Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παλιά πλίθινα κτίσματα (αξιολόγηση βάσει ποιότητας δομικών υλικών)


p_ilias

Recommended Posts

Γνωριζει κανεις εαν τα παλια πλιθινα κτισματα, αυτα δηλαδη τα ισογεια που κτιζονταν απο ευτελη υλικα, θεωρουνται ακαταλληλα, επισκευασιμα ή κατεδαφιστεα;

Υπαρχει καποια σχετικη νομοθεσια;

 

Συμπληρώστε την εδικότητα σας στο προφίλ σας ,ευχαριστώ

ZaXoYs

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν μπορεί μια νομοθεσία να περιγράψει επακριβώς τι ισχύει γιατί εξαρτάται από το κάθε ακίνητο... Δεν έχω καταλάβει όμως τί πρέπει να απαντήσουμε;

Αν είναι ρημάδι, σίγουρα ακατάλληλο και πιθανώς κατεδαφιστέο για να αποφύγουμε ενδεχόμενο ατύχημα... Για επισκευάσιμο δεν νομίζω...

Χωρίς να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, υπάρχει διαδικασία που ενημερώνεις τη πολεοδομία και αιτείσαι αυτοψία ώστε να θεωρηθεί επικίνδυνο και κατεδαφιστέο.

Link to comment
Share on other sites

απο p_ilias

θεωρουνται ακαταλληλα, επισκευασιμα ή κατεδαφιστεα;

μα είναι ερώτηση αυτή και μάλιστα απο αρχιτέκτονα?

εξαρτάται απο

1)την στατική επάρκεια

2)την λειτουργικότητα του υφιστάμενου χώρου και άν αυτή είναι προσαρμόσιμη στις

ανάγκες των μελοντικών ενοίκων

3)απο την σπουδαιότητα του σαν αρχιτεκτονική μορφή(παραδοσιακό-διατηρητέο κλπ)

4)απο την διάθεση των ιδιοκτητών

5)από άλλους πιθανούς παράγοντες

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με την κατάσταση της τοιχοποιίας και την επάρκεια/ανεπάρκεια της... Πρέπει να συμβουλευτείς συνέδελφο ΠΜ που να έχει εμπειρία ή έστω να έχει ιδέα για αυτό το υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη εάν δεν μπόρεσα να γίνω απολύτως σαφής στο ερώτημα.

Ο σκοπός είναι να υποστηρίξω οτι το κτίσμα είναι κατεδαφιστέο για την αποφυγη της εκδοσης οικ.αδειας κατεδαφισης.

Γνωρίζοντας όμως οτι αυτός ο χαρακτηρισμός αποδίδεται

είτε σε κτίσματα που η οροφή ή τμήμα αυτής έχει καταρρεύσει (δεν συμβαίνει κατι τετοιο),

ειτε σε κτίσματα που παρουσιάζουν για κάποιο λόγο στατική ανεπάρκεια (δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος πέραν των απαράδεκτων - σύμφωνα με τους σημερινούς κανονισμούς - υλικών που χρησιμοποιήθηκαν),

ήθελα να γνωρίζω εαν υπάρχει και συγκεκριμένη νομοθεσία που να προβλέπει τον χαρακτηρισμό παρόμοιων κτισμάτων ως κατεδαφιστεων λόγω μη εναρμόνισης με τους σημερινούς κανονισμούς ασφαλείας (δεν προκειται για διατηρητεο).

Συγχωρηστε εκ των προτερων την αγνοια μου.

 

Ανάλογα με την κατάσταση της τοιχοποιίας και την επάρκεια/ανεπάρκεια της... Πρέπει να συμβουλευτείς συνέδελφο ΠΜ που να έχει εμπειρία ή έστω να έχει ιδέα για αυτό το υλικό.

 

Ειναι προφανες νομιζω οτι μια τετοια κατασκευη δεν μπορει να χαρακτηριστει επαρκης απο στατικης αποψεως. Ο λόγος για τον οποιο δεν εχει καταρρευσει εως σημερα ειναι οτι η φαρδια περιμετρικη "τοιχοποιια", φερει στεγη 2ριχτη ξυλινη με επικαλυψη απο ελενιτ που ειναι εξαιρετικα ελαφρια και βρισκεται σε περιοχη που δεν θεωρειται σεισμογενης και που δεν εχει "δοκιμαστει" απο τετοια φαινομενα.

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπός είναι να υποστηρίξω οτι το κτίσμα είναι κατεδαφιστέο για την αποφυγη της εκδοσης οικ.αδειας κατεδαφισης.

 

Για 1500 ευρώ γίνεται η ιστορία δηλαδή?

Όπως τα λες όμως δεν προκύπτει ότι το κτήριο είναι επικίνδυνο και δεν τη γλιτώνεις την αδεια.

Παρόμοια κολπάκια έχω ακούσει να κάνουν εργολάβοι για να γκρεμίσουν διατηρητέα ή εν δυνάμει διατηρητέα (για την άδεια απαιτούνται φώτο).

Σόρυ συνάδελφε αλλά είσαι offside.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα και ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων έαν η ερώτηση μου είναι κάπως άσχετη με το θέμα! Επειδή είμαι φοιτητής και έχω για εργασία ένα σχέδιο στο οποίο η τοιχοποιϊα έιναι απο οπτοπληνθοδομή,και επειδή μου ζητούνται και λεπτομέριες στην κάτοψη,πρέπει να την σχεδιάσω αλλα δεν ξέρω τον τρόπο!Καταλαβαίνω επίσης πως στην όψη θα είναι "ανάποδη" αλλά και πάλι δεν μπορώ να βρώ στο internet το πως!!Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο σας!!

 

Φιλικά, Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.