Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παλιά κουφώματα αλουμινίου


hitech444

Recommended Posts

Γειά χαρά,

Σκέφτομαι να βάλω διπλά τζάμια στα υπάρχοντα (25ετίας κουφώματα αλουμ.). Εχω πρόβλημα και με τη θερμομόνωση αλλά και με την ηχομόνωση.

Ξέρω ότι το σωστό είναι πλήρης αντ/ση αλλά το θεμα είναι το κόστος.

Γι'αυτό θα ήθελα μια σύγκριση απο πλευράς ενεργεικής απόδοσης.

Α, και κατι άλλο. Οι μεγάλες εταιρείες αλουμινίου έχουν λύσεις για αυτό που σκέφτομαι;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μακάρι να μπορούσε να γίνει. Δεν γίνετε στα παλιά αλουμίνια να αλλάξει και να γίνει μετατροπή σε κάτι πιο θερμομονωτικό και ηχομονωτικό. Δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, πρόκειται να ανακαινίσω την κατοικία μου η οποία έχει κατασκευαστεί το 1985 και στην οποία υπάρχουν ξύλινα κουφώματα με διπλό τζάμι. Το πρόβλημά μου είναι ότι θα προτιμούσα να αλλάξω την αρχιτεκτονική του σπιτιού και επομένως να τοποθετήσω κουφώματα σύγχρονου σχεδιασμού. Αξίζει να αντικαταστήσω τα ξύλινα κουφώματα με αλουμινίου ή συνθετικά ή να διαμορφώσω τις προτιμήσεις μου πάνω στα υπάρχοντα κουφώματα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι και μη, καλησπέρα σας. Πλέον, και τα επάλληλα κουφώματα έχουν πιστοποιητικά θερμομόνωσης/ανεμοπερατότητας/υδατοστεγανότητας.

 

Είναι πολύ εύκολο να τα βρείτε στα site των εταιρειών. Εγώ έχω για την Europa και για την Elvial.

 

Επίσης, υπάρχουν σειρές ΑΝΑσειρόμενων (Europa-10000, Elvial 6800, Etem E-53) που είναι μεν επάλληλα αλλά σφραγίζουν με λάστιχα.

 

Προσωπικά μισώ τα συρόμενα γιατί "μπάζουν" (ελέω βουρτσακίων) αλλά οι σειρές που προανέφερα έχουν λάστιχα. Έχουν όμως βάρος (σε προφίλ κάσα/φύλλο) που τα καθιστά σχεδόν απαγορευτικά σε κόστος.

 

Η λύση λοιπόν σε όποιον θέλει "τύπου" συρόμενου για οικονομία χώρου, είναι

το τύπου VW το οποίο έχει το μισό του τμήμα σταθερό, και το άλλο σύρεται

σαν πόρτα επαγγελματικού οχήματος (μηχανισμός VW). Ένα του πλεονέκτημα

είναι ότι έχει ΚΑΙ ανάκληση και επειδή χρησιμοποιεί προφίλ ανοιγόμενων, σφραγίζει όπως αυτά.

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλά τα τύπου VW, αλλά το ένα τμήμα είναι σταθερό και ανοίγει πάντα το άλλο μισό ανακλινοσυρόμενο (VW).

 

Γενικά η επιλογή συρόμενου ή ανοιγόμενου κουφώματος είναι ένα θέμα που παίρνει πολύ συζήτηση, γιατί κάθε είδος έχει τα θετικά του και τα αρνητικά του. Πάντως τα ανασηκώμενα συρόμενα έχουν βελτιώσει πολύ τις επιδόσεις των συρόμενων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.