Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Κόριαν ή τεχνογρανίτη;


Agrammatos

Recommended Posts

Οποιος μπορεί ας βοηθήσει, please!!!

 

Ισχύει οτι ο τεχνογρανίτης είναι πιο ανθεκτικός στα γρατσουνίσματα, στους κραδασμούς και στη θερμότητα απο το Κόριαν?? Ποιό απο τα δύο ειναι πιο ανθεκτικό υλικο για πάγκο κουζίνας????:roll:

Link to comment
Share on other sites

ο τεχνογρανίτης είναι πιο ανθεκτικός σε γρατζουνιές και σε θερμότητα από το κόριαν

για τους κραδασμούς δεν ξέρω

 

το κόριαν βέβαια είναι πιο εύπλαστο

νομίζω πως είναι άρκετά πιο ακριβό από τον τεχνογρανίτη

Link to comment
Share on other sites

Corian αν έχεις τα λεφτά.Μια χαρά αντοχές έχει , κουζίνα φτιάχνεις όχι βιομηχανικό εργαστήριο.Αυτό τουλάχιστον έβαλα εγώ.Έχει απίστευτη αίσθηση.

Τώρα όσον αφορά το οικονομικό το corian είναι το εργοστάσιο που το φτιάχνει.Υπάρχουν απομιμήσεις και από άλλους.Εγώ είχα πάει στον επίσημο αντιπρόσωπο στη πόλη μου και μου έκανε έκπτωση 40% στο κόριαν γιατί ήθελε να πάρει όλη τη δουλειά.Οι υπόλοιποι δεν μπορούσαν να κάνουν αντίστοιχη τιμή στο corian.Υπολογίζοντας ότι με τη λύση του corian γλιτώνεις τα έξοδα του νιπτήρα και τα πλακάκια γιατί σηκώσαμε στον πάγκο και πλάτη (στο προτείνω) μας βγήκε 1000 με 1500Ε ακριβότερη (σε σχέση με πάγκο από βακελίτη αν θυμάμαι καλά).

Επίσης το corian δεν έχει πόρους.

Link to comment
Share on other sites

το κόρια χαράσσεται με απλό μαχαίρι, επισκευάζεται μεν

αλλά αυτό με δυσαρεστεί

 

θέλω να πω πως για την τιμή του θα "απαιτούσα" να μην χαράσσεται τόσο εύκολα

------

sry1551 αφού το έχεις χρησιμοποιήσει , τι γίνεται με τα καυτά σκευη;;;;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μάρμαρο άνθρωπε μου να αγιάσεις, άσε τα τεχνητά υλικά που μας πουλάνε..Έχω δει κάτι ρωγμές σε κόριαν...

Link to comment
Share on other sites

το κόρια χαράσσεται με απλό μαχαίρι, επισκευάζεται μεν

sry1551 αφού το έχεις χρησιμοποιήσει , τι γίνεται με τα καυτά σκευη;;;;

 

Εγώ το έβαλα στην δική μου κουζίνα.1 χρόνο τώρα δεν έχει χαρακτεί πουθενά.Μα και να υπάρχουν χαρακιές δεν υπάρχει πρόβλημα.Είναι εντελώς πλάστιμο υλικό.Ότι και να πάθει φτιάχνεται.Ρίξε λεμόνι ή κόκα κόλα στο μάρμαρο και πες μου αν δεν ποτίσει.

Σε θερμότητα αντέχει , δηλαδή να ακουμπήσεις μια ζεστή κατσαρόλα αλλά όχι να την αφήσεις εκεί 1 ώρα.

Επαναλαμβάνω δεν έχει πόρους και η υφή του είναι μοναδική.Δηλαδή δεν μαζεύονται μικρόβια στους πόρους και γι'αυτό το χρησιμοποιούνε και στα ιατρικά εργαστηρία.

Καλή λύση είναι να γυρίσεις και την πλάτη.

Και ο χαλαζίας αποτελεί μία καλή λύση σε σχέση με πάγκο από βακελίτη που χρησιμοποιούν πολλοί αλλά είναι η πιο οικονομική επιλογή.

Με το corian κάνεις ένα ενιαίο πάγκο με πλάτη και νεροχύτη αλλά σε κάποια χρόνια θα χρειαστεί μια συντήρηση.Ο τεχνογρανίτης δε χρειάζεται.

Φυσικό γρανίτη δεν προτείνω πουθενά σε χώρο κατοικίας λόγω του ραδονίου και της ακτινοβολίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.