Μετάβαση στο περιεχόμενο

Pixis - Δωρεάν λογισμικό: νομοθεσία, μελέτες θέρμανσης, θερμομόνωσης


iliekater

Recommended Posts

Παιδιά έχω 1-2 ερωτήσεις για το πρόγραμμα

 

1)Στην μελέτη θερμομόνωσης με τον χειρονακτικό υπολογισμό βάζουμε την ολική επιφάνεια της πλευράς το μήκος της την επιφάνεια του φέροντα οργανισμού κτλ..και στο τέλος τα ανοίγματα (πόρτες παράθυρα).

 

Οι πόρτες και τα παράθυρα πρέπει να αφαιρεθούν από την επιφάνεια που δηλώνουμε στην αρχή ή όχι;

Δηλαδή αν έχω ολική Βόρεια πλευρά 100τμ 30 τμ φέροντα οργανισμό 60τμ τούβλο και 10 τμ ανοίγματα τι δηλώνω;

 

Ολική επιφάνεια 100τμ ή 90 τμ;

 

Γιατί νομίζω ότι αν δεν τα αφαιρέσουμε από την αρχή (δηλ να δηλώσουμε 90 τμ στην ολική επιφάνεια) το πρόγραμμα καταλαβαίνει τελικά ότι είναι 110 τμ;

Κάτι τέτοιο καταλαβαίνω από τις εκτυπώσεις

 

2) Όταν κάνω μελέτη θερμομόνωσης στο ίδιο κτίριο αλλά με δύο σενάρια (θα εξηγήσω παρακάτω) βγάζω 2 διαφορετικά αποτελέσματα που δεν μπορώ να καταλάβω πως προκύπτουν.

 

Δηλαδή

 

Σε κτίριο ελεύθερο από παντού το πρόγραμμα μου βγάζει ολικό συντελεστή θερμοπερατότητας 0,375 kcal/m2hC

 

Αν στο ίδιο κτίριο με τα ίδια δομικά ακριβώς στοιχεία βάλω έναν τοίχο(τοιχίο) να εφάπτεται με το χώμα τότε έχω συντελεστή 0,475 kcal/m2hC ( το τοιχίο είναι ακριβώς το ίδιο με το 1ο σενάριο απλά εφάπτεται με το χώμα)

 

Και η απορία είναι η εξής δεν θα έπρεπε να βγαζει έστω και λίγο καλύτερο συντελεστή το 2ο σενάριο αφού η πλευρά αυτή του σπιτιού είναι χωμένη στο έδαφος που και αυτό δράμα σαν παραπάνω μόνωση;

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 603
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γειά σου Σάββα ! Κοίταξα το πρώτο θέμα κάνοντας πολλές δοκιμές , αλλά δεν μπόρεσα να παρατηρήσω αυτό που μου είπες . Μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις το αρχείο για να το δω ; Ίσως να πρόκειται για κάτι πιο περίπλοκο από τόσο .

Όσο αφορά το δεύτερο θέμα , αυτό είναι λογικό . Ο λόγος που η θερμοπερατότητα είναι μεγαλύτερη είναι διότι μειώνεται η συνολική αντίσταση του στοιχείου . Ξέρεις πώς μπορείς να το δεις ωραία ; : εκτύπωσε τις δύο διαφορετικές συνθέσεις (τους δύο διαφορετικούς τύπους τοιχείων) και θα δεις στον υπολογισμό πώς προκύπτει αυτή η διαφορά : στο δεύτερο στοιχείο , στην πλευρά που υπάρχει τοιχείο - χώμα , μηδενίζεται η αντίσταση σε μετάβαση στερεού - αέρα (λογικό καθώς πια δεν υπάρχει αέρας ! αλλά πλέον η θερμότητα συνεχίζει να περνάει μέσω αγωγής ακόμα πιο πέρα - στο χώμα) . Για να βοήθησω ακόμα πιο πολύ , να σου πω πως ο υπολογισμός γίνεται πάντα για το στοιχείο , το οποίο συνεχίζει να έχει τις ίδιες στρώσεις . Με άλλα λόγια , πουθενά δεν λαμβάνεις κάποιο στοιχείο τοιχείο με χώμα ! Αν το χώμα αποτελούσε μέρος του στοιχείου (και φυσικά μετέπειτα διαχωρισμός με αέρα για να αποτελούν όντως αυτοτελές στοιχείο) , τότε ναι , θα υπήρχε ανάλογη μείωση ,, αλλά εδώ το χώμα ίσα-ίσα που δρα αρνητικά στη θερμοδιαφυγή επειδή εφάπτεται στο τοιχείο . Όπως είπα , εδώ (στη μελέτη Θερμομόνωσης) υπολογίζεις μόνο τα χαρακτηριστικά του στοιχείου (θερμοπερατότητα) . Το ό,τι τελικά ένα τοιχείο ''μπάζει'' πιο πολύ όταν είναι σε επαφή με αέρα , σε αντίθεση με το χώμα , το λαμβάνεις αλλού : στη μελέτη Θέρμανσης ! Όπου εκεί δεν λαμβάνεις απλά τα χαρακτηριστικά του στοιχείου , αλλά και το τι γίνεται έξω από αυτό ! (μικρότερη εξωτερική θερμοκρασία και άρα μεγαλύτερο ΔΤ οπότε μεγαλύτερη απώλεια . Άλλο η θερμική απώλεια του στοιχείου και άλλο ο συντελεστής θερμοδιαφυγής του στοιχείου . Το πρώτο εξαρτάται όχι μόνο από το δεύτερο , αλλά και από το ''πόσο κρύο'' επικρατεί απ'έξω). Πιστεύω να κατάφερα να στο εξηγήσω πολύ απλά :) !

Πάντως , με την ευκαρία , να σε ευχαριστήσω πάλι για τη συνεχή συνεισφορά σου στο πρόγραμμα καθώς , όπως έχω ξαναγράξει , κάποιες από τις τελευταίες προσθήκες έγιναν χάρη στις δικές σου παρατηρήσεις (όπως εκεί , στη μελέτη Θέρμανσης , με τη δημιουργία νέου τύπου ''άκρης'' για τα κενά σε δάπεδα ! ήταν πολύ ωραία ιδέα και με βόλεψε σε πολλές μελέτες όπου τα αρχιτεκτονικά που μου είχαν δώσει προέβλεπαν εσωτερικές σκάλες ανάμεσα σε διαδοχικά επίπεδα της ίδιας ιδιοκτησίας) .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και τα αρχεία υπάρχουν , αλλά βγάζει μύνημα πως αυτή τη στιγμή πολλοί κατεβάζουν από το rapidshare οπότε δεν είναι διαθέσιμα ...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου βγαζει αυτο...

 

File not available

The following file is not available:

http://rapidshare.com/files/375125277/Extra_pachet_number_007.exe.00385094 KB

 

The file of the above link no longer exists. This could be for several reasons:

 

■The uploader deleted the file

■The file contained illegal contents and was deleted from our Abuse team

■The file is incorrect

■The file was uploaded through a free Account and reached the maximum number of downloads

Link to comment
Share on other sites

Και από κάτω λέει :

Too many users downloading from this server right now. Please try again later.

Άντε βγάλε άκρη ! Πάντως όταν κοίταξα τη λίστα με τα αρχεί μου , ήταν όλα εκεί . Αν συνεχίσει το ίδιο το ίδιο νταβαντούρι , θα τα ανεβάσω και αλλού · rapidshare είναι αυτό , ό,τι θέλει κάνει ...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά, μπράβο! Αυτό που μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση είναι η πληθώρα των εφαρμογών που ενσωματώνονται σε μία. Επίσης η ποιότητα των εκτυπώσεων στο word γίνεται πραγματικά με απίστευτη ποιότητα, πίνακες, πλαίσια με μονές-διπλές γραμμές, υπερέχει ακόμα και από τα εμπορικά προγράμματα. Γενικά το έχεις ψάξει πολύ και έχεις δώσει βάση στη λεπτομέρεια.

 

Εχω ξεκινήσει να κάνω δοκιμαστικά μια μελέτη.

Παρατήρησα ένα bug κατά το οποίο αν κλείσουμε το παράθυρο προορισμένες άκρες με το κουμπί 'Χ' το πρόγραμμα 'ξεχνάει' όλες τις προορισμένες άκρες που του έχουμε δώσει.

Επίσης ήθελα να ρωτήσω, άν αλλάξω το Κ μιας προορισμένης άκρης, υπάρχει τρόπος να αλλάξει αυτόματα στα σημεία της μελέτης που έχει χρησιμοποιηθεί ή θα πρέπει να τα αλλάξω ένα προς ένα χειρονακτικα;

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη σε ευχαριστώ που μου είπες για το συγκεκριμένο πρόβλημα . Γενικά είχε γίνει προσπάθεια να προβλέψω και αυτό το ενδεχώμενο καθώς ξέρω πως ανθρώπινο είναι κάποιος να κλείσει κάποιο παράθυρο με το Χ αντί με το κουμπί Κλείσιμο . Απ'ότι φαίνεται το συγκεκριμένο παράθυρο μου ξέφυγε ! Να φανταστείς , τώρα που ξαναφτιάχνω το πρόγραμμα σε άλλη γλώσσα προγραμματισμού , είμαι στο πειρασμό να εξαφανίσω εντελώς τα κουμπάκια Χ για να μην κάθομαι να προσθέτω επιπλέον κώδικα για να αποφεύγω τέτοια προβλήματα !

Όσο αφορά την αυτόματη αλλαγή του Κ σε κάθε στοιχείο "άκρης" , αυτό δεν γίνεται , διότι το σύστημα των "Προορισμένων ακρών" συντελεί μόνο στην αυτοματοποίηση της συμπλήρωσης των κουτιών κάτα την προσθήκη / τροποποίηση κάποιας άκρης , δεν αποθηκεύεται δηλαδή σε κάθε άκρη . Θα πρέπει λοιπόν να το αλλάξεις σε κάθε μία ξεχωριστά . Όταν ξεκίνησα το πρόγραμμα το είχα υπόψη μου κάτι τέτοιο , αλλά προτίμησα να μην το εφαρμόσω διότι σε τέτοια περίπτωση θα ανάγκαζα το χρήστη να έχει , αλλά και να συντηρεί , αμέτρητες συνθέσεις υλικών . Πάντως , είναι μέσα στα σχέδια σε μελλοντική έκδοση να προστεθεί μία δυνατότητα "Μαζικής αλλαγής" των χαρακτηριστικών των διαφόρων στοιχείων , με βάση πολλά κριτήρια και ομαδοποιήσεις , ώστε να διευκολύνεται πολύ μία μαζική τροποποίηση . Προς το παρόν όμως θα πρέπει να ολοκληρωθεί η μετάβαση στη νέα γλώσσα προγραμματισμού , και μετά θα αρχίσω πάλι να προσθέτω τα νέα πράγματα .

Link to comment
Share on other sites

σε windows 7 64bit όταν πάω να εισάγω block από τις βιβλιοθήκες μου

βγάζει αυτό το μήνυμα

 

Command: VARIOUSBLOCKS Execution errornil

Command: (setq GlobalLanguage "English")

"English"

 

τι φταίει γιατί έχω σκάσει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.