Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσο δύσκολο είναι να μάθω να χρησιμοποιώ γεωδαιτικό GPS?


Recommended Posts

Ειμαι πολιτικος μηχανικος και μεχρι προτινος χρησιμοποιουσα ενα γεωδαιτικο σταθμο για να κανω τοπογραφικα διαγραμματα σε εκτος σχεδιου περιοχες για βεβαιωσεις δασαρχειου και για εκδοση οικοδομικων αδειων. Δεδομενου οτι με συμφερει οικονομικα να αγορασω ενα μονοσυχνο γεωδαιτικο gps επειδη τρωω πολυ χρονο στις οδευσεις μου αποφασισα να κανω μια ερευνα αγορας-λειτουργιας των γεωδαιτικων gps. Σαν πολιτικος μηχανικος που ειμαι εννοειται πως δεν εχω κανει ποτε αναλογα μαθηματα στη σχολη... και βρεθηκα μπροστα σε ενα χαος ορολογιας που πρωτη φορα ακουω... RTK, Stop n Go, HEPOS, L1, L2, post processing κ.α. που με αποκαρδιωσαν λιγο... Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι κατα ποσον ειναι δυνατον δεδομενου οτι ειμαι ασχετος με το θεμα να μπορεσω να χρησιμοποιησω ενα τετοιο μηχανημα. Ποση εκπαιδευση και ποσο χρονο χρειαζεται να αφιερωσω για να μαθω να το χρησιμοποιω. Δεν ειμαι ασχετος με την τεχνολογια.. ειμαι ασχετος με τα γεωδαιτικα gps και την ορολογια τους.

Link to comment
Share on other sites

Debaser

συνεργάσου με έναν τοπογράφο μηχανικό γιά αρχή στη συνέχεια θα κατανοήσεις μερικά πράγματα,θα διαβάσεις και λίγο και εκτιμάς απο μόνος σου

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Μην πανικοβληθείς πάντως και πάς σε GPS χειρός. θα είναι αυτοκτονία γιατί έτσι κάνουν πολλοί...γενικά όπως το είπε ο Θεοχάρης.μην ξεχνάς ότι αυτά τα "μηχανήματα" δεν είναι δύσκολα στη χρήση αλλά χρειάζεται σαν μηχανικός να ξέρεις τουλάχιστον 5 βασικά όσον αφορά τις αρχές λειτουργίας τους, ώστε να ξέρεις τί μετράνε, πώς, υπό ποιές συνθήκες και πώς μπορείς να επέμβεις ώστε να βελτιώσεις τα αποτελέσματα που αυτά παρέχουν αν κάτι πάει λάθος.δεν αποτελούν πανάκια στις μετρήσεις αλλά κάνουν και παπάδες.. σε κάθε περίπτωση δεν είναι ένα πχ κινητό που θα το περιεργαστείς μόνος σου και κάποια στιγμή θα βρεις πώς παίρνει φωτογραφίες.κοστίζουν ακριβά, είναι πολύ ευαίσθητα και σε κάθε "επέμβαση" είτε στο σώμα τους είτε στο λογισμικό θα έχει επιπτώσεις στις μετρήσεις....συνεργασία με τοπογράφο, διάβασμα σχετικών συγγραμμάτων ακόμα και σχετικές διπλωματικές εργασίες.επαναλαμβάνω είναι ωραία τεχνολογία αν ξέρεις πώς δουλέυει και δε βαρεθείς - απογοητευτείς και πάς στην "λύση" του GPS χειρός

Link to comment
Share on other sites

Debaser

συνεργάσου με έναν τοπογράφο μηχανικό γιά αρχή στη συνέχεια θα κατανοήσεις μερικά πράγματα,θα διαβάσεις και λίγο και εκτιμάς απο μόνος σου

 

Όπως σωστά σου λέει ο Θεοχάρης συνεργάσου με Τοπογράφο (κατά την επιλογή αντιπροσωπείας να διαλέξεις αυτή που σου δίνει τεχνική υποστήριξη) κι το βασικότερο ΔΙΑΒΑΣΕ.

Εσύ μπορείς να μου μάθεις κάποιο πρόγραμμα στατικών αλλά χωρίς να διαβάσω βιβλιογραφία για στατικά, πώς θα μπορώ να ελέγξω τα αποτελέσματα? Δε λέω ότι είναι το ίδιο απλώς το φέρνω ως παράδειγμα στο ότι είναι σημαντικό να ξέρεις τι παίρνεις από κάθε μηχάνημα/πρόγαρμμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.