Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μαζί για το κλίμα: WWF-GREENPEACE


mikegad

Recommended Posts

Βασικά εκπαίδευση από τα σχολεία χρειάζεται... Αν μάθει κάποιος από μικρός να μη ρυπαίνει το περιβάλλον όλα θα είναι καλύτερα... Κοινώς παιδεία...

 

Βέβαια ασχέτως ηληκίας έχει σημασία του πόσο θέλει να κάνει κάτι κανείς: Δηλαδή, πχ το κατά πόσο ΔΕΝ βαριέται να ξεχωρίσει τα σκουπίδια του, ΔΕΝ βαριέται να τα πάει στους ειδικούς κάδους,θέλει να κλείνει το ρεύμα το νερό κλπ όταν δεν το χρησιμοποιεί κλπ... Εϊναι στο χέρι του καθενός...

 

Από τον απλό πολίτη αν αρχίσει η συνειδητοποίηση θα πάει και "ψηλότερα" (βιομηχανίες κλπ)...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βγαίνουμε λίγο εκτός θέματος αλλά είναι πολύ σωστή επισήμανση, Πάντως η κατάσταση στις νέες γενιές φαίνεται να βελτιώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια ασχέτως ηληκίας έχει σημασία του πόσο θέλει να κάνει κάτι κανείς: Δηλαδή, πχ το κατά πόσο ΔΕΝ βαριέται να ξεχωρίσει τα σκουπίδια του, ΔΕΝ βαριέται να τα πάει στους ειδικούς κάδους,θέλει να κλείνει το ρεύμα το νερό κλπ όταν δεν το χρησιμοποιεί κλπ... Εϊναι στο χέρι του καθενός...

 

 

Ακριβώς . Στο χέρι και στη ... διάθεση , όπως πολύ σωστά επισήμανες.

 

Βέβαια , αν κάποιος για να βρεί κάδους ανακύκλωσης πρέπει να ψάξει αρκετά , και ίσως σύντομα να αφήσει την όποια προσπάθεια.

 

Από τον απλό πολίτη αν αρχίσει η συνειδητοποίηση θα πάει και "ψηλότερα" (βιομηχανίες κλπ)...

 

Οι βιομηχανίες , για να εφαρμόσουν τέτοιες τακτικές , ακριβώς επειδή είναι χρονοβόρες , πρέπει να επιβληθούν μέ νόμους και διατάξεις και βέβαια , να υπάρχουν ελεγκτικοί μηχανισμοί που θα εξασφαλίσουν την εφαρμογή των μέτρων που θα επιβληθούν. Χρειάζεται και βούληση σε επίπεδο πολιτικής ηγεσίας...

 

Βασικά εκπαίδευση από τα σχολεία χρειάζεται... Αν μάθει κάποιος από μικρός να μη ρυπαίνει το περιβάλλον όλα θα είναι καλύτερα... Κοινώς παιδεία...

 

Συμφωνώ και επαυξάνω.

 

Ακόμη και στον μικρούλη μου που δεν έχει πάει ακόμη στο σχολείο, μαθαίνουν πράγματα για το περιβάλλον και μάλιστα μας νουθετεί να προσέχουμε το περιβάλλον γιατί μέσα σ' αυτό ζούμε και πρέπει να το διατηρούμε καθαρό. Μακάρι και στο σχολείο να υπάρχει περιβαλλοντική εκπαίδευση ώστε η νέα γεννιά να αποκτήσει περιβαλλοντική συνείδηση και να μάθει να σέβεται το περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επειδή αναφερθήκατε στην ρύπανση.

 

Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει ποιο το ποσοστό CO2 στην ατμόσφαιρα, σε ποιο ποσοστό συμμετάσχει στην περιεκτικότητα αυτή ο άνθρωπος ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει ποιο το ποσοστό CO2 στην ατμόσφαιρα, σε ποιο ποσοστό συμμετάσχει στην περιεκτικότητα αυτή ο άνθρωπος ?

ειλικρινά δεν γνωριζω.ομως είναι χριστούγενα και πολλά φυλοβόλα δενδρα (μαρεσει η κηπουρική και διατηρώ ενα περιβόλι με πολλά ειδη δενδρων) εχουν ακόμη τα φύλλα τους.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν θα γίνει για το κλίμα, μόνο ότι νομίζουν ότι μπορεί να αυξήσει τα κέρδη τους.

Εδώ κάθε μέρα εκατοντάδες παιδιά δεν έχουν να φάνε, να πιούν νερό, εκατομύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο δεν έχουν να φάνε και δεν κάνουν τίποτα!!! Θέλουν να μας πείσουν ότι ενδιαφέρονται για το περιβάλλον οι ηγέτες; Ποιός είναι τόσο αφελής για να τους πιστέψει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει ποιο το ποσοστό CO2 στην ατμόσφαιρα, σε ποιο ποσοστό συμμετάσχει στην περιεκτικότητα αυτή ο άνθρωπος ?
Νομίζω μιλάμε για κάποιες δεκάδες γιγατόνους σε σύνολο εκατοντάδων

 

Παιδια, όσοι γνωρίζετε αγγλικά δείτε και την άλλη πλευρά:

http://www.youtube.com/watch?v=6TqqWJugXzs

 

Να δείτε τί λέει και ο συνιδρυτής της Greanpeace.

Το ντοκυμαντερ έχει παιχτει σε Channel 4 στην Αγγλία (αρα είναι έγκυρο).

 

Δειτε το και θα ήθελα να μου πειτε τις απόψεις σας. Τα λέει ΟΛΑ!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα!

Προσωπικά η ενοχοποίηση των πολιτών για την κατάσταση που επικρατει μου φαίνεται λίγο άσκοπη. Δεν μπορεί να σε βάζουν στο τριπάκι να προσέχεις πόσες φορές θα κάνεις ντουζ, ούτε να νιώθεις ένοχος γιατί άναψες το θερμοσίφωνο...όταν από την άλλη η βιομηχανίες κάνουν σπατάλες αδιαφορώντας για τις επιπτώσεις και αν τους τεθεί και κανένα πρόστιμο το πληρώνουν και δεν τρέχει και τίποτα...Γιατί από την άλλη πίνοντας για παράδειγμα μπύρα κάνεις πολύ μεγαλύτερη σπατάλη νερού αλλά αυτό δεν σου το βάζει κανένας να το σκεφτείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

δεν ειμαστε καλά.το κλίμα τρελάθηκε τελείως.εκει που μεχρι τωρα ηταν καλοκαιρι ,βλεπω στο meteo οτι την Κυριακή στην Μυτιλήνη θα εχει -8.δεν θυμαμαι ποτέ τετοιες θερμοκρασιες εδώ.Στην δε Λημνο δειχνει -14 και στην Αλεξανδρολυπολη -20.

Σιβηρία κανονικά.οι υπολοιποι ησυχαστε.μονο βορειοανατολικα θα υπάρξουν τετοια φαινόμενα.οπότε οσοι θελουν να δουν -20 ας πανε το σ/κ αλεξανδρουπολη-ορεστιαδα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.