Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όροι δόμησης Δήμου Πανοράματος


Recommended Posts

Θα ήθελα την βοήθεια κάποιου συναδέλφου που γνωρίζει όρους δόμησης στον παλιό οικισμό του δήμου Πανοράματος του νομού Θεσσαλονίκης (περιοχή που έχει προκύψει από διανομή του υπουργίου Γεωργίας του 1938 ).

Link to comment
Share on other sites

Στο Πανόραμα ισχύουν ειδικοί όροι δόμησης. Δηλαδή, ΣΔ =0,60 με ΠΚ 30% αλλα με max 2 υπέργειων ορόφων.Υψος 8,000μ. Προσοχή στα δέντρα (αμα κοψεις κανενα χωρίς άδεια πας χαμένος-αλλά και με άδεια να έχεις το νού σου).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, το πρόβλημα που αντιμετωπίζω αφορά αρτιότητα οικοπέδου.

Ένω από πολεοδομία αναφέρουν αρτιότητα 400 τ.μ. και σε παραπέμπουν στο ΦΕΚ 34Δ/1972, αν το διαβάσει κάνεις δεν αναφέρεται πουθενά αρτιότητα 400τ.μ.Υπάρχει περίπτωση να ισχύει και κάτι άλλο και να μην στο δίνουν από την πολεοδομία??

Αν γνωρίζει κάποιος συγκεκριμένα διατάγματα!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μία αίτηση για χορηγηση όρων δόμησης στον κ. Δημήτρη να δεις μετά πως θα κάτσει και θα ψάξει....Όσον για τον άλλον είναι σχετικά άπειρος ακόμα και κάνει αρκετά λάθη. Προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, θα προσπαθήσω να βρώ άκρη με την αίτηση.Τι να πώ με αυτό το χάλι της πολεοδομίας ειδικά στο κέντρο, ώρες ώρες ''σου γυρίζουν τα μυαλά''.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι. Βρήκα άδεια που έχω βγάλει στο Πανοραμα (οδος ΑΝαληψεως) το 2001.

ΑΝτιγραφο απο το ελεγμενο τοπογραφικο (με σφραγιδα Πολεοδομιας).

περιοχη-οικισμος πανοραματος

Διαταγμα ρυμοτομιας-ΦΕΚ 34Δ/14-2-1972(διανομη υπ.γεωργιας) 1938

Αρτιότητά-πρόσωπο 15μ, εμβαδο 400τμ (ΓΟΚ 1973)

Παρέκκλιση-ως παρεχωρηθησαν

ΣΔ-μέγιστος 0,60

ΣΚ-μέγιστη 0,30

οικοδομικό σύστημα-προ γοκ85, πανταχόθεν ελεύθερο

επιτρεπόμενο ύψος-μέγιστο 8,00μ

 

Ελπίζω να βοήθησα. Μπορώ να το σκαναρω αν θέλετε αλλά δεν ξέρω να το ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Με βοηθησατε πολύ!! Και γω αυτά βρήκα, και από ότι βλέπω μόνο κατα παρέκκλιση αν βγαίνει άρτιο και θα πρέπει να δω τους τίτλους και τα συμβόλαια!!Ξανά σας ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Να επαναφέρω το θέμα συνάδελφοι για να ρωτήσω για το Ν 751, ξέρει κάποιος το ποσοστό κάλυψης?

Ως νομοθεσία βρήκα μόνο το ΦΕΚ 154Α/59, το οποίο μιλάει για 0,20 κάλυψη και μέγιστο αρ ορόφων 2 (άρα δόμηση 2χ0,20 έμμεσα).

Εγώ όμως έχω άδεια στο Ν 751 του 2000 η οποία αναφέρει 400 τμ δόμηση (σε 1000 οικόπεδο που είναι και το μινιμουμ αρτιότητας) και 400τμ κάλυψη.

Τι ισχύει τελικά ?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.