Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελιώσεις - ερώτηση για κοιτόστρωση


 
ZaXoYs

Recommended Posts

Η επιλογή θεμελίωσης εξαρτάται πάντα από τη Γεωτεχνική Μελέτη!

 

:lol::lol::lol::lol:

 

Πώς τα λέω βραδιάτικα..............θαυμάζω τον εαυτό μου!

 

Anyway,αν το κτίριο μπορεί να θεμελιωθεί με Π/Δ ,τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος για κοιτόστρωση.Αν δεν μπορεί,τότε το συζητάμε....

 

Δική μου ερώτηση:Εγκρίνονται ακόμη εν έτει 2009 μελέτες με μεμονωμένα πέδιλα?Απίστευτο μου ακούγεται,νόμιζα ότι είχαν καταργηθεί........

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ριτζίτ-ορα, μάλλον δεν κατάλαβες τί λέω...

Άλλο το πόσο και πώς καθιζάνει το χώμα λόγω του κτιρίου και άλλο το πόσο θα βοηθήσει η θεμελίωση στην ευστάθεια του κτιρίου, όταν μετά από κάποιο φαινόμενο υπάρχει μερική αλλοίωση του υπεδάφους. Αν πάρουμε ως δεδομένο οτι το έδαφος κάτω από την θεμελίωση δεν θα πάθει τίποτα (κάτι σε βράχο δηλ.) είναι όπως τα λες...ίσως... Αν έχεις όμως ένα μικρό σπίτι στην μεγάλη πλαγιά, με φλίσχη επί έντονα κατακερματισμένου ασβεστόλιθου, τί κάνεις; Πέδιλα; Ή θα κάνεις εξυγείανση; Ή μήπως -το βρήκα!- πασσαλους;

 

Άσε τα ελατήρια και πάρτο λίγο πιό πρακτικά το θέμα... Όταν το έδαφος είναι χάλια, κοιτόστρωση... Διότι, αν θυμάμαι καλά από το σχολείο, όσο αυξάνεις την επιφάνεια κατανομής βάρους, μειώνεις την πίεση ανά μονάδα επιφάνειας.

 

Αν μιλάμε για οικονομικά προβλήματα, ε, ok, τι να κάνουμε; Να τους πληρώσουμε εμείς τα εξτρά μ3;

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή γίνεται με βάση αυτό που βλέπεις μια και η γεωτεχνική δεν υφίσταται στο 99%.

 

Μy man,αρχίζεις να χάνεις το χιούμορ σου!Εννοείται,κ γι' αυτό χλεύασα.

 

Από τότε κάναν την εμφάνιση πολλά πράγματα αυθαίρετα και ατεκμηρίωτα (αστειότητες πεδιλοδοκών με τοιχεία στη συνέχεια από πάνω κλπ). Αλλά ας μην επανέρχομαι

 

Τί εννοείς εδώ?Τα τοιχεία δεν πρέπει να εδράζονται στις Π/Δ?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλό θα είναι να μην κάνεις τόσα edit στα μηνύματα σου διότι χάνεται η μπάλα...

 

Ρε παιδί μου, ξεκόλα από τα Κ και τις σοφιστικέ σταθερές! Σε περίπτωση σεισμού η πιθανότητα διαφορετικών τιμών καθίζησης του εδάφους δεν είναι μεγάλη; Είναι! Ε, τί θεμελίωση προτιμάς;

 

Η επιφάνεια μικρό ρόλο παίζει αν δεν σχετίζεται με αυξημένη δυσκαμψία

μιλάμε πάντα για υλικά της ίδιας δυσκαμψίας αλλά με διαφορετική επιφάνεια.

 

αλλά το συγκεκριμένο θέμα με τρελαίνει με αυτά που βλέπω.

Θα μου πεις που αναφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς οτι το Κ είναι για να γεμίζουμε σελίδες, αλλά η ερώτηση δεν αφορά το Κ...

ρωτάει ο συνάδελφος: "Στην περίπτωση που προτιμούμε κοιτόστρωση αντί για πέδιλα/πεδιλοδοκκούς, το μόνο μειονέκτημα της (έναντι των ανωτέρω όχι των πασσάλων πχ ) είναι το κόστος?"

 

Και για να (ξανα)τοποθετηθώ, ναι, το μόνο μειονέκτημα είναι το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.