Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προϋπολογισμός οικοδομικής άδειας και Η/Χ οι οποίοι μετράνε στη δόμηση


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα την άποψη σας για το παρακάτω θέμα το οποίο μου προέκυψε σε έκδοση άδειας.

 

Σε άδεια την οποία καταθέτω για διώροφη κατοικία οι Κ/Χ είναι 119 τ.μ. και οι Η/Χ 30τ.μ. προκύπτει εύκολα οτι ένα ποσοστό των Η/Χ θα ληφθούν υπόψη στη δόμηση. Ήτοι 30 - 119x0,15 περίπου 12 τ.μ. με τελικό σύνολο δόμησης περίπου 131 τ.μ.

Καταθέτω και προϋπολογισμό με 119τ.μ. κατοικία και 30τ.μ. Η/Χ (λαμβάνοντας υπόψη και το συντελεστή 0,6)

 

Το θέμα είναι οτι από Πολεοδομία μου ζητήθηκε να υπολογιστεί ο προυπολογισμός της κατοικίας για 131τ.μ. κατοικία και 18τ.μ. Η/Χ πράγμα το οποίο δεν μου φαίνεται λογικό.

Προσωπικά όπως εξήγησα και στον υπάλληλο οι Η/Χ έστω και εαν μετράνε στη δόμηση (το να μην μετρούν είναι μια 'πρόνεια' του ΓΟΚ και μόνο) δεν παύουν να χάνουν το χαρακτηρισμό τους ως Η/Χ πράγμα που σημαίνει οτι δεν μπορούν να νοούνται σαν χώρος κατοικίας στον προϋπολογισμό ο οποίος τελικά ούτως ή άλλως δεν ορίζεται με πολεοδομικούς όρους αλλά με όρους χρήσεων των επιμέρους χώρων.

 

Ποιά η γνώμη σας για την περίπτωση;

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ και εγώ, μετράει τι ισχύει στην πραγματικότητα και όχι τι μπαίνει στον Σ.Δ. δηλαδή, 119 και 30 αντίστοιχα, υπάρχει και ένα παρόμοιο θέμα με πέτρινους τοίχους στο forum

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ισχύει και για τους κλειστούς χώρους σταθμευσης...Μπορει πλέον να μπαίνουν στη δόμηση αλλα παλι ως κλειστοι χωροι σταθμευσης θα μπουν στην αδεια (συντελεστης 0.5 αν θυμαμαι καλα)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις συνάδελφοι.

 

Όντως είναι περίεργο αυτό που ζητήθηκε. Πιστεύω θα βγεί άκρη με κάποιες εξηγήσεις, παραπομπές στην νομοθεσία και επιμονή!

Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος kacec έκανε μια απλή ερώτηση για την οποία έλαβε απάντηση.

Δεν υπάρχει λόγος να φωνάζουμε (δηλαδή να γράφουμε κεφαλαία), να γενικεύουμε και να

χρησιμοποιούμε άκομψους χαρακτηρισμούς.

Κι εγώ ξέρω έναν Μηχανικό που πήρε λεφτά από τον πελάτη του χωρίς να κάνει την δουλειά για την

οποία πληρώθηκε. Τί πρέπει να κάνω; Να καταφέρομαι εναντίον των Μηχανικών γενικά;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά Κ. Συντονιστή και συγνώμη, αλλά είναι συχνό φαινόμενο τέτοιες συμπεριφορές που κατά τη γνώμη μου είναι άκρως αντισυναδελφικές και δεν πρέπει να μένουν αστιγμάτιστες.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στην πολεοδομιά της περιοχής μου. Μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει καποια εγκύκλιος ή οποιαδήποτε παραπομπή σε νομοθεσία για να πείσω τους αρμόδιους υπαλλήλους; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα συνάδελφε, θα πρέπει να τους ζητήσεις εσύ να σου δείξουν εγκύκλιο που να λέει ότι Η/Χ που μετρά στο Σ.Δ μπαίνει σαν κατοικία στον Προυπολογισμό. Κάνε μια αίτηση με αριθμό πρωτοκόλου κλπ και ζήτα το. Να είσαι σίγουρη ότι και πιο υπέυθυνα θα σε αντιμετωπίσουν και πιο γρήγορα θα τελειώσεις. Πάρε τηλέφωνο και στο ΤΕΕ της περιοχής σου να διαμαρτυρηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.