Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έδρα για έναρξη επαγγέλματος


haroula

Recommended Posts

Ειμαι πολιτικος μηχανικος δομικων εργων Τ.Ε. και αποφασισα να κανω εναρξη επαγγελματος.Στην εφορια που πηγα με ρωτησαν που θα εχω εδρα και τους ειπα στο σπιτι μου οπου θα μου παραχωρησουν ενας μερος του οι γονεις μου.Μου απαντησαν οτι αυτο δεν γινεται και θα πρεπει να βρεθει ενας αλλος χωρος εκτος της κατοικιας μου.Σε αυτο το σημειο ειναι που εχω την εξης απορια,γιατι δεν μπορω να δηλωσω ως εδρα την κατοικια μου?Που ειναι το προβλημα?Το εχετε ξανακουσει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει κανενα γραφειο για νοικιασμα ο εφορος..

Σε ποιο μερος στο ειπαν αυτο?

 

Εγω εχω κανει εναρξη σε μερος που μου παραχωρησαν οι δικοι μου. Ετοιμασε 3 υπευθυνες δηλωσεις με τις οποιες θα σου παραχωρουν το μερος, κραταει 1 ο εφορας, 1 εσυ, 1 οι γονεις σου. Να ζητησεις να σου αιτιολογησουν το λογο που δεν μπορεις να κανεις εναρξη με παραχωρητηριο. Οι αθλιοι..

 

Την ειδικοτητα σου γραψε την και στο προφιλ σου παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον οι συγκεκριμένοι υπάλληλοι δεν ξέρουν τη τύφλα τους...Έχω αρκετούς φίλους που έχουν δηλώσει το σπίτι τους για την έναρξη επαγγέλματος κανονικότατα. Μάλιστα πρέπει να σου κάνουν και οι γονείς σου μια σχετική δήλωση για το τυπικό της υπόθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Στην εφορια στα Χανια μου το ειπαν..και εμενα μου φανηκε πολυ περιεργο..γιατι να μην μπορω να κανω εναρξη στο σπιτι μου?Στο ΤΕΒΕ που πηγα δεν ειχα κανενα προβλημα..τι να πω...καλα μου ξεμπερδεματα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δηλώσεις το σπίτι σου, αν θυμάμαι καλά απλά χρειάζεται να δηλώσουν οι γονείς σου ότι σου παραχωρούν κάποια τετραγωνικά ή αν είναι δικός σας ο χώρος αλλά δεν είναι η μόνιμη κατοικία να σου κάνουν ένα συμβόλαιο ότι το νοικιάζεις με ένα μικρό ποσό. Σίγουρα γίνεται και στα Χανιά

Link to comment
Share on other sites

Τους ειπες οτι θα ανοιξεις ως μηχανικος..... ή μηπως νομιζουν οτι θα κανεις κανα καταστημα.

Παντως κι εγω σπιτι μου εκανα εναρξη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχεδόν βέβαιο ότι έχει γίνει το μπέρδεμα που περιγράφει ο συνάδελφος koulosb.

Αν ξεκαθαρίσεις τα πράγματα, δεν νομίζω ότι θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.