Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτέκτονες και πολιτικοί μηχανικοί: σχέση αλληλεξάρτησης ή όχι;


kfill

Recommended Posts

..... αντί να υπάρχουν αρχιτεκτονικά θέματα , υπάρχουν μόνο θέματα για το ΓΟΚ .

Το σχόλιο μου ήταν ειρωνικό και ήθελα να σας ''τσιγκλίσω''.Μακάρι με τόσος πάθος να γράφατε και για αρχιτεκτονικά θέματα.

εμένα μου κάνει εντύπωση που ούτε οι ΠΜ δε ρωτάν τίποτε από αρχιτεκτονικά

-----

και εδώ που τα λέμε πρακτικά δε γίνεται να ρωτήσεις αρχιτεκτονικό θέμα μέσω forum

τι θα αναβάσεις;;;; οικόπεδο, σκίστα κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν θα έπρεπε να σου κάνει εντύπωση.

έχω δει στην πράξη έμπειρο ΠΜ να "σχεδιάζει" πολυκατοικία.

ορίζει το οικοδομήσιμο, ορίζει τα μέτρα του τυπικού, προσθέτει ΗΥ & εξώστες, επιλύει τα στατικά, και στην συνέχεια με βάση τις επιθυμίες του εργολάβου για μ2/διαμέρισμα, αρχίζει και "κόβει" δωμάτια. Έτοιμο !

Όταν κάνει κατασκευή "πολυτελείας" περνάει καμιά καμπύλη στους εξώστες (με προσοχή μην του κλοτσήσουν τα στατικά), γεμίζει τα τυφλά με σκοτιες (όχι πολλές, ο εργολάβος διαμαρτύρεται). Που να βρει δυσκολία να ρωτήσει ?

Για ιδιωτική κατοικία, ας μην το συζητάμε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους Πολιτικούς Μηχανικούς που κάνουν αρχιτεκτονικές μελέτες.

 

Πραγματικά.

 

Δεν θέλω να υποχρεωθεί κανένας ιδιοκτήτης να ξοδέψει επιπλέον χρήματα για να έρθει σε εμένα, επειδή ο πολιτικός μηχανικός δεν θα μπορεί να κάνει αρχιτεκτονικές μελέτες. Όπως λένε οι αμερικάνοι "You pay cheap, you get cheap".

Αν ένας ιδιοκτήτης είναι ικανοποιημένος με το "δύο σε ένα", αρχιτεκτονική μελέτη και στατική απο τον ίδιο μελετητή, με γειά του και χαρά του, εμένα δεν μου πέφτει λόγος.

Απο την άλλη υπάρχουν πολιτικοί μηχανικοί που δεν κάνουν στατικές μελέτες, αλλά μόνο αρχιτεκτονικές. Κανένα πρόβλημα δεν έχω και με αυτούς, απλά το επάγγελμά τους δεν είναι του Πολιτικού Μηχανικού. Είναι διπλωματούχοι Πολιτικοί Μηχανικοί, που ασκούν το επάγγελμα του Αρχιτέκτονα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιός κέρδισε?Οι ΠΜ ή οι Αρχιτέκτονες?Διαβάζω 4 σελίδες κ δεν μπορώ να καταλάβω ποιό είναι το πρόβλημα...

 

Εγώ σας λέω το εξής:περάστε από τον καθένα να δείτε τις δουλειές του υλοποιημένες,αντί να κράζετε σαν κλώσσες.Ανοίξτε κ ένα θρεντ με διευθύνσεις έργων του καθενός,να δούμε με τα μάτια μας τί έχετε να δείξετε.Βαρέθηκα κ την κάνω,τζάμπα ο χρόνος μου για το θρεντ,είναι το 134 ο θρεντ για το ίδιο θέμα,αν θυμάμαι καλά........

 

Δώστε διευθύνσεις των έργων σας να ανοίξει το μάτι μας,'Η ΚΟΦΤΕ ΤΟ.

 

Παρατήρηση:

Παρακαλώ να είστε πιο κόσμιοι.

Ευχαριστώ.acnt

Link to comment
Share on other sites

το ευχάριστο είναι ότι τον τελευταίο καιρό βλέπω όλο και πιο πολλούς "ψαγμένους" και ενημερωμένους ιδιοκτήτες. Ζητούν αρχιτέκτονα για την μελέτη του σπιτιού τους και δεν καταπίνουν αμάσητη, όποια λύση τους σερβίρεται. Αυτά βέβαια όταν πρόκειται για ιδιωτική κατοικία.

... και ναι, είναι πρόθυμοι να πληρώσουν κιόλας :)

Link to comment
Share on other sites

@ zavi

 

τι ακριβώς σε ενόχλησε, αγαπητέ συνάδελφε ?

 

Elpinor εδώ κ 1 χρόνο διαβάζω θρεντς που επαναλαμβάνονται.ΑΥΤΟ με ενόχλησε.

 

Κατηγοριοποιώ λοιπόν τα θρεντς ως εξής:

 

1.Αρχιτέκτονες VS ΠΜ

2.Τοπογράφους VS ΠΜ

3.ΤΕΙ VS ΠΜ

4.Ηλ/γους VS Μηχ/γους

5.ΑΕΙ Ελλάδας VS Εξωτερικού

6.ΑΕΙ VS TEI

 

ΔΕΝ γουστάρω ως μέλος του φόρουμ,κ μάλιστα ενεργό να διαβάζω αυτές τις ΣΑΒΟΥΡΕΣ εναντίον των ΠΜ επανειλημμένα.Κ δεν έχω καταφερθεί ποτέ εναντίον άλλων ειδικοτήτων,παρά μόνο σε προκλητικές δηλώσεις.Όποιος δεν γουστάρει τους ΠΜ,καλά κάνει.Κρατιέμαι πώς κ πώς (ΓΟΥΟΥΟΥ---ΣΑ,ΓΟΥΟΥΟΥ----ΣΑ.....)να μην σας ξ@@@@σω όλους μια για πάντα.Είμαι ΠΜ κ όποιος τολμήσει να αγγίξει τα δικαιώματά μου,ΘΑ ΤΟΝ ΓΔΑΡΩ Κ ΘΑ ΚΡΕΜΑΣΩ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΤΟΥ ΤΟ ΤΟΜΑΡΙ ΤΟΥ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΣΜΟ.Κ ΑΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ (ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ,ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ...)

 

ΜΟΝΟ το ΤΕΕ μπορεί να αμφισβητεί τις ικανότητές μου,κ όχι ο κάθε μουρλός,κ μάλιστα σε ένα φόρουμ μηχανικών.!

 

ΑΥΤΟ με ενοχλεί,μόνο ως μέλος αυτού του φόρουμ κ τίποτε άλλο.Στην απέξω,ο καθένας είναι ελεύθερος να λέει ότι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Για να το λήξουμε το θέμα, όλοι οι αρχιτέκτονες θα πρέπει να καταλάβουν πως το σχέδιο τους πρέπει να προσαρμόζεται στις αντισεισμικές απαιτήσεις και όχι οι αντισεισμικές απαιτήσεις στο σχέδιο τους.

 

ΕΥΤΥΧΩΣ βλέπω πως οι ΑΜ οι ΝΕΟΙ, αρχίζουν και το καταλαβαίνουν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.