Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΣΠΑ: Μπορώ να πάρω προϊόν από το εξωτερικό;


sdim

Recommended Posts

Θέλω να πάρω μια οθόνη, η οποία δυστυχώς στην Ελλάδα είναι πολύ πιο ακριβή απ'ότι στο εξωτερικό.

Μπορώ να την πάρω από το εξωτερικό, και συγκεκριμένα από χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης;

 

Στην Ελλάδα κοστίζει 1900+ΦΠΑ ενώ στην Αγγλία κοστίζει 1062+ΦΠΑ.

 

Το έχει ψάξει κάποιος; Ποια είναι η διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ανοίξεις τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές στο μητρώο της ΔΟΥ σου από όσο έμαθα.

Αυτό σημαίνει μια επιπλέον δήλωση κάθε μήνα (?).

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ανοίξω τις ενδοκοινωτικές συναλλαγές και να τις ξανακλείσω σε έναν μήνα;

Η διαφορά στην τιμή είναι σχεδόν 1000€ οπότε ίσως αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω. Η απάντηση που πήρα από συνάδελφο (όχι φοροτεχνικό δηλαδή) ήταν αρνητική. Καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον λογιστή. Πάντως για να δίνονται σαν option οι ενδοκοινοτικές (που λίγοι ενεργοποιούν όταν κάνουν έναρξη) κάποιο λάκο έχει η φάβα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω μια οθόνη, η οποία δυστυχώς στην Ελλάδα είναι πολύ πιο ακριβή απ'ότι στο εξωτερικό.

Μπορώ να την πάρω από το εξωτερικό, και συγκεκριμένα από χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης;

 

Στην Ελλάδα κοστίζει 1900+ΦΠΑ ενώ στην Αγγλία κοστίζει 1062+ΦΠΑ.

 

Το έχει ψάξει κάποιος; Ποια είναι η διαδικασία;

 

Φυσικά και μπορείς, αρκεί να κοπεί παραστατικό στο όνομα και στοιχεία της εταιρείας σου.

 

τα περί ενδοκοινοτικών και κλπ συναλλαγών έχουν σημασία μόνο εάν επιθυμείς να πάρεις απαλλαγή ΦΠΑ από το εξωτερικό!!!

 

8-)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο ΦΠΑ είναι σεβαστό ποσό για να το ...χαρίσει, επειδή έχω επιφυλάξεις για το τι γίνεται όταν έρθει η ώρα υποβολής της συγκεντρωτικής Πελατών-Προμηθευτών και θα πρέπει να εμφανίσει έναν προμηθευτή από το εξωτερικό, με ενδεχομένως 10ψήφιο ΑΦΜ (το οποίο δεν υποστηρίζει η εφαρμογή ΚΒΣ) και επειδή οι "ενδοκοινοτικές συναλλαγές" είναι αυτό που λέει ακριβώς η φράση, δεν ζητούνται από το τμήμα ΦΠΑ των ΔΟΥ, αλλά από το μητρώο άρα πρόκειται για κάτι που δεν αφορά μόνο ΦΠΑ, η καλύτερη συμβουλή παραμένει να ρωτήσει φοροτεχνικό. Οι επιπλοκές μπορεί να είναι μεγαλύτερες από όσο μπορούμε να υποθέσουμε εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι τα πράγματα, ίσως συμφέρει να κάνω την αγορά από την Αμερική.

Στο τελωνείο θα μου κόψουν και τιμολόγιο για τον φόρο κατά τον εκτελωνισμό, οπότε νομίζω θα είμαι νόμιμος με το τιμολόγιο του προμηθευτή και την απόδειξη του τελωνείου για τον φόρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας συνάδελφοι,

 

επιθυμώ να αγοράσω συσκευή που κατασκευάζεται και πωλείται μόνο στην Ρωσία. Η προσφορά που μου έστειλαν αναφέρει:

 

Συσκευή 2877 EUR

Customs duties 300 EUR

DHL delivery 129 EUR

 

Δεν αναφερει τιποτε για ΦΠΑ.

 

1. Ποιο ποσό ακριβώς πρέπει να δηλώσω για το ΕΣΠΑ;

2. Τι γίνεται με το ΦΠΑ? Ειναι το custom duties; Που θα το δηλωσω αυτο το ποσό;

 

Είμαι αρκετά μπερδεμένος και ο χρόνος είναι λιγοστός! ;)

Link to comment
Share on other sites

"Customs duties" είναι οι δασμοί. Φόροι τελωνείου. Δεν είναι ΦΠΑ και αμφιβάλω αν έχουν ΦΠΑ στη Ρωσία. Ρώτα καλύτερα το συντομότερο στο ΕΣΠΑ. Αμφιβάλλω πάντως αν μπορείς να βάλεις στην πρόταση εξοπλισμό αγορασμένο από χώρα εκτός Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.