Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γενικά περί μεταλλικών κατασκευών


 

Recommended Posts

Θα σου πρότεινα να κάνεις Λ και το συμμετρικό του (ή όλα). Φυσικά μόνο η ανάλυση μπορεί να μας δείξει κατά πόσο είναι αναγκαίο κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα όλοι οι κατακόρυφοι σύνδεσμοι ακαμψίας να είναι ίδιου τύπου.

Βάλε στο 1ο και 3ο φάτνωμα και αντιανέμια στο 1ο και τελευταίο

Link to comment
Share on other sites

Να το κανω και στα δυο "υποκτηρια" αυτο που λες?? Ή μονο στο ενα που εχω το προβλημα με το την πορτα??

 

 

ΥΓ. και μενα τα Λ δεν μαρεσουν...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχουν αρχιτεκτονικοί περιορισμοί (όπως κάποιο παράθυρο) χρεισιμοποιήσε το Λ καλύτερα.σε αυτό που έχεις την πόρτα κάνε το μόνο. γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα λεγατε για το 2ο και 4ο φατνωμα??? Και τα μεινει το πρωτο και τελευταιο ελευθερο...

 

Και τα αντιανεμια της στεγης κανονικα στο πρωτο και τελευταιο...

Link to comment
Share on other sites

355 εννοεις...

Όχι S355 είναι το σωστό (S355 = St52)

 

Ποιος τυπος κατακορυφου συνδεσμου δυσκαμψιας ειναι πιο δυσκαμπτος??

1. Τυπου Λ χωρις εκκεντρότητα

2. Τυπου οπως στην φωτο (εδω ειχα διαβασει οτι ονομαζονται βεζυρηδες..)

 

Λογικά Λ. Βεζύρηδες συνήθως , κάνεις όταν έχεις ανοίγματα.

Και βεζύρη να κάνεις σε ένα μόνο φάτνωμα δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα.

@Τerry, είναι δύσκολο να αλλάξεις μέλη στο Instant;

..........μήπως καλόμαθες με το SCIA και το Ιnstant το βαρέθηκες; ;) ;)

 

Κ.

 

Terry , eγώ αυτό που θα έκανα είναι

1. Σε εκείνο μόνο το σημείο θα έβαζα βεζύρη

2. Εναλλακτικά θα μπορούσες να βάλεις χιαστί στο προτελευταίο φάτνωμα (1ο και 3ο)

3. Αντί για δύο ίδια κτήρια 24μ. Θα μπορούσε το ένα να είναι π.χ. 30μ. και το άλλο 18μ.

 

Στα 48μ. ίσως να μην χρειαζόταν και καθόλου αντισεισμικός αρμός. Ένα περιορισμός μόνο μου έρχεται στο μυαλό αλλά αφορά το σκυρόδεμα (ΕΚΩΣ). Για τα μεταλλικά δεν θυμάμαι κάτι , αυτή τη στιγμή. Το θέμα το συζητούσαμε σε άλλο thread. Ο pappos , θυμάμαι , κάτι είχε υπόψη του σε εκείνο το thread αλλά έφυγε πριν απαντήσει.

Τerry , πως το είχες λύσει;

Eίχες θεωρήσει 2 όμοια κτίρια 24μ. και έλυσες το ένα;

Aν έλυσες μόνο το ένα ,τότε λογικά θα εφάρμοσες την ανεμοπίεση σε όλες τις πλευρές.

Στην πράξη στη θέση του αντισεισμικού αρμού δε δέχεσαι φορτία πλευρικής ανεμοπίεσης αφού είναι εσωτερικό του ενιαίου 48μέτρου κτηρίου και όχι πλευρά του 24μέτρου. Δηλαδή στο ενιαίο κτήριο των 48 μ. θα δέχεσαι μόνο στις πλευρές του.

Οπότε μην αγχώνεσαι για τη διαφορά στη δυσκαμψία γιατί το έχεις λύσει δυσμενέστερα , κατά την προσωπική μου άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω spy...

 

Λοιπον....

 

Ναι καλομαθα να σου πω την αληθεια και πρεπει τωρα να δω τι θα κανω με το Ινσταντ...Δεν ειναι τοσο δυσκολο να αλλαξεις ενα χιαστι αλλα ειναι μπ@#$λο στην αναλυση..Μεχρι να το λυσεις (στατικη, φασματικη), να κανεις τους συνδυασμους, να βγαλλεις εντατικα μεγεθη, να δεις τα εντατικα μεγεθη, να παε και στους ελεγχους.. Θες κανα 10λεπτο για καθε αλλαγη....

 

Δεν εχω υπολογισει οπως το λες την ανεμοπιεση....Εχω προσομοιωσει το μισο κτηριο, αλλα τον ανεμο τον υπολογισα σαν αν ηταν ολοκληρο....Οποτε εχω ανεμο στις 3 πλευρες... (μη σου πω οτι στο Scia το κανει αυτοματα αυτο...)....

 

Θα δω μηπως βαλλω Λ στο φαντωμα που εχω την πορτα και στο συμμετρικο του...

Απλα θα ειναι εμφανης ο μεταλλικος σκελετος και θελω να καταθεσω ΕΠΑΕ. Δεν θελω να ξαναπερασω ΕΠΑΕ γιαυτο...

 

ΥΓ. Μου φαινεται οτι θα κανω στο Scia να τελειωνω...Μιλαμε για 2 ωρες δουλεια, αν ξερεις τι θες να κανεις και το εχεις λυσει ηδη....

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εμφανής ο σκελετός θα σου πρότεινα να αλλάξεις φάτνωμα ( π.χ. στο 3ο) και όλα τα χιαστί να έχουν την ίδια μορφή π.χ. ( ή όλα Χ , ή όλα Λ ή όλα Βεζύρηδες).

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοεις να αλλαξω φατνωμα...??

 

Δλδ 1ο-3ο για το μισο κτηριο και 1ο-3ο για το αλλο μισο (μετρώντας αναποδα)?????

 

 

ΥΓ. Αλλη ερωτηση... Σε κτηριο μηκους 14μ και υψος 3μ με 3 φατνωματα... Θα εβαζες τους συνδεσμους δυσκαμψιας στο μεσαιο φατνωμα??? Και τους κατακορυφους και της στεγης.. Μια μελετη που μου εκατσε τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.