Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση οικοπέδου πριν τη διάνοιξη δρόμων


Recommended Posts

Σε οικόπεδο επέκτασης σχεδίου πόλεως το οποίο έχει πρόσωπο σε υφιστάμενο δρόμο που πρόκειται να διαπλατυνθεί , ενω οι υπόλοιπες πλευρές του οικοπέδου έχουν πρόσωπο σε δρόμο μη διανοιγμένο, τι γίνεται. Μπορεί κανονικά να χτίσει?

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη απάντηση που μπορώ να σου δώσω είναι απο δηλώσεις τοπογραφικών που στην περίπτωση σου βρήκα το εξής:

ε)Περίπτωση οικοπέδων εντός σχεδίου που έχουν εμβαδόν αρτίου οικοπέδου αλλά πρόσωπο σε μη διανοιγμένο σε όλο του το πλάτος δρόμο δηλώνεται οτι¨είναι άρτια αλλά θα είναι οικοδομήσιμα μετά τη σύνταξη της πράξης αναλογισμού τη καταβολή των νομίμων αποζημιώσεων και τη διάνοιξη σύμφωνα με το συγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο του προβλεπόμενοτ απο το σχέδιο αυτό δρόμου.¨

Ελπίζω τα παραπάνω να σε βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

δεν εννοώ αυτό. Είναι σε επέκταση σχεδίου πόλεως που σημαίνει ότι έχει γίνει πράξη εφαρμογής. Δε μιλάω από άποψη αποζημιώσεων.

Αν ο δήμος δεν έχει κατασκευάσει το δρόμο ή δεν τον έχει διαπλατύνει αν μπορώ να χτίσω.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το βρήκα τι ισχύει.

Χρειάζεται τουλάχιστον ένας δρόμος να είναι διανοιγμένος.

Αν δεν υπάρχει πρέπει ο δρόμος που θα διανοιχτεί και θα περάσει μέσα από ρυμοτομούμενα τμήματα οικοπέδων να υπάρχει η συγκατάθεση των ιδιοκτητών για τα επικείμενα ,αλλιώς θέλει δικαστική απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς σε μια παρόμοια περίπτωση βάλαμε εκσκαπτικό μέσα για να ανοίξει τον δρόμο με την συγκατάθεση των γειτόνων , όπως το περιγράφεις και παραπάνω και δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η 19/2002 απόφαση της Πλήρους Ολομελείας του Αρείου Πάγου που επιτρέπει την υλοποίηση της πράξης εφαρμογής και πριν την καταβολή αποζημιώσεων για τα επικείμενα.

Έχει εκδοθεί για δεσμευόμενο τμήμα οικοπέδου που αποδόθηκε σε άλλο ιδιοκτήτη αλλά ίσως έχει εφαρμογή και για ρυμοτομούμενο.

Link to comment
Share on other sites

chris_anst:

...Είναι σε επέκταση σχεδίου πόλεως που σημαίνει ότι έχει γίνει πράξη εφαρμογής.

 

-Δεν σημαίνει καθόλου ότι έχει γίνει η πράξη εφαρμογής επειδή το οικόπεδο βρίσκεται στο τμήμα της επέκτασης του σχεδίου. Μπορεί η πράξη εφαρμογής να είναι ακόμη σε εξέλιξη να έχεις μόνο έγκριση πολεοδομικής μελέτης και να μην έχει γίνει η κύρωση της πράξης.

Από που το συμπεραίνεις αυτό?

 

chris_anst:

Σε οικόπεδο επέκτασης σχεδίου πόλεως το οποίο έχει πρόσωπο σε υφιστάμενο δρόμο που πρόκειται να διαπλατυνθεί , ενω οι υπόλοιπες πλευρές του οικοπέδου έχουν πρόσωπο σε δρόμο μη διανοιγμένο, τι γίνεται. Μπορεί κανονικά να χτίσει?

 

-Ναι. Η νομοθεσία, ο Θεός να την κάνει, λέει ότι μπορείς να βγάλεις άδεια οικοδομής μετά την έγκριση της πολεοδομικής μελέτης και πρίν την κύρωση της πράξης εφαρμογής, όταν η ρυμοτομική γραμμή σου συμπίπτει με το όριο των διαμορφωμένων κοινόχρηστων χώρων έχεις πρόσωπο δηλαδή σε δρόμο που μπορείς και να τον διαπλατύνεις μέχρι την ρυμοτομική σου γραμμή.

Θα πρέπει να πάρεις έγκριση υψομέτρου και να μην έχεις διαφορά πάνω απο 1,5μ απο την τελική στάθμη των δρόμων (ερυθρά). Δεν χρειάζεται να είναι όλοι οι δρόμοι διανοιγμένοι. (ΠΔ/20-8-85, ΦΕΚ-414/Δ/30-8-85, άρθρ.8 & Εγκ-51682/10062/68/22-6-87)

Link to comment
Share on other sites

SIradrab ευχαριστώ για τις πληροφορίες αν και εντάξει τα βρήκα και εγώ.

έχει γίνει η πράξη εφαρμογής στην περιοχή που ενδιαφέρομαι.

Το ξέρω ότι υπάρχει περίπτωση να μην έχει τελειώσει η πράξη εφαρμογής , στο ν Πάνο το είπα αυτό γιατί αναφερόταν σε σχέδια που εγκρίθηκαν με το ΝΔ του 1923.

Link to comment
Share on other sites

αν εχει κυρωθει η πραξη εφαρμογης θελουμε μια πλευρα διανοιγμενη ενω οι υπολοιπες θεωρουνται δημοτικος (κοινοχρηστος χωρος-αναγκαστικη ρυμοτομια) για να γινει και στην πραξη η διανοιξη πρεπει να αποζημιωσει ο δημος τους παροδιους και μονο τοτε μπορει να διανοιξει..

 

εχω ακριβως αυτη την περιπτωση εν εξελιξει σε ξενοδοχειο γι αυτο αναφερα οτι και οι αλλοι μη διανοιγμενοι αλλα προβλεπομενοι θεωρουνται κοινχρηστος χωρος αρα εχω δυνατοτητα δωματιων εοτ -6μ σε αυτους)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφοι μηχανικοί καλησπέρα. Είμαι νέο μέλος, μηχ Η/Υ και θέλω τα φώτα σας σε μία περίπτωση παρεμφερή με την παραπάνω...Πρόκειται να προχωρήσω στην αγορά ενός οικοπέδου εντός σχεδίου, για του οποίου το οικοδομικο τετράγωνο έχει γίνει τοπική πράξη εφαρμογής. Το οικόπεδο αυτό είναι γωνιακό. Η μία πλευρά του είναι 15μ και η άλλη 35. Το έλάχιστο πρόσωπο για να ειναι οικοδομησιμο είναι τα 20μ, οποτε πρεπει να χρησιμοποιηθεί ως πρόσωπο η μεγάλη πλευρά. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι οι δρόμος της μεγάλης πλευράς δεν είναι πλήρως διανοιγμένος αλλά έχει διανοιχτεί μέχρι τα παλια όρια του κτήματος (πριν τη ρυμοτομηση). (Ο ιδιοκτήρης μου είναι ΟΚ) Για να γίνει πλήρης διάνοιξη πρέπει να παραχωρηθεί κομμάτι απο το γείτονα, ο οποίος σύμφωνα με αυτά που έχω δει, ανήκει σε άλλο οικοδομικό τετράγωνο, στο οποίο δεν ξέρω τι έχει γίνει...Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Μπορώ να προχωρήσω σε έκδοση οικοδομηκής άδειας ή θα αρχήσει ο προσωπικός μου γολγοθας με δήμους, πολεοδομίες κλπ;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.