Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γενικά περί μεταλλικών κατασκευών


 

Recommended Posts

Και γω αυτο ελεγα, αλλα αν το φατνωμα ειναι μικρο???? Γτ στη φωτο πχ ειναι 12μ. Εγω εχω 5.7μ περιπου και υψος 4μ

 

Να σου πω γτ ρωταω...

Εχω μεταλλικο κτηριο με αρμο. Συνολικο μηκος 48μ. Το καθε ανεξαρτητο κτηριο εχει 4 φατνωματα. Εχω κατακορυφο χιαστι στο πρωτο και στο τελευταιο καθε ανεξαρτητου κτηριου... Το προβλημα ειναι οτι στην μια πλευρα στο φαντωμα πριν τον αρμο (στο τελευταιο φατνωμα του ενος κτηριου) πρεπει να γινει πορτα οπωσδηποτε...Δεν μπορει να κουνηθει.... Και ψαχνω ενα συνδεσμο που να ειναι οσο κοντα γινεται στο Χ απο αποψη δυσκαμιας... Δεν εχω κανει δοκιμες ακομα (η μελετη ειναι αρκετα παλια, τωρα θα προχωρησει η ΟΑ και η κατασκευη και πρεπει να ξεθαψω τα αρχεια απο το Ινσταντ...)

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να είναι το φάτνωμα, δεν υπάρχει τρόπος να πετύχει κανείς μεγαλύτερη δυσκαμψία εφαρμόζοντας κάποια παραλλαγή της διάταξης "Λ"

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Μόνη προϋπόθεση να επαρκεί η κεφαλοδοκός για τις οριζόντιες δράσεις του αντιανεμίου της στέγης. Και το τρίτο υποστύλωμα με την αγκύρωση του για το +/-Ν της διαγωνίου.

Link to comment
Share on other sites

Μετα ομως πρεπει και τα αντιενεμια τις στεγης να πανε στο 1ο και 3ο φαντωμα...

 

Οι κεφαλοδοκοι δεν εχουν προβλημα....Ειναι κοιλοδοκοι..

Link to comment
Share on other sites

Ναι τωρα διαβασα καλυτερα το ποστ...Γιαυτο λες για τις κεφαλοδοκους....

 

Αν εβαζα το ενα απο τα 4 κατακορυφα αντιανεμια του ενος κτηριου, Λ αντι για Χ, θα ειχα προβλημα λες??? Δεν ξερω αυτη η μη συμμετρια που θα επηρρεαζε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.