Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια σε γη υψηλής παραγωγικότητας - γνωμόδοτηση ΝΕΧΩΠ


ThSM

Recommended Posts

στο ειδικό χωροταξικό σχέδιο για ΑΠΕ. θα το βρεις στο site του ΥΠΕΧΩΔΕ

 

Καλησπέρα,

μήπως γνωρίζει κανείς ποια είναι η διαδικασία έκδοσης μίας βεβαίωσης ότι η μία περιοχή δεν είναι υψηλής παραγωγικότητας; Κάπου διάβασα ότι δεν υπάρχει σαφής καθορισμός. Έχει ζητήσει ποτέ κάποια πολεοδομία αυτή τη βεβαίωση ως προαπαιτούμενη για την έκδοση της άδειας εργασιών μικρής κλίμακας;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μολις με ενημερωσας απο την Πολεοδομια οτι για μια αδεια που βγαζω θα χρειαστει να παρω ενα χαρτι απο τη Διευθυνση Γεωργιας γιατι μπορει μελλοντικα να παρουσιαστει προβλημα στον ιδιοκτητη οταν παει να χτισει.

Συγκεκριμενα μου ειπαν οτι πρεπει να παρω μια "Γνωμοδοτηση ΝΕΧΩΠ για κατοικια".

Ξερει κανεις τι αδεια ειναι αυτη, γιατι μου προεκυψε τωρα και τι δικαιολογητικα χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η γνωμοδότηση ΝΕΧΩΠ (Νομαρχιακή επιτροπή χωροταξίας και περιβάλλοντος) που σου ζήτησαν αναφέρεται στην γη υψηλής παραγωγικότητας. Για να χτίσεις πρέπει να πάρεις έγκριση (κάνουν αυτοψία από διεύθυνση γεωργίας) ότι το δεν είσαι σε περιοχή υψηλής παραγωγικότητας. Τώρα το πότε είσαι και πότε όχι είναι λίγο μπερδεμένο. Θεωρητικά όταν έχεις επίπεδο αγροτεμάχιο, ποτίζεται και έχει καλό χώμα.

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=6540 δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αυτο το δικαιολογητικο αρχισαν να το ζητανε στην πολεοδομια χανιων εδω και δυο μηνες... δημιουργωντας ετσι τεραστιο προβλημα και απαιωνοντας πολλες περιοχες...

στην υπολοιπη ελλαδα τι γινεται?

γιατι μεχρι τωρα δεν το ζητουσαν αφου η νομοθεσια δεν εχει αλλαξει...(ο νομος ειναι του 2001 ) αλλα δεν εφαρμοζοταν...

 

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Επίσης, να χρησιμοποιείτε την Αναζήτηση. anka

Link to comment
Share on other sites

Irini: από τη Δ/νση Γεωργίας της Νομαρχίας Βοιωτίας που χρειάστηκα να κάνω αίτηση για τον ίδιο σκοπό ζητάνε:

Αίτηση

Τεχνική έκθεση

Πράξη Χαρακτηρισμού από Δασαρχείο μαζί με το χάρτη

Βεβαίωση Χρήσης Γης από Πολεοδομία

Συμβόλαιο Ιδιοκτησίας

2 χάρτες από ΓΥΣ 1:500 ή 1:5000 ή 1:200 που να σημειώνεται η ακριβή θέση του γηπέδου

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και στην Εύβοια. Τώρα γιατί το Γεωργίας Θέλει χρήση γης και δασαρχείο για να αποφανθεί για το αν η γη είναι υψηλής παραγωγικότητας είναι μια άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Μολις με ενημερωσας απο την Πολεοδομια οτι για μια αδεια που βγαζω θα χρειαστει να παρω ενα χαρτι απο τη Διευθυνση Γεωργιας γιατι μπορει μελλοντικα να παρουσιαστει προβλημα στον ιδιοκτητη οταν παει να χτισει.

Συγκεκριμενα μου ειπαν οτι πρεπει να παρω μια "Γνωμοδοτηση ΝΕΧΩΠ για κατοικια".

Ξερει κανεις τι αδεια ειναι αυτη, γιατι μου προεκυψε τωρα και τι δικαιολογητικα χρειαζεται?

 

Συναδέλφισα μήπως εχεις το τηλ τους???? Αυτό που βρηκα 2821028037 δεν το σηκωνει κανεις τωρα 1 βδομαδα..

 

Τι σου ζήτησαν εσενα??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.