Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Ενεργειακό τζάκι ποιότητα


stp2008

Recommended Posts

Κυρία Παππά,

 

αν και δεν είμαι ειδικός στα τζάκια, εχω να σας καταθέσω ότι έχω σε σπίτι σε ορεινό χωριό της Β. Ελλάδος εγκατεστημένο ενεργειακό τζάκι αλλά με αεραγωγούς, όχι αυτό που λέτε εσείς, και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Για το σύστημα στο οποίο αναφέρεστε δεν έχω προσωπική άποψη, αλλά όπως ανέφερε πιο πάνω ο συνάδερφος αν είναι πιστοποιημένο νομίζω ότι είμαστε εντάξει.

 

Αυτό που θα ήθελα να σας επισημάνω είναι ότι το να φτιάξετε ένα σπίτι ενεργειακά αποδοτικό δεν έχει να κάνει μόνο με το τζάκι. Η ενεργειακή απόδοσή ενός σπιτιού καθορίζεται από πολλούς παράγοντες. Για παράδειγμα το να προσπαθούμε να εγκαταστήσουμε ένα "έξυπνο" και αποδοτικό σύστημα θέρμανσης ή ψύξης μοιάζει ανούσιο αν δεν έχουμε ένα κέλυφος στο κτίριο σωστά μονωμένο που να περιορίζει τις απώλειες.

 

Για αναλυτικότερες συμβουλές για το πως πρέπει να γίνει η ανακαίνιση του σπιτιού σας, καθώς και τι αντίκτυπο στο ενεργειακό ισοζύγιο της κατοικίας σας, θα έχει η κάθε παρέμβαση, θα πρέπει να συμβουλευτείτε ένα μηχανικό της περιοχής σας που να ασχολείται με ενεργειακές μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και τα σχόλιά σας!

Κύριε kpahtas, συμφωνώ απολύτως, για την ενεργειακή απόδοση του κτηρίου και όντως προχωρώ κ με αυτό το σκεπτικό (μονώσεις, διπλά κουφώματα κλπ.)

Κύριε wolf30 ευχαριστώ ιδιαιτέρως, καθώς το μοντέλο που μου προτείνετε (προσωπικά είμαι παντελώς άσχετη!) θα μπορέσει να με προφυλάξει από επικίνδυνες είτε προβληματικές εγκαταστάσεις και σε υλικό και ανθρώπινο κόστος. Θα συνεχίσω να ενημερώνομαι από το φόρουμ σας για όλα τα ανάλογα θέματα που με απασχολούν!Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

η καλύτερη και πιο αξιόπιστη λύση για αυτο που ρωτησατε ,κατά την προσωπική μου άποψη ιδίως αν χρησιμοποιείται το κτήριο σχετικα συχνά ,δεν ειναι καποιο τζακι αλλα καυστήρας τύπου πελλετ………

 

από την άλλη αν το σπίτι είναι μικρό ,μπορείτε να βολευτείτε και με ενεργειακό τζάκι με αεραγωγούς…….

 

οσο για μπαρμπεκιου , σε ενεργειακο τζακι δεν συνισταται και στα περισοτερα δεν ειναι εφικτο.......

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση: είναι λογικό όταν ανοίγει η θυρίδα του τζακιού (ενεργειακό) το τάμπερ αέρα να κλείνει; Νομίζω ότι υπάρχει κάποιο ελλάτωμα εδώ..Όποιος συνάδελφος ξέρει ας βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση: είναι λογικό όταν ανοίγει η θυρίδα του τζακιού (ενεργειακό) το τάμπερ αέρα να κλείνει; Νομίζω ότι υπάρχει κάποιο ελλάτωμα εδώ..Όποιος συνάδελφος ξέρει ας βοηθήσει

 

 

 

Διευκρινησε το καλυτερα, ταμπερ αερα τ εννοεις τον αερα για την καυση? Θυριδα τζακιου εννοεις τ ταμπερ του καπνοδοχου? Πες διαφορα με πολλα λογια κ οτι νομιζεις ειναι χρησιμο σε περιγραφη.. Οταν ανοιγει το ενα (γιατι ανοιγει? τ ανοιγεις εσυ?) το αλλο κλεινει αυτοματα? Μηπως γυρναει απο εξωτερικο αερα σε εσωτερικο (η κ τ αντιστροφο) και νομιζεις οτι κλεινει? Ποιο προβλημα σε εκανε να ανναρωτιεσαι και να ρωτησεις?

Link to comment
Share on other sites

Μια ''λυση'' στην κ Παπα (με αφορμη τ κ Παπα προταση-λυση για οπου ταιριαζει) εφ οσον υπαρχει χωρος ολ αυτα τα σχετικα για υδραυλικο τζακι θα μπορουν να ειναι επισκεψιμα συγκεντρωμενα σ ενα ωραιο αποθηκακι Απο γυψοσανιδα πχ σαν ντουλαπα ενιαιο με τον υπολοιπο ογκο του τζακιου.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη θα γίνω πιο σαφής. Εννοώ όταν ανοίγω το 'πορτάκι' της εστίας , ξέρετε αυτο που ανοίγουμε για να τοποθετηθούν τα ξήλα..:P το τάμπερ της καπνοδόχου μένει κλειστό. Είναι σωστό αυτο δλδ αν ανοίγω τη θυρίδα για να βάλω ξύλα ορθά πρέπει να κλείνει το ταμπερ πάνω απο την εστία;; Δεν γνορίζω απο τζάκια απλά ροτάω για να μάθω

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

προφανώς εννοείς ότι κλείνει το ΄΄βερμπυλατερ΄΄το οποίο χρησιμεύει για να διανείμει την θερμότητα στους αεραγωγούς.......................

 

εννοείται ότι σε όλα τα ενεργειακά τζάκια , όταν ανοίγουμε την εστία για τροφοδοσία ξύλων κλείνει αυτόματα και ξανανοίγει μόλις ασφαλίσουμε ξανά την εστία.......................αυτο γινετε για πάρα πολλούς και ευνόητους λόγους........

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη θα γίνω πιο σαφής. Εννοώ όταν ανοίγω το 'πορτάκι' της εστίας , ξέρετε αυτο που ανοίγουμε για να τοποθετηθούν τα ξήλα..:P το τάμπερ της καπνοδόχου μένει κλειστό. Είναι σωστό αυτο δλδ αν ανοίγω τη θυρίδα για να βάλω ξύλα ορθά πρέπει να κλείνει το ταμπερ πάνω απο την εστία;; Δεν γνορίζω απο τζάκια απλά ροτάω για να μάθω

 

ευχαριστώ

 

 

 

Η ετσι ειναι φτιαγμενη η εστια σου και θα πρεπει να το προσεχεις αυτο, (απο καπου το ανοιγεις οσο θελεις υποθετω αν καταλαβα καλα) ωστε να μην ειναι πολυ κλειστο γενικα οταν καιει το τζακι, η κατι ''ξεφυγε''? δεν μπηκε σωστα? Εχει εκατονταδες διαφορετικες εστιες, εχει κ με χωρις καθολου ταμπερ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ενεργειακες, εχει και με χειροκινητη ρυθμιση (μηπως ειναι τετοια και απλα πρεπει να την μαθεις?) και εχει και αλλες με χειροκινητη παλι αλλα διπλης επιλογης, ρυθμιζεις χειροκινητα δηλαδη το ταμπερ ποσο θελεις να ειναι ανοιχτο με κλειστη την πορτα (αυτη η θεση, το ποσο θα κλεινει εξαρταται απ το τραβηγμα τ καπνοδοχου και διαφερει απο σπιτι σε σπιτι) και μολις την ανοιξεις απελευθερωνεται κ ανοιγει τελειως. Απο που την πηρες? Η που μπορεις να την δεις σε μαγαζι ''γυμνη'' ωστε να δεις πως πρεπει να ειναι και να καταλαβεις ετσι αν εχεις προβλημα η οχι..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.