Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάτι δεν πάει καλά στην Ελλάδα με την έρευνα..


reVma

Recommended Posts

και μαλιστα χριστιανισμος δεν ειναι χριστουλης, θεουλης και αγιο πνευμα, και αυτα που καταλαβαινουν οι παπαδες στην ελλαδα. υπαρχει σοβαρη φιλοσοφια και θεολογια απο πισω η οποια σε πολλες περιπτωσεις θα μπορουσε να αντιμετωπιστει και σαν "complimentary" μιας επιστημονικης θεωρησης των πραγματων

χριστιανισμός είναι κατι πολύ συγκεκριμένο-ειναι η παλαιά και καινή διαθήκη.

Κανένα πρόβλημα με οσους αφού τα διάβασαν συμφωνούν.

Το πρόβλημα ειναι οτι πολλοί που δεν τα έχουν διαβάσει ποτέ,τα ενστερνίζονται η τα απορίπτουν.λαθος και τα δύο πολύ μεγάλο.

Προσωπικά απέριψα τον χριστιανισμό οταν διάβασα την Γενεση-αλλά και το παραμύθι της Αναστάσεως που δεν στέκει στην κοινή λογική.Απο την άλλη η επι του ορους ομιλία είναι πράγματι ενα καταπληκτικό και θαυμαστό κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από Cilon Είναι δύσκολη η αποδοχή μιας καινοτόμου πρότασης γιατί είναι εδραιωμένη η πεποίθηση ότι οι μέχρι

τώρα χρησιμοποιούμενες πρακτικές είναι αλάνθαστες.

Η πεποίθηση είναι ένα κόλπο του νου για να καταπιέσει την αμφιβολία.

Η αμφιβολία είναι κάτι φυσικό, είναι δώρο της φύσης, μας βάζει -όμως- σε μπελάδες διότι είναι ένα

σπαθί που κόβει όλες τις πεποιθήσεις κι αυτό είναι επικίνδυνο.

 

Αν επιθυμούμε την πρόοδο και την εξέλιξη, πρέπει να εγκαταλείψουμε τις μεθόδους του παρελθόντος.

Αν και το παρελθόν δεν υπάρχει πια, εξακολουθεί να παρεμβαίνει.

Συνεχίζουμε να κρίνουμε σύμφωνα με αυτό και απορρίπτουμε ελαφρά τη καρδία οτιδήποτε νέο.

 

Αντίληψη σημαίνει να έχεις λιγότερη λογική, να έχεις περισσότερη διαίσθηση.

Η σκέψη είναι πολύ παραπλανητική διαδικασία.

Μας κάνει να νιώθουμε πως μπορούμε να κάνουμε σπουδαία πράγματα.

Πολλοί άνθρωποι έχουν αφιερώσει μεγάλο μέρος της ζωή τους για κάτι ανέφικτο

(για ένα πουκάμισο αδειανό όπως λέει και ο ποιητής).

 

Οι μεγάλοι επιστήμονες και οι καθηγητές εκφράζονται με ευφράδεια για να εντυπωσιάσουν τους ανθρώπους.

Μπορεί να μη ξέρουν τίποτα, μπορεί να μην είναι σοφοί, μπορεί να μην είναι καν ευφυείς, ένα όμως είναι βέβαιο.

Ξέρουν πως να παίζουν με τις λέξεις και να κερδίζουν τον σεβασμό (ο οποίος διαπλέκεται με το χρήμα και την εξουσία).

 

Ένας άνθρωπος με ιδέες -που έχουν την αντήχηση της αλήθειας- τρομάζει αυτούς που είναι

ξετρελαμένοι με τον έλεγχο.

Επιβάλλεται -όμως- να συνεχίζει απτόητος καθότι αξία έχει το ταξίδι και όχι ο προορισμός Γιάννης-ιος Σας χαιρετώ και πάλη, μετά τον αποκλεισμό μου για δύο βδομάδες από το forum. H γνώμη μου για το θέμα είναι ότι ο καθένας μπορεί να είναι ότι θέλει, αρκεί αυτό που είναι να το επιβεβαιώνει καθημερινά. Οι ταμπέλες είναι για τα καταστήματα, και η επιστήμη για την γνώση. Με έχει καλύψει απόλυτα η απάντηση του Cilon από άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετώ και πάλη, μετά τον αποκλεισμό μου για δύο βδομάδες από το forum

Και έλεγα που χάθηκες! Έχουμε τίποτα νεότερο?

Link to comment
Share on other sites

Θα φύγω από το θέμα, και θα φάω πάλη αποκλεισμό. Πάντως ο ελκυστήρας έχει τοποθετηθεί σε κτήριο στο AutoCad, και μόλις γίνει και η προσομοίωση σεισμού, θα το κάνω video να σας το δείξωΠαιδιά σας χαιρετώ πάλη Ο αποκλεισμός μου από το forum ήταν άδικος, και θέλω να πιστεύω ότι έγινε από λάθος. Αυτό το λέω γιατί αποκλείστηκα για διπλή δημοσίευση, ενώ δεν είχα κάνει? Αυτό που έγινε είναι, ότι το θέμα αυτό χωρίστηκε στα δύο, (από την διεύθυνση του michanikos.gr) μεταφέροντας την συζήτηση που γινόταν (στο μαστορέματα ), σε ένα άλλο θέμα, (για την ακρίβεια των κατασκευών ) και έτσι όταν εγώ απάντησα σε κάποιον η διεύθυνση τον είχε μεταφέρει σε άλλο θέμα, με αποτέλεσμα, να βρεθώ με δύο συνεχόμενες δημοσιεύσεις. Πάντως είμαι πάλη εδώ, περιμένοντας να απαντήσω στις ερωτήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο ελκυστήρας έχει τοποθετηθεί σε κτήριο στο AutoCad, και μόλις γίνει και η προσομοίωση σεισμού, θα το κάνω video να σας το δείξω

Γιάννη σε ευχαριστούμε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

χριστιανισμός είναι κατι πολύ συγκεκριμένο-ειναι η παλαιά και καινή διαθήκη.

 

Από όσο ξέρω Χριστιανισμός (τουλάχιστον στην Ορθοδοξία) είναι η Καινή Διαθήκη και τα Ευαγγέλια. Η Παλαιά Διαθήκη έχει διατηρηθεί ως η ιστορία του Χριστιανισμού και για τους συμβολισμούς που εμπεριέχει. Έχουν γίνει νύξεις στο παρελθόν για πλήρη διαχωρισμό από την Παλαιά Διαθήκη...

Link to comment
Share on other sites

Είναι χαρά και τιμή να μοιράζομαι μαζί σας τις στιγμές της ευρεσιτεχνίας, και συγχρόνως την γνώση σας. Είναι σαν να κάνουμε αυτό το ταξίδι μαζί.

Link to comment
Share on other sites

stayros

Από όσο ξέρω Χριστιανισμός (τουλάχιστον στην Ορθοδοξία) είναι η Καινή Διαθήκη και τα Ευαγγέλια.

1.τα ευαγγέλια ανηκουν στην καινή διαθήκη

2.διαχωρισμός παλαιας και κανής ΔΕΝ έχει γίνει και ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να γίνει

στην ορθόδοξη εκκλησία καθόσον στο μάθημα των θρησκευτικών μάθαμε ότι

ο λόγος του θεού περιέχεται στην ιερά γραφή η αποία αποτελείται απο την παλαιά και την καινή διαθήκη

αυτά λοιπόν ειναι ο χριστιανισμός και ειδικά η ορθόδοξη εκκλησία

και αν έχεις την παραμικρή αμφιβολία ρώτα τον ιερέα της γειτονιάς σου.

αυτα για την αποκατάσταση της θρησκευτικής αλήθειας

Link to comment
Share on other sites

Ακούστηκαν όλες οι απόψεις, οι τελευταίες δημοσιεύσεις είναι άσχετες και εκτός θέματος συνεπώς το παρόν κλειδώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.