Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παλιά κουφώματα αλουμινίου


hitech444

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ηθελα μια γνώμη, αν μπορεί κάποιος... Στην πολυκατοικία μας τα συρώμενα είναι πλέον 20ετίας. Εν τω μεταξύ ποτέ δεν τους έχει γίνει συντήρηση. Λογικά δεν πρέπει να έχω μεγάλες απώλειες; Πως μπορώ να το δω αυτό; (Πέραν του ότι τη νιώθω την υγρασία) Μπορεί να μετρηθεί;

Και τελικά απ'όσο ξέρω με την επιδότηση αλλαγής κουφωμάτων δεν έγινε τίποτα, σταμάτησε σωστά;

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Παρακαλώ, συμπληρώστε την ειδικότητά σας ώστε να φαίνεται στο προφίλ σας.

CostasV

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν:

 

1) Σίγουρα σε σχέση με τα καινούργια με τους διπλούς υαλοπίνακες έχουν μεγαλύτερες απώλειες.

2) Η μέτρηση θα μπορούσε να γίνει με κάποια θερμοκάμερα φαντάζομαι.

3) Απ' όσο ξέρω έχει παγώσει το θέμα της επιδότησης. Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας με διορθώσει... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Για την ωρα ειναι ακριβως ετσι.. Παγωμενη.. Για τα λοιπα, τι παραπανω θες απο το τ και με το χερι σου μπορεις να νοιωσεις τις απωλειες??? Οχι μονο απο το γεγνος οτι δεν εχεις λογικα διπλα τζαμια αλλα και απο το οτι σιγουρα δεν εχουν καλη στεγανωση..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μη βάλεις την αστειότητα αυτή που λέγεται 'συρόμενο'. Είναι μια γελοία παραχώρηση των Ελλήνων κουφωματάδων στους ιδιώτες και σε κάποιους άσχετους αρχιτέκτονες. Μόνο ανοιγόμενα, επάλληλα και φισούνες.

 

Συρόμενο με διπλο φοβερό τζάμι = ferrari χωρίς φρένα

 

@pk10gr : καλη στεγάνωση δε γίνεται εξ ορισμού να έχουν αφού είναι συρόμενα. Κι ο καλύτερος εγκαταστάτης να τα τοποθετήσει έχουν ροή αέρα. Εν ολίγοις όλα τα ελληνικά σπίτια σχεδόν μπάζουν.

Link to comment
Share on other sites

αν ο μαστορας το φτιαξει σωστα το συρομενο δν εχει πολυ προβλημα με τις νεες σειρες.τα καταλληλα βουρτσακια οπως πρεπει.ειναι ομως κ ευκολια μεγαλη απο το ανοιγομενο, ειναι αδελφος μου αλουμινας κ ξερω.κ τα ρολα ειναι ευκολια.(τα επαλληλα παλι συρομενα ειναι.)

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους.

Μη βάλεις την αστειότητα αυτή που λέγεται 'συρόμενο'. Είναι μια γελοία παραχώρηση των Ελλήνων κουφωματάδων στους ιδιώτες και σε κάποιους άσχετους αρχιτέκτονες.
Αυτό θα πει σοβαρή επιστημονική ανάλυση.

Μετά μας ενοχλεί που δεν μας σέβονται οι ιδιώτες και οι μάστορες.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλά χριστούγεννα.

 

@ΔΗΜΗΤΡΗMECH, @gio : τεράστια η διαφορά επάλληλου και συρόμενου. Το επάλληλο έρχεται και σφραγίζει με λάστιχο αφού όπως όλοι ξέρουμε κατά το κλείσιμο μετατοπίζεται εγκάρσια. Το συρόμενο (ακριβώς για να τσουλάει) έχει βουρτσάκια :) ανάμεσα σε δύο μέταλλα. Πείτε μου μία χώρα βόρειας Ευρώπης που έχει συρόμενα και σκεφτείτε αν το έχετε δει πουθενά αλλού εκτός Ελλάδας. Και σημαντικότατη διαφορά : το χωνευτό δεν επιτρέπει σωστή μόνωση στο μέρος του τοίχου όπου μπαίνει !!! Άρα τελικώς καμία σχέση μεταξύ τους.

 

@Aether : το Κ στα συρόμενα αν είναι 3 στην περιοχή προφίλ και υαλοπίνακα τότε γίνεται >7 γύρω γύρω. Αν δεις μια θερμική κάμερα σε συρόμενο θα βάλεις τα γέλια. Έτσι εξετάζεται σε τελική ανάλυση. Όταν κάνεις ανοιγόμενο - επάλληλο με τα κατάλληλα λάστιχα και καλό σχεδιασμό μπορείς να πετύχεις και κάτω από 1. Αυτό βέβαια σε αλουμίνιο μόνο μία εταιρία μπορεί να στο προσφέρει. Σε PVC και ξύλο είναι διαδεδομένο στη βόρεια Ευρώπη το κούφωμα να πλησιάζει το Κ του τοίχου (<1). Ακόμη και τα ξύλινα έχουν λάστιχα. Η διαφορά με τα PVC είναι ότι έχουν διπλή τιμή (και 10πλη συντήρηση), αλλά 'πουλάνε' ποιότητα ζωής.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
@ΔΗΜΗΤΡΗMECH, @gio : τεράστια η διαφορά επάλληλου και συρόμενου. Το επάλληλο έρχεται και σφραγίζει με λάστιχο αφού όπως όλοι ξέρουμε κατά το κλείσιμο μετατοπίζεται εγκάρσια. Το συρόμενο (ακριβώς για να τσουλάει) έχει βουρτσάκια :) ανάμεσα σε δύο μέταλλα. Πείτε μου μία χώρα βόρειας Ευρώπης που έχει συρόμενα και σκεφτείτε αν το έχετε δει πουθενά αλλού εκτός Ελλάδας. Και σημαντικότατη διαφορά : το χωνευτό δεν επιτρέπει σωστή μόνωση στο μέρος του τοίχου όπου μπαίνει !!! Άρα τελικώς καμία σχέση μεταξύ τους.

 

 

θελοντας να βοηθησω την κουβεντα,ο φιλος εδω μαλλον κανει ενα λαθος οσο αφορα την ονομασια του κουφωματος.προφανως επαλληλο εννοει το (οπως το λεμε στην δουλεια μας) συρομενο βαρεως τυπου ή συρομενο VW.

η δευτερη ονομασια παραπεμπει στα επαγγελματικα φορτηγακια της εταιριας αυτης οπου η πλαινη πορτα εκανε την κινηση που περιγραφει ο φιλος παραπανω.ναι μεν συρεται η πορτα επαλληλα,αλλα οταν κλεινει εφαρμοζει απολυτα με λαστιχα περιμετρικα.τα απλα επαλληλα δεν διαφερουν σε τιποτα απο τα συρομενα χωνευτα στον τοιχο.εχουν την ιδια κατασκευαστικη προδιαγραφη και τα δυο δεν εχουν πουθενα λαστιχα περιμετρικα και ουτε μηχανισμους που θα μπορεσουν να φερουν το λαστιχο σε φαση υψηλης συμπιεσης ωστε να προσφερει μονωση. οσα βουρτσακια και να εχει,δεν κανουν τιποτα.οταν υπαρχει ανεμοπιεση(πανω απο 1 μποφωρ ας πουμε μπακαλιστικα) ή υδατοπιεση πανω απο μια ατμοσφαιρα πιεση,τα βουρτσακια αχρηστευονται.το μονο που προσφερουν τα βουρτσακια ειναι για να μην περναν εντομα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

...οσα βουρτσακια και να εχει,δεν κανουν τιποτα.οταν υπαρχει ανεμοπιεση(πανω απο 1 μποφωρ ας πουμε μπακαλιστικα) ή υδατοπιεση πανω απο μια ατμοσφαιρα πιεση,τα βουρτσακια αχρηστευονται...

Στο σπίτι μου που έχω συρόμενα σε πλάτος 4,50 μέτρα (περίπου δεκαετίας) όταν φυσάει τόσο ώστε να αναποδογυρίζει το σκουπιδοτενεκέ στο μπαλκόνι δηλαδή πολύ παραπάνω από 5-6 μποφώρ αν δεν κάνω λάθος, η κουρτίνα μέσα στο σαλόνι δεν κουνιέται καθόλου ούτε γίνεται με άλλο τρόπο αντιληπτός ο άνεμος (πέρα από τον θόρυβο) έξω. Εξαρτάται βέβαια και από τον εγκαταστάτη.

 

Η πίεση μία ατμόσφαιρας που λες είναι τεράστια πίεση. Δεν ξέρω από προδιαγραφές κουφωμάτων αλλά η ένταση ανέμου 6 μποφώρ εκτιμώ ότι πρέπει να αντιστοιχεί περίπου στο 1/100 της ατμοσφαιρικής πίεσης.

 

Σαφώς πάντως ότι ο μηχανισμός συρόμενου VW είναι πολύ πιο στεγανός από τα απλά συρόμενα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.