Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κινέζοι στον Πειραιά


shelby

Recommended Posts

Χ. το βρήκε εξαιρετικά καλογραμμένο και θεωρώντας ότι

 

απηχεί τις απόψεις της συντριπτικής πλειονότητας των σκεπτόμενων αναγνωστών του, το αναδημοσιεύει.

Παράλληλα το θέτει υπόψη στον καθ' ύλιν αρμόδιο για το θέμα, ήτοι στον

 

αντιπρόεδρο της κυβέρνησης, κ. *Θ. Πάγκαλο.

Το κείμενο με τους 12 λόγους αποχώρησης των Κινέζων:

 

1. Γιατί σταδιακά θα φέρουν στη χώρα μας *4 δισ. ευρώ*. Μέχρι τώρα οι

 

σωστές ξένες επενδύσεις ήταν αυτές που έπαιρναν λεφτά από τη χώρα όχι

 

που έδιναν.

 

2. Γιατί θα φτιάξουν υποδομές (που θα μας μείνουν) *αξίας 350 εκατ.

 

ευρώ*. Δηλαδή να μας χαρίσουν υποδομές; Πού ξανακούστηκε; Εμείς δώρα δεν

 

παίρνουμε. Είμαστε αδιάφθοροι.

 

3. Γιατί αυτοί οι Κινέζοι μας τα πρόσφεραν πριν από τη διεθνή

 

οικονομική κρίση. Και ενώ όταν ξέσπασε η κρίση όλοι οι επενδυτές διεθνώς

 

αναίρεσαν τα προσυμφωνημένα μειώνοντας κατά πολύ τις προσφορές τους, ο

 

πρόεδρος της COSCO, κ. Hu Jintao, είχε το θράσος να μη μειώσει την

 

προσφορά του και *να έρθει και ο ίδιος στην Ελλάδα *για την υπογραφή.

 

4. Γιατί για τα παραπάνω δεν τους πουλάμε τίποτα (ούτε κυριαρχικά

 

δικαιώματα, ούτε στρατηγικό τομέα, ούτε εκατοστό ελληνικής γης) παρά

 

μόνο τους νοικιάζουμε τη *ΜΙΑ μόνο προβλήτα των containers.* Την άλλη θα

 

τη δουλεύουμε εμείς οι Έλληνες.

 

5. Γιατί έτσι θα φανεί ότι η μία προβλήτα που θα δουλεύουν οι Κινέζοι θα

 

τρέχει, ενώ η άλλη που θα δουλεύουμε εμείς θα... κάθεται.

 

6. Γιατί έτσι θα φανεί *η απόδοση (και η διαφορά) των Ελλήνων

 

εργαζομένων *κάτω από την ελληνική κρατική διοίκηση και των Ελλήνων

 

εργαζομένων κάτω από την κινεζική διοίκηση (για την ίδια ακριβώς δουλειά).

 

7. Γιατί πλήττονται 400 εργαζόμενοι του ΟΛΠ

 

<http://www.euro2day.gr/QuotesDetail.aspx?q=421> που σήμερα τη βγάζουν

 

δεν τη βγάζουν με 80 χιλιάδες ευρώ τον χρόνο νόμιμα (και με άλλα τόσα

 

και περισσότερα μέσω ιδιωτικών εταιριών).

 

8. Γιατί έτσι θα φανεί ότι *το κόστος λειτουργίας της κινεζικής

 

προβλήτας *θα είναι πολύ μικρότερο από το κόστος λειτουργίας της ελληνικής.

 

9. Γιατί υπάρχει κίνδυνος να φανούν σύντομα τα αποτελέσματα και έτσι να

 

μας βάλουν όλους να δουλεύουμε για να πληρωνόμαστε και όχι όπως τώρα να

 

πληρωνόμαστε χωρίς να δουλεύουμε.

 

10. Γιατί του Δημοσίου Υπαλλήλου ο τράχηλος ζυγό δεν υποφέρει. Φυσικά

 

εννοούμε

 

ζυγό... δουλειάς.

 

11. Γιατί υπάρχει ο πολύ μεγάλος κίνδυνος να γίνει ο Πειραιάς το

 

μεγαλύτερο λιμάνι της Μεσογείου. Και φυσικά *το μεγαλύτερο λιμάνι θα

 

έχει και περισσότερη δουλειά*. Μπρρρ: Μακριά από εμάς!

 

12. Και γιατί τέλος, κ. Κατσέλη, αν δεν διώξουμε τους Κινέζους, υπάρχει

 

περίπτωση να έρθουν και άλλοι ξένοι επενδυτές στην Ελλάδα να δώσουν τα

 

λεφτά τους κι έτσι να αυξηθεί η πραγματική απασχόληση (μπρρρ... δουλειά

 

δηλαδή!) και η χώρα μας να κινδυνέψει να θεωρηθεί καλύτερος τόπος για

 

επενδύσεις από την Ουγκάντα και τη Ζιμπάμπουε.

 

Γι' αυτό ας πάνε πίσω στην πατρίδα τους οι άνθρωποι της COSCO και *να

 

μας αφήσουν ήσυχους *και βολεμένους στη μιζέρια μας...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ καλό το άρθρο shelby!

Η μεγαλύτερη μεταρρύθμιση της κυβέρνησης Καραμανλή μαζί με το ξεφόρτωμα της Ολυμπιακής. Κρίμα που έπρεπε να εκτεθούμε με τις παλινωδίες Κατσέλη, και τους γνωστούς κηφήνες συνδικαλιστές (μερικοί από αυτούς είναι γνωστό ότι βγάζουν γύρω στα 10.000 ευρώ το μήνα με την τωρινή κατάσταση).

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ''Ολυμπιακή'' άλλο ''λιμάνι''. Μην μπερδεύουμε τα ξεπουλήματα με τις (σωστές) επιχειρηματικές κινήσεις.

 

υ.γ. ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ''απαγορεύεται'' μία ''κρατική'' εταιρεία να δουλεύει με τους ''ιδιωτικούς'' κανόνες ώστε να μπορέσει να ορθοποδήσει χωρίς ιδιοκτησιακές αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

γιατι αν θελαν οι υπαλλιλοι της ''κρατικής'' εταιρείας να δουλεψουν με ''ιδιωτικούς'' κανόνες, δεν θα ηταν στο δημοσιο αλλα θα δουλευαν στον ιδιωτικο τομεα.

αλλα ειναι ακριβως σαν να ελπιζουμε οτι καποτε ''ιδιωτικη'' εταιρεία θα δουλευψει με ''κρατικους'' κανόνες. ειδες δημοσιο να δουλευει και να θες να τον διρεις?? ειδες ιδιωτικο υπαλληλο να ξ***τε??

στον ιδωτικο δουλευεις για να μην σε διωξουν και ισως γιατι σου αρεσει η δουλεια.

στο δημοσιο υπαρχουν 2 προβληματα.

Αν δουλευεις σκληρα σε παιρνουν οι αλλοι οι μαγκες στην γκαζουρα.

Αν δεν δουλεψεις δεν τρεχει και τιποτα, ετσι και αλλιος μονιμος εισαι, πιος θα σε κουνησει???

Αυτος που πρεπει να σε κουνησει, ο απο πανω δλδ,(προησταμενος εχει την ιδια σκληρη απασχοληση. και του απο πανω, ο πιο πανω, ειναι ετσι και του μπογιατζη ο κοπανος....

(δεν ειναι ολοι ετσι, εχει και αθρωπους με φιλοτημο το δημοσιο αλλα αυτοι που ειναι ετσι διαλιουν τα παντα)

Link to comment
Share on other sites

1. Γιατί δεν πάμε ρε παιδιά κι εμείς να κόβουμε βόλτες πάνω στα κοντέινερ στα 50μ ύψος αφού είναι έτσι απλά;

2. Γιατί σας ενοχλεί ένας εργάτης να βγάζει λεφτά και δεν σας ενοχλεί ο τραπεζίτης που τα βγάζει επειδή δανείζεται με 1,5 % και σας δανείζει με 14%;

3. Εξηγήστε μου γιατί να έχω πληρώσει με τους φόρους μου τόσα λεφτά για το στήσιμο των λιμανιών και μια μέρα να τα βλέπω να καταλήγουν σε ιδιώτες;

4. Το ίδιο παραμύθι το έχω ξανακούσει και για άλλες εταιρείες, ας πάρουμε για παράδειγμα τις επικοινωνίες: Να τα έχουν οι ιδιώτες για να λειτουργούν καλύτερα και φτάσαμε να πληρώνουμε το 25% ενός βασικού μισθού για internet - κινητή τηλεφωνία το μήνα. Το αν δουλεύουν καλά είναι άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που ξεκίνησαν οι πρώτες αντιδράσεις των λιμενεργατών (αυτοί και αν είναι κλειστό επάγγελμα !!!), είχα πάντα την απορία να μάθω τις αμοιβές τους που έχουν γίνει μεγάλο θέμα συζήτησης αλλά δεν έχουν δημοσιευτεί ποτέ, αν και έχω ακούσει ότι ο κατάλογος έχει κατατεθεί στη Βουλή.

 

Τελικά, φίλος που με τροφοδοτεί με νέα που κυκλοφορούν μέσω blogs, πήρα την 26.10.2009 την πολυπόθητη πληροφορία και σας την μεταφέρω από την ιστοσελίδα ενώ η πηγή είναι το Τρωκτικό.

 

Να είσαστε ... καθισμένοι όταν ανοίξετε το link :P

Link to comment
Share on other sites

alej, εχεις δικιο σε αυτο. εχω γνωστο αρχιεργατη στο λιμανι στην θεσσαλονικη. το καραβι δεν ειναι γραφειο. θελει κοτσια για να δουλεψεις εκει. δεν ειναι μονο αυτοι που τα περνουν χοντρα. και στα ορυχεια της δεη βρησκεις τετοιους μισθους. και σε πολλες αλλες δουλειες που ενας ανειδικευτος κανει δουλεια που θελει αλλη "παλικαρια". και οσα χρονια και να φαμε εμεις στα θρανια, οσα πτυχια και να εχουμε αυτο που κανει ο αποφοιτος δημοτικου, δεν συμαινει οτι θα εχεις τα κοτσια να το κανεις.

πιο μεγαλο σκανδαλο θεωρω οτι τον ιδιο μισθο παρνει και ενας βουλευτης, που ειναι και κιφινας της περισοτερες φορες

Link to comment
Share on other sites

1. Γιατί δεν πάμε ρε παιδιά κι εμείς να κόβουμε βόλτες πάνω στα κοντέινερ στα 50μ ύψος αφού είναι έτσι απλά;

2. Γιατί σας ενοχλεί ένας εργάτης να βγάζει λεφτά και δεν σας ενοχλεί ο τραπεζίτης που τα βγάζει επειδή δανείζεται με 1,5 % και σας δανείζει με 14%;

3. Εξηγήστε μου γιατί να έχω πληρώσει με τους φόρους μου τόσα λεφτά για το στήσιμο των λιμανιών και μια μέρα να τα βλέπω να καταλήγουν σε ιδιώτες;

4. Το ίδιο παραμύθι το έχω ξανακούσει και για άλλες εταιρείες, ας πάρουμε για παράδειγμα τις επικοινωνίες: Να τα έχουν οι ιδιώτες για να λειτουργούν καλύτερα και φτάσαμε να πληρώνουμε το 25% ενός βασικού μισθού για internet - κινητή τηλεφωνία το μήνα. Το αν δουλεύουν καλά είναι άλλη ιστορία.

 

1. Επειδή ο μπαμπάς μου δεν ήταν λιμενεργάτης. Το δικαίωμα εκεί είναι κληρονομικό. Οι παλαιοί βάζουν τα παιδιά τους. Μάθε το αν δεν το γνωρίζεις.

2. Δεν μας ενοχλεί να βγάζει λεφτά ο λιμενεργάτης. Με ενοχλεί (εσένα μπορεί όχι) να μου κλείνει το λιμάνι, να βουλιάζει την αγορά με το "έτσι θέλω", με το "νόμος είναι το δίκιο του εργάτη", να είναι μονοπώλιο και να απαγορεύει στην εκλεγμένη δημοκρατικά κυβέρνηση να εφαρμόσει πολιτική. Με ενοχλεί να κλαίγεται ο "εργάτης" που παίρνει 10.000 ευρώ τον μήνα και να μιλάει ότι τον πετάνε έξω από το λιμάνι του. Με ενοχλεί τέλος που ο μισθός του ανιδείκευτου επιβαρύνει την τιμή που πληρώνω στο καθημερινό μου προιόν. Στη τράπεζα δεν μου έβαλε κανείς το πιστόλι στον κρόταφο να βγάλω κάρτα ή να πάρω δάνειο.

3. Γιατί αν δεν τα πάρουν οι ιδιώτες θα συνεχίσεις να πληρώνεις φόρους που θα πηγαίνουν στον βρόντο.

4. Τις τηλεπικοινωνίες τις πληρώνεις ακριβά επειδή το κράτος έχει βάλει ανόητους φόρους. Πρόσφατα έβαλε και επιπλέον καπέλο 10% αν δεν κάνω λάθος. Και αν ο ΟΤΕ δεν γινόταν ιδιωτικός ακόμα θα έβαζες βουλευτή μέσο για να σου βάλει τηλέφωνο σε 2 μήνες.

 

Άντε γιατί όλο αντίδραση είμαστε στην Ελλάδα και αυτό γιατί τρώμε τον λαικισμό με το κουτάλι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.