Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανόσημα ΤΜΣΕΔΕ


Recommended Posts

Δεν θυμάμαι καθόλου που το έχω διαβάσει, αλλα νομίζω αντιστοιχεί ένα μηχανόσημο ανα τριάντα χιλιάδες. Τα υπολογίζεις από το ποσό του προϋπολογισμού χωρις το Φ.Π.Α.

Link to comment
Share on other sites

Βάσει της 5ης Βελτίωσης τευχών δημοπράτησηςστο άρθρ. 24 Διακηρύξεων υποχρεούται ο φορέας να αναφέρει αναλυτικά τον απαιτούμενο αριθμό.εμπειρικά ναι είναι 1 ανά 30 χιλ ευρώ χωρίς αναθεώρηση και ΦΠΑ.Πολλοί βάζουν μέσα και την αναθεώρηση.Προσοχή αν προκύπτει δεκαδικός το στρογγυλοποιείς προς τα πάνω παντα.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις καποια συγκεκριμενη διαταξη που να το αναφερει αυτο? (1/30000). Γιατι πολλες φορες η υπηρεσια κανει λαθος υπολογισμο, οπως πολλες φορες εχει συμβει και με το ποσο της εγγυητικης επιστολης και ακυρωνονται συμμετοχες και θελω να το τσεκαρω μονη μου καθε φορα

Link to comment
Share on other sites

Με δραχμες ισχυε 1 μηχανοσημο για καθε 10.000.000 δρχ προυπολογισμου χωρις ΦΠΑ αλλα με την αναθεωρηση. εαν κανεις την μετατροπη 10.000.000 δρχ / 340,75 = 29.347,03 ευρω.

Ποσο εγγυητικης = 2% του προυπολογισμου χωρις αναθεωρηση και ΦΠΑ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ο απαιτούμενος αριθμός μηχανοσήμων επί του προϋπολογισμού της Υπηρεσίας χωρίς το ΦΠΑ, καθορίζεται από τις διατάξεις των 1) άρθρο 7 του Α.Δ. 2326/1960, 2) την Υ.Α. αρ. 35993 ΦΕΚ507Β/11-8-67 και 3) την απόφαση ΔΣ ΤΣΜΕΔΕ αρ. 693/4921/1-10-2001.

Edited by Hiridanos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.