Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σπαζοκεφαλιά


aginor

Recommended Posts

Που το βρήκες αυτό CostasV?

Εδώ μιλάμε πλέον για ολόκληρη έρευνα!!!!

 

Όταν το είχα δει, επειδή κόλλησα στα 11 (μου έλειπε το F), είχα κάνει προγραμματάκι στο PC για να βρει το 12ο. Μετά από 10-12 ώρες τελικά βρήκε όλα τα σχήματα. (8086 χωρίς μαθηματικό με 512Κ μνήμη και σίγουρα όχι ο καλύτερος αλγόριθμος). Βέβαια για να γράψω τον κώδικα έφαγα περισσότερο χρόνο!!!!

 

Το επόμενο βήμα ήταν δυσκολότερο, αλλά έγινε στο χαρτί.

 

Πάντως έμεινα έκπληκτος από τα υπόλοιπα που μπορεί κάποιος να κάνει με αυτά τα 5 κυβάκια πλέον!!!! Thanks man

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ααααχχχ.... το google τελικά αφαιρεί όλη την μαγεία από το λύσιμο ενός γρίφου.

Να πάρει η ευχή, όλα τα έχουν λύσει τέλος πάντων;

Και όχι μόνο τα έχουν λύσει, αλλά τα δημοσιεύουν στο internet!!! :smile:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Pentomino

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχαν φύγει 2 από τα 12. Αλλά δεν τολμάω να πατήσω το λινκ της Wikipedia, θέλω να το λύσω μόνος μου ή να βαρεθώ πρώτα!

 

Edit:

 

Τελικά το πάτησα και αποκαρδιώθηκα. Ξαφνικά μου φαίνεται πολύ πιο ενδιαφέρον να γράψω τον αλγόριθμο και το προγραμμα που θα το κάνει! Ακούς εκεί 2339 πιθανές εκδοχές για το 6x10!

Link to comment
Share on other sites

Καλά έχω πάθει πλάκα με το έχει αναπτυχθεί πάνω στο βιβλίο του A. Clarc (έκανα λάθος τον συγγραφέα)!!!!!

 

oyabun, στην αρχή παιδέψου με το 6x10 και μετά πήγαινε σιγά σιγά στο 3x20

 

attachment.php?attachmentid=1821&stc=1&d=1259332164

post-437-131887230579_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Στην ερώτηση 3, θα έπρεπε αντί "σε 4 ίσα κομμάτια", να λέει "σε 4 ίσα και όμοια μεταξύ τους κομμάτια".

 

Συμφωνώ απόλυτα γιατί ισεμβαδικά μπορείς να βγάλεις πολλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έψαχνα για γραφική λύση (αυτή που περιλαμβάνει μόνο χάρακα και διαβήτη). Κατέληξα να βρω γραφικό τρόπο ν-χοτόμησης ευθύγραμμου τμήματος (το είχα ήδη για 3 - το επέκτεινα τώρα μέχρι τα 9!).

 

@Μαράκι

 

Δες το συνημμένο για τα μη όμοια αλλά ίσα τμήματα.

 

και εγώ το ίδιο ακριβώς έκανα

Link to comment
Share on other sites

Ενας γρίφος για απρόσεκτους ηλεκτρολόγους εγκαταστάτες...

 

Ενας εργολάβος έχει τοποθετήσει σε θαμένο κανάλι, ένα καλώδιο μήκους 10 km. Το καλώδιο αυτό αυτό αποτελείται από 120 ανεξάρτητα σύρματα. Δεν υπάρχει όμως καμία σήμανση στα σύρματα αυτά, ούτε χρώμα, ούτε αριθμός, ούτε προσανατολισμός πάνω-κάτω ή δεξιά-αριστερά. Ετσι δεν ξέρουμε ποιό άκρη του σύρματος από την μία πλευρά αντιστοιχεί με κάποια άκρη του σύρματος από την άλλη πλευρά.

Διαθέτουμε μόνο 1 μπαταρία, 1 λαμπάκι και μία κολλητική χαρτοταινία και έναν στυλό για να σημειώνουμε πάνω στο κάθε σύρμα.

 

Ζητείται να βρούμε ποιό σύρμα είναι ποιό, κάνοντας τις λιγότερες διαδρομές των 10 km μεταξύ των άκρων.

 

Διευκρινήσεις:

1. Δεν προβλέπεται δεύτερο άτομο

2. Το καλώδιο ΔΕΝ κάνει κύκλο. Τα άκρα του απέχουν 10 km.

3. Η λύση προκύπτει όπως θα την αντιμετώπιζε ένας συνηθισμένος τεχνικός - ηλεκτρολόγος. Θεωρούμε φυσικά ότι η ανωγιμότητα των καλωδίων είναι τετοια που είναι δυνατόν να ανάψει το λαμπάκι όταν μπεί σε κύκλωμα με την μπαταρία και τα καλώδια.

 

Στοιχείο βοήθειας 1: μπορούμε να συνδέσουμε μεταξύ τους τα άκρα (μερικά ή και όλα ) των συρμάτων (που βρίσκονται στην ίδια πλευρά φυσικά).

 

Στοιχείο βοήθειας 2: Λύστε το πρόβλημα με μικρότερο αριθμό καλωδίων π.χ. 6 αντί για 120. Μετά λύστε το πρόβλημα έτσι ώστε αν προσθέσουμε και άλλα π.χ. 4 καλώδια να μην απαιτείται να αυξηθούν οι διαδρομές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.