Μετάβαση στο περιεχόμενο

Fedra & WoodExpress της Runet


gkol

Recommended Posts

Για ξυλινες κατασκευες??? Προτεινετε το Wood ή το Timber??? Βλεπω οτι το πρωτο λυνει σε δυο διαστασεις και δεν εχει σεισμο(μικρο το κακο) ένω το δευτερο λυνει στο χωρο και εχει ποιο αμμεσο περιβαλλον προσομοιωσης...

Link to comment
Share on other sites

sundance έχει νόημα να σου υπολογίσει ολισμό??

Οπλισμό κάμψης μάλλον όχι...Ο ίδιος ο τοίχος είναι φοβερά άκαμπτος για να καμφθεί το πεδιλοδοκάρι που έχει ως θεμελίωση.

Μόνο το φτερό της πεδιλοδοκού (αν κάνεις πεδιλοδοκό και όχι σκέτη δοκό) πρέπει να υπολογίσεις με το χέρι που είναι απλό.

 

έκανε post ο terry και ηρθε το thread στην επιφάνεια και διαβάζοντάς το είδα αυτό.

 

το ίδιο άρη δεν ισχύει και για τη θεμελίωση τοιχωμάτων υπογείου?

 

να γιατί έχω εμμονή με την προσομοίωση ως πεδιλοδοκού αντι του ορθού που ειναι τοίχωμα με πεδιλο

 

με τους περιορισμούς που επιβάλλονται π.χ. leonhardt etc

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι ποτέ δεν διαφώνησα σε αυτό.

 

terry αν το timber λύνει στον χώρο και είναι και πιο εύχρηστο να το προτιμήσεις. Πρόσεξε μονάχα μήπως λύνει πολύ απλές περιπτώσεις, οπότε το όφελος είναι μηδαμινό, και υστερεί σε άλλα (π.χ συνδέσεις)....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το WoodExpress της Runet θα πρέπει να συνδυαστεί με κάποιο άλλο πρόγραμμα στατικής/δυναμικής ανάλυσης, πχ Isntant, για σύνθετες κατασκευές και όχι μόνο πατώματα/συνήθεις στέγες/συνήθεις σοφίτες.

Σ' αυτή την περίπτωση ίσως είναι προτιμότερο από το Timber της 4M.

Link to comment
Share on other sites

Απλα στην περιγραφη του Timber δεν αναφερει κατι τιποτα για συνδεσεις...Ενω το Wood ξερω οτι επιλυει και συνδεσεις...

 

Χαρη υποθετω οτι εννοεις να γινει επιλυση με το Ινσταντ κ μετα να εισαγεις τα εντατικα μεγεθη για διαστασιολογηση?? Απλα το Ινσταντ νομιζω δεν εχεις υλικο "ξυλο"...Αλλα κ παλι μπορεις να βαλλεις το ιδιο βαρος για γραμμικο φορτιο, γινεται κ αυτο..

 

Εχει κ υλικο "Ξυλο" τελικα το Ινσταντ...

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολλές συνδέσεις και όποιες δεν τις έχει μπορείς να τις αναλύσεις στοιχείο-στοιχείο μέσα από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

@ΑΡΗΣ. δεν ειπά ότι διαφώνησες αλλά μου είχες πει ότι έχω εμμονή με το τοιχωμα υπογείου και.............. στεναχωρέθηκα:(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.