Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανολόγος ΤΕ και επαγγελματικό ξεκίνημα


ieros

Recommended Posts

πας απο εκεί τους δίνεις 80 euro για εγγραφή στα μητρώα αμοιβών ιδιωτικών έργων και σε γράφουν!ΑΥΤΟ μην θεωρήσετε ότι μας γράφουν ως μέλη ΤΕΕ και είμαστε γραμμένοι στο ΤΕΕ απλά είναι για τα φράγκα!απλά χωρίς με την εγγραφή μας εκεί (σε ένα επιμελητήριο που δεν μας αναγνωρίζει το οποίο είναι το ΤΕΕ) δεν μπορείς να καταθέσεις μελέτη.άρα πληρώνουμε ΕΕΤΕΜ, ΤΕΕ και ένα επιμελητήριο της αρεσκείας μας!χοχοχοχοχοχοχο!Ελληνικό κράτος σου λέει μετά!

Link to comment
Share on other sites

Κλαψ, κλαψ, κλαψ!!! Θα έλεγα εγώ. Βαρέθηκα να πληρώνω!!

 

Επειδή είμαι από επαρχία γίνεται και τηλεφωνικώς?

 

Ευχαριστώ και πάλι

Εγω να δεις...και κατσε που εισαι ακομα τωρα που ερχεται ο Ιαναρης να δεις τι εχουμε να πληρωσουμε:lol:

Τηλεφωνικως δεν γινεται γιατι πρεπει να καταθετεις τα χαρτια στις υπηρεσιες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Θα μπορούσε να μου πει κάποιος αν μπορώ ως Μηχανολόγος μηχανικός Τ.Ε. να γραφτώ στο Επαγγελματικο Επιμελητήριο Αθηνών?

Το ρωτάω αυτό γιατί έχω γραφτεί ήδη και έχω κάνει μόλις την έναρξη επαγγέλματος.Για να θεωρήσω και τα βιβλία μου(ως ελ. επαγγελαματίας) θέλω την πλήρη εγγραφή στο επιμελητήριο διότι τώρα έχω κάνει μόνο προεγγραφή.

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα που είμαι σε αυτό το επιμελητήριο ή απλά τυπικό είναι?

Τώρα αν σας δημιουργηθεί απορία γιατί πήγα σε αυτό, ο λόγος είναι ο,τι ο συνάδελφος μου επικοινώνησε με το συγκεκριμένο και του είπαν οτι είναι ok.Εγώ εκείνη τη στιγμή απλά έτρεχα πάνω κάτω στις άλλες υπηρεσίες για την έναρξη..

Αν κάποιος ξέρει παρακαλώ ας μου δώσει ένα δεύτερο ok ωστέ να είμαι καλυμένος. Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θέλεις να γραφτείς στο Επαγγελματικό Επιμελητήριο?Εχεις πολλά λεφτά και θέλεις να πληρώνεις ?

Την ίδια μ..λ..κια είχα κάνει και εγώ που είχα γραφτεί κάποτε στο Βιοτεχνικό Επιμελητήριο.

Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι η εγγραφή στην ΕΕΤΕΜ και η άδεια εξάσκησης επαγγέλματος,επίσης και εγγραφή ΟΑΕΕ

Μετά πας εφορία και κάνεις την έναρξη.

Και μετά απο όλα αυτά ψάξε για κάνα πελάτη ...Καλή συνέχεια!

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

Thnx!

Έχει ήδη δρομολογηθεί η διαδικασία και τώρα περιμένω την άδεια...

Να φανταστείς έφυγα από το Επαγγ. επιμελητήριο λίγο πριν έρθει η σειρά μου στην ουρά να τους δώσω την πρώτη συνδρομή για κανονική εγγραφή.Ένας μηχανολόγος που βρισκόταν επίσης στην ουρά (για άσχετο λόγο) μου τα εξήγησε χαρτί και καλαμάρι και έσπευσα να τα διορθώσω..

Τώρα είχα κάνει έναρξη επαγγέλματος αλλά εννοείται οτι θα πάω να διορθώσω σχετικά με την ΕΕΤΕΜ και τους ΚΑΔ που είναι συμπληρωμένοι λάνθασμένα...

Τα έκανα σαλάτα όπως καταλαβαίνεις αλλά θα ξεμπλέξω..

Μετά θεώρηση και βουτάω στο απέραντο επαγγελματικό κενό......!

 

Καλό κουράγιο σε όλους μας....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπέρα, Είμαι νέος μηχανολόγος μηχανικός Τ.Ε και θα ήθελα την βοήθεια τον εμπειρότερων.

Πρόσφατα έκανα τα σεμινάρια ενεργειακών επιθεωρητών (εν αναμονή του νέου νόμου βέβαια για να μπορώ να εκδόσω ΠΕΑ και ΑΝ ισχύσει). Για να μπορέσω να υπογράψω ΠΕΑ πρέπει έχω το δικό μου τεχνικό γραφείο εστω και με έδρα το σπιτι μου, ανοίγοντας βιβλία, πληρώνοντας ΤΕΒΕ κ.τ.λ? ή αρκεί να δουλεύω σε κάποιο τεχνικό γραφείο?  

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε πρώτα να γίνουν οι εξετάσεις (αν γίνουν) και όταν εγγραφείς στα μητρώα επιθεωρητών και κάνεις αναγγελία έναρξης τα λέμε.

 

Μπορεί μόνο ως βοηθός ενεργειακού επιθεωρητή να δουλέψεις σε εταιρία, δεν μπορεί να υπογράψεις κανένα ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.