Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κινέζοι στον Πειραιά


shelby

Recommended Posts

@alej

Με δεδομένο ότι ξεφεύγουμε από το θέμα συζήτησης, αναγκάζομαι να παρέμβω για άλλη μια φορά, γιατί οι θέσεις και οι απόψεις που υποστηρίζεις, για τα πάνδεινα που φέρνουν στη χώρα μας οι ιδιωτικές επενδύσεις, είναι μακρυά και έξω από τις οικονομίες όλων των ευρωπαϊκών κρατών και μάλιστα των κρατών που προσχώρησαν πρόσφατα στην ΕΕ προερχόμενα από τέως ανατολικό μπλοκ.

 

Οι Έλληνες επιχειρηματίες και οι φορείς (ΟΤΕ, ΔΕΗ, Τράπεζες, όπως ΕΤΕ και άλλες, κλπ), που έχουν επενδύσει σε τόσες χώρες (βαλκανικές, ευρωπαϊκές και άλλες), κάνουν το ίδιο κακό που θεωρείς ότι κάνουν οι Κινέζοι στη χώρα μας;

 

Ο υγιής ανταγωνισμός που έφεραν τα κεφάλαια που επενδύθηκαν στην Wind, Vodafone, ΟΤΕ κλπ, μας ζημίωσαν ή μας ωφέλησαν γενικά ως χώρα, και ειδικά ως εργαζόμενους αλλά, κυρίως, ως αποδέκτες των χαμηλότερων τιμών, βελτίωσης των υποδομών, ευκολίας πρόσβασης κ.α.;

 

Είναι γεγονός ότι, όσοι θεωρούν τα μονοπώλια και ειδικότερα το δημόσιο, ως τη μοναδική λύση στα προβλήματα του τόπου, ζουν σε παρωχημένες εποχές και ή νοσταλγούν καθεστώτα που έχουν ξεπεραστεί από την πλειοψηφία των κρατών του πλανήτη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι γεγονός ότι, όσοι θεωρούν τα μονοπώλια και ειδικότερα το δημόσιο, ως τη μοναδική λύση στα προβλήματα του τόπου, ζουν σε παρωχημένες εποχές και ή νοσταλγούν καθεστώτα που έχουν ξεπεραστεί από την πλειοψηφία των κρατών του πλανήτη.

 

Εδώ εντοπίζω μία γενίκευση που μπορεί να παρεξηγηθεί ΜΑΚΑΡ από κάποιους (και δε σου πρέπει). Άλλο ο κρατισμός άλλο το κοινωνικό κράτος - και δε χρειάζεται να ψάχνουμε πολύ...λίγο πιο βορειοδυτικά.

 

Μην ξεχνάμε ότι ''καθεστώτα'' έχουν αποτύχει (όπως σωστά σημειώθηκε) όχι οικονομικο-πολιτικά συστήματα (που εξάλλου ουδέποτε υλοποιήθηκαν σωστά).

 

Ούτε ο ιδιωτικός τομέας και ο ελεύθερος ανταγωνισμός είναι η λύση (πρόσφατη η απόδειξη, όπως και η άτακτη οπισθοχώρηση των πάλαι ποτέ ένθερμων υποστηρικτών). Εκτός του μαύρου και του άσπρου υπάρχει και το γκρι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη γενική σου τοποθέτηση, δεδομένου ότι δεν υποστήριξα ούτε το μαύρο ούτε το άσπρο. Αυτό, όμως, που προκάλεσε την παρέμβασή μου, δεν ήταν το κοινωνικό κράτος, που αναφέρεις, αλλά η τοποθέτηση ότι, κάθε τι, που έχει σχέση με ιδιωτικές επενδύσεις (βλέπε, Κινέζοι, στο παρόν θέμα), φέρνει κακό στον τόπο και πρέπει να το εξοστρακίζουμε.

 

Άλλωστε, ακόμη και στα σκανδιναβικά κράτη, που το κοινωνικό κράτος αποτελεί πρότυπο, οι ιδιωτικές επενδύσεις ακμάζουν και μόνο κακό δεν φέρνουν στα κράτη αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα τρελαθούμε;

Πόσα πληρώνετε το μήνα για επικοινωνίες..;

Θες ένα βασικό μισθό το μήνα (ή αλλιώς σαν να πληρώνεις έναν υπάλληλο) να φεύγει σε κινητά - σταθερά και internet (σπίτι - γραφείο) και μετά μιλάμε για ανταγωνισμό και χαμηλές τιμές;

Πότε άλλοτε πληρώναμε τόσα για κάτι που σε άλλες χώρες θεωρείται θεμελιώδες δικαίωμα!!!;;;

Ποιο ανταγωνισμό βλέπεται να λειτουργεί; Σε ποιο τομέα;

Καύσιμα; Είδη διατροφής; Επικοινωνίες; Μεταφορές; Διασκέδαση (ωραίος ο καφές των 4,50 € δεν λέω αλλά λιγάκι υπερβολή,ε; )

Εγώ απλά λέω ότι από το '90 και μετά όλα σιγά - σιγά γίνονται ιδιωτικά αλλά προκοπεί δεν βλέπουμε,

αλλά μάλλον θα φταίει ακόμα το τοίχος του Βερολίνου...

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει ζήσει στο εξωτερικό και ιδίως στην αμερική γνωρίζει τι σημαίνει ανταγωνισμός. Στην Ελλάδα ανταγωνισμός δεν υπάρχει. Όλες οι εταιρείες πυ έρχονται εδώ κάνουν απλά ότι γουστάρουν αφού δεν ελέγχονται από το κράτος και ο Έλληνας ειναι αρχιμακακς και πληρώνει τον καφέ 4.5 ευρώ (για παράδειγμα). Αλλά και 1 ευρώ να κόστιζε σε κάποια καφετέρια ο Έλληνας δεν θα πήγαινε αν είχε η καφετέρια το καλό το όνομα ή την γαμάτη την σερβιτόρα.

Επίσης σημειώστε ότι ο ανταγωνισμός δεν αφορά τον πολίτη αλλά τον επιχειρηματία. Δηλαδή ανταγωνίζεται κάποιον άλλο επιχειρηματία με σκοπό να τον νικήσει στο "παιχνίδι" τους, δηλαδή να έχει περισσότερα κέρδη. Αυτό συνήθως επιτυγχάνεται με μη τήρηση των νόμων (ποιά ήταν άραγε εκείνη η αεροπορική εταιρεία της κύπρου που δεν έκανε καν συντήρηση σρτα αεροσκάφη της με αποτέλεσμα να πέσει αεροπλάνο της εντός ελληνικού εδάφους).

Να αναφέρω και παράδειγμα μικρών επιχειρήσεων (για να δείξουμε ότι αυτό ισχύει παντού και πάντα) αντί να προσφέρουν τα καταστήματα ένδυσης καλύτερα ποιοτικά προϊόντα για να νικήσουν στον ανταγωνισμό τι κάνουν??? Παίρνουν τα ρούχα (μάρκας burberry ας πούμε) από την τουρκία με 30 ευρώ (την ίδια μπλόυζα ακριβώς είχα αγοράσει εγώ από ταξίδι μου στα παράλια) και την πουλάνε εδώ 300 (σε μαγαζί στη λεωφόρο ηρακλείου). Δεν λέω ότι οι άνθρωποι κάνουν άσχημα, χρήματα θέλουν να ωγάλουν. Αλλά το ότι μια εταιρεία είναι ιδωτική δεν σημαίνει υτομάτως ότι θα παρέχει καλύτερες υπηρεσίες, ποιότητα κ.τ.λ. Απλά σημαίνει ότι ο καθένας έχει την δυνατότητα να ανοίξει μια εταιρεία και να βγάλει χρήματα. Αν είσαι υπάλληλος ή καταναλωτής τότε άντε γεια. Κανείς δε δίνει δεκάρα.

 

Υ.Γ. Έχω αγοράσει φορητό υπολογιστή από την Ελβετία και μαζί με τα έξοδα μεταφοράς και εκτελωνισμό μου ήρθε φθηνότερα από το να τον αγόραζα στην Ελλάδα. Όποιος νομίζει ότι υπάρχει ή θα υπάρξει ανταγωνισμός στην Ελλάδα τότε είναι ονειροπόλος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι προσπαθώ να ερμηνεύσω τα γεγονότα και κάπου ...μλοκάρω.

Ας τα πάρουμε απο την αρχή.Η επαναστατημενη εργατική τάξη της Κίνας ,που έχει την εκεί εξουσία ,αντί να κάνει εξαγωγή επανάστασης και να συμαχήσει με το ελληνικό προλεταριάτο,κάνει μπίζνες σε μια καπιταλιστική χώρα,καθόσον η αστική τάξη αυτης της χώρας είναι "να την κλαίς" και αδυνατεί να το κάνει.Στην συνέχεια βρίσκει αντιμέτωπο το λιμενικό προλεταριάτο

της χώρας στην οποία κάνει μπιζνες και σύμμαχο έχει την αστική τάξη.Ολο αυτό το μπέρδεμα το μπερδεύει περισότερο το γεγονός οτι το λιμενικό προλεταριάτο αμοίβεται καλύτερα απο πολλά παιδιά της αστικής τάξης που το καταπιέζει.

Η δε εργατική τάξη της Κινας που συμπεριφέρεται σαν αστική τάξη κυριολεκτικά ψωμολυσάει.

Εύλογο ερώτημα.Μηπως πρόκειται για κομουνιστική συνομωσία της απελευθερωμένης Κινέζικης εργατικής τάξης με απώτερο σκοπό να ερθει να υποδουλωθεί στην Ελληνικη

Αστική τάξη ούτως ώστε να αμοίβεται σαν αστική τάξη σε καπιταλιστική χώρα?

Link to comment
Share on other sites

@alej #24

Ατυχέστατο το παράδειγμα σου για τις επικοινωνίες φίλε μου.

Ο πΟΤΕ είχε πάει τη χώρα μια δεκαετία πίσω απ'την υπόλοιπη Ευρώπη, σε ότι αφορά τεχνολογίες αιχμής (τηλεπικοινωνίες).

Ο πΟΤΕ σήμερα έχει συρθεί στο να ρίχνει τιμές, προσπαθώντας να μπει στην αγορά, ας όψεται η DT.

Δηλαδή όταν πλήρωνες στον Ποτε το δίμηνο 30€ πάγιο PSTN + κόστος τηλεφωνικών κλήσεων + άλλα 15€ για Internet (dialup μιλάω) και σήμερα έχεις δυνατότητα να πληρώνεις το δίμηνο 60€ πάγιο και να έχεις όλες τις κλήσεις προς σταθερά σε Ελλάδα και Ευρώπη στο πακέτο + 1 ώρα προς κινητά στο πακέτο + DSL Internet πες μου πότε σε συνέφερε, τότε ή τώρα;;

 

Να έλεγες για τα εργαστήρια ελέυθέρων σπουδών να σου πω ναι, που πάτε να το παίξετε πανεπιστήμια;; Ούτε για Ιεκ δε κάνετε.

 

Αλλά για το λιμάνι, μιλάμε για έσοδα της χώρας (ή του ΟΛΘ ΑΕ, αδιάφορο μου είναι) από το πλήθος των containers. Και ποιός έχει δικαίωμα να ακυρώνει συμφωνίες για ξένες επενδύσεις που ίσως δημιουργούν και θέσεις εργασίας; Έχουν οι λιμενεργάτες το δικαίωμα αυτό;;

 

Αλλά στην Ελλάδα έχουμε φάει τη προπαγάνδα αμάσητη και το μυαλό ορισμένων δουλεύει ανάποδα πια φίλε μου.

Όταν έγινε το ατύχημα στο Τσερνομπίλ, σε ΓΣ του συλλόγου φοιτητών κάποιοι έτρωγαν ραπανάκια στο βήμα για να δείξουν ότι η συντροφική τότε Ουκρανική ραδιενέργεια ήταν αθώα :P

 

Κατά τ'άλλα ζούμε πράγματι σε μια πανάκριβη χώρα, χωρίς κανόνες και ελέγχους που όλοι κοιτάζουν πως θα κλέψουν τους υπόλοιπους.

Ένα κόκκινο φωτάκι μας λείπει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.