριστή σε δύο ιδιετέρος δε στην περιπτωσή σου όπου πρόκειται για κλήροτεμαχιο και όχι αγροτεμάχιο απο ότι κατάλαβα γιατί μίλησες για διανομή.Τώρα όσον αφορα στην μεταβίβαση του αφού ο αγοραστής το αγοράζει όλο δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται για διανομή αλλά για διανεμητήριο συμβόλαιο μεγαλύτερης έκτασης.

Μάλλον η διαδικασία είναι αλλαγή της αποδοχής και στην συνέχεια πώληση. Βέβαια πρέπει να βρούμε έναν τρόπο να μην μπλέξουμε το Κτηματολόγιο που το έχει με 2 ΚΑΕΚ. Που τώρα που το σκέφτομαι μάλλον θα μπλέξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει γίνει κατάτμηση.

Δεν μπορώ εγώ που αποδέχομαι την εξ' αδιαθέτου κληρονομιά να παίρνω ότι θέλω.....

Το συμβόλαιο των 1000τμ .... χρήζει αναθεώρησης.

Link to comment
Share on other sites

@netmin909

Να προσθέσω και εγώ τη γνώμη μου. Από την περιγραφή του θέματος υποθέτω ότι οι δηλώσεις αποδοχής δεν συντάχθηκαν από τον ίδιο συμβ/φο, γιατί διαφορετικά θα είχαν το ίδιο περίπου περιεχόμενο.

 

Πρέπει να διαβάσεις προσεκτικά τη δήλωση αποδοχής των 1000 τμ γιατί αν δεν προσδιορίζει συγκεκριμένο τμήμα του αρχικού των 2 στρεμ. αλλά απλά αναφέρει 1000 τμ, τότε δεν βλέπω κανένα πρόβλημα. Δηλαδή, εκτός από τη σκέψη του GRTOPO, αν δεν προσδιορίζεται η θέση του τμήματος είτε με τδ είτε με συγκεκριμένη περιγραφή, τότε και πάλι δεν έχεις κατάτμηση.

 

Το πρόβλημα με τους 2 ΚΑΕΚ εξακολουθεί να υπάρχει, γιατί πιστεύω ότι οι ιδιοκτήτες το επιδίωξαν.

Link to comment
Share on other sites

Η αποδοχή των 1000τ.μ μιλάει ξεκάθαρα για έναν αγρό 1000 τ.μ.

Με τα όρια στις περιγραφές δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη δυστυχώς.

Θα μιλήσω την Δευτέρα με τον Συμ/φο και θα ενημερώσω. Πάντως σκεφτόμουν να ήθελε π.χ ο πελάτης μου μόνο τα 1000τ.μ που έχουν συμβόλαιο σαν διαιρετό τμήμα να έκανα εγώ το τοπογραφικό σαν διαιρετό τμήμα και στην συνέχεια να βρισκόταν σαν ιδιοκτήτης εξ αδιαιρέτου στο όλο. Μετά να δούμε πιο θα έπαιρνε η μπάλα.

Link to comment
Share on other sites

Η κατάτμηση θα μπορούσε να γίνει μόνο με τη βούληση του διαθέτη. Δηλαδή μόνο αν το ανέφερε στη διαθήκη του ο μακαρίτης πράγμα που δεν έκανε....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.