Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικός...από παράδοση...


ksan8ia_optasia

Είναι σημαντικό για έναν νέο μηχανικό να προέρχεται απ  

218 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Είναι σημαντικό για έναν νέο μηχανικό να προέρχεται απ

    • Ναι, θα έχει καθοδήγηση και στρωμένη δουλειά.
      130
    • Όχι, αν δουλεύει σκληρά και γουστάρει το επάγγελμα θα τα καταφέρει μια χαρά.
      88


Recommended Posts

Είναι θετικό και επιθυμητό το έτοιμο πελατολόγιο από το γονέα-συγγενή αλλά σημασία πιστεύω έχει να προσθέσει τη δική του πινελιά ο γιός-κόρη που θα τον διαδεχτεί.Αυτό μπορεί να έχει να κάνει με άυξηση πελατολογίου ή προσθήκη μιας νέας δραστηριότητας που εκπληρώνει ένα τεχνικό γραφείο.Το να κάνεις κάτι μόνος σου είναι κοπιαστικό αφενός, αφετέρου σου δίνει την χαρά της προσωπικής δημιουργίας. Αν σε κάποιον του αρέσει πολύ το επάγγελμα που κάνει, ψάχνει,ενημερώνεται, κάνει γνωριμίες και γενικά το 'κυνηγάει' μπορεί να καταφέρει πάρα πολλά και να σταθεί ισάξια στην αγορά εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο την μέχρι τώρα προσωπική εμπειρία (εγώ δεν έχω γνωριμίες-συγγένιες) πιστεύω οτι όποιος έχει κάτι στρωμένο ξεκινάει αλλίως. Αν δεν έχεις κάποια γνωριμία τρέχεις απο εταιρία σε εταιρία σε εκμεταλεύονται και δύσκολα σου δίνουν ευκαιρία χωρίς προυπηρεσία. Αλλωστε οι θέσεις είναι λίγες, η ζήτηση μεγάλη, θα επιλέξουν με βάση την εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάλλον αποτελώ εξαίρεση. Ένας από τους γονείς μου είναι πολιτικός μηχανικός, αλλά όχι μόνο δεν με βοήθησε αλλά μου έδωσε και πολλές κλωτσιές για να πάω πιο κάτω. Δεν είχα καμία δουλειά από συγγενείς και γνωστούς της οικογένειας. Ότι έχω κάνει το έχω κάνει μόνος μου, αντιμετωπίζοντας και τον εσωτερικό ανταγωνισμό. Οπότε, καλύτερα να μην είχα γονιό μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας και καλωσορισα!

ακομη ειμαι φοιτητης και δεν μπορω να εκφερω αποψη για την μελλοντικη εργασιακη μου αποκατασταση.γονος γιατρων ειμαι χωρις backround μηχανικων..

σιγουρα οταν υπαρχει καποια βοηθεια ειναι καλο και επιθυμητο! αλλα οταν δεν υπαρχει και αγαπας το επαγγελμα σου ο σωστος κοπος θα ανταμειμθει...μαλλον...:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλά είπες, μάλλον. Είσαι ακόμα φοιτητής και καλύτερα για σένα θα είναι μα μην μάθεις την κατάσταση που επικρατεί έξω. Θα σου κοπεί η όρεξη για σπουδές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάλλον αποτελώ εξαίρεση. Ένας από τους γονείς μου είναι πολιτικός μηχανικός, αλλά όχι μόνο δεν με βοήθησε αλλά μου έδωσε και πολλές κλωτσιές για να πάω πιο κάτω. Δεν είχα καμία δουλειά από συγγενείς και γνωστούς της οικογένειας. Ότι έχω κάνει το έχω κάνει μόνος μου, αντιμετωπίζοντας και τον εσωτερικό ανταγωνισμό. Οπότε, καλύτερα να μην είχα γονιό μηχανικό.

 

 

classicb σε καταλαβαίνω απόλυτα... αυτό εννοούσα με τα προηγούμενα μηνύματα μου.. απλά δεν ήθελα να το πω τόσο ανοιχτά.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι είναι θετικό να έχεις έτοιμη δουλειά από γονείς. Και ακόμα να υπάρχουν οι δύσκολες συνθήκες που περιγράφουν κάποιοι, είναι για καλό θεωρώ. Σε κάνουν να σκέφτεσαι, να ψάχνεσαι, και σίγουρα θα οδηγήσουν σε κάτι καλό, πάντα με δική σου όρεξη και προσπάθεια όμως. Και αυτό είναι που θα σε πάει πιο μπροστά, και να καταφέρεις αργότερα, τα 5 να τα κάνεις 10. Και να είσαι περήφανος για τους κόπους σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να λέω τα ίδια κι εγώ. Νομίζω θα με καλυπτει ο classicb με τις απάντησεις του... Θα ζητήσω μόνο να μην είστε τόσο σίγουροι για καταστάσεις που δεν έχετε ζήσει.

Και κάτι ακόμα. Είναι καλύτερα να ξεκινάς από το 0 παρά από το -5. Ο συνάδελφος μίλησε για πόλεμο αλλά μάλλον δεν το πρόσεξες sotiris84.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.