Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οπή σε αμφιέριστη πλάκα


 
gior35

Recommended Posts

Αυτό λέω και 'γω. Ο,τι τέτοια θέματα θέλουν σοβαρή αντιμετώπιση. Και όταν ο συνάδελφος είναι νέος και δεν ξέρει, να ζητάει βοήθεια από έμπειρους συναδέλφους. Μερικοί μάλιστα την παρέχουν αφιλοκερδώς.

 

Το Beton kalender υπάρχει στη βιβλιοθήκη όλων των μηχανικών που έχουμε μερικά χρόνια ...πτήσης. Μας θυμίζει τον τύπο ql^2/7. :mrgreen: Και τη δεκαετία του 80 που σπουδάζαμε του κάναμε απόσβεση.

 

Υπέθεσα ότι αναφερόμενος στη φράση μου "Και αντί να στηριζόμαστε στο Beton kalender", και σχολιάζοντας ακριβώς από κάτω, μου χρέωσες άγνοια. Εξ ου και το σχόλιό μου. Θεωρώ ότι έληξε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και σχολιάζοντας ακριβώς από κάτω, μου χρέωσες άγνοια

 

Δεν υπάρχει θέμα και δεν χρεώνω άγνοια σε κανέναν.

Απλά το Beton Kalender εδώ στο Ελλαδισταν το μάθανε από την μετάφραση του Γκιούρδα (και αυτό από μια πολύ παλιά έκδοση).

Η αλήθεια όμως είναι ότι το Beton Kalender βγαίνει κάθε χρόνο και σήμερα έχει φτάσει να έχει κάπου 10-12 τόμους...και μιλάω για της μιας χρονιάς έκδοσης.

Αυτό είναι το θέμα. Στα υπόλοιπα δεν διαφωνώ που είπες.

 

Μερικοί μάλιστα την παρέχουν αφιλοκερδώς.
Εγώ δεν είμαι από αυτούς.
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,να κάνω μιά παρέμβαση στο αρχικό ερώτημα:

Νομίζω πως είναι απαραίτητο,όταν μπαίνουν τέτοια θέματα,να συνοδεύονται από έναν ξυλότυπο,αλλά και περισσότερες πληροφορίες για το κτήριο(ιστορικό,στοιχεία αυτοψίας,είδος επέμβασης κ.λ.π).

Στην συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε μιά πλάκα 4Χ7 16εκ. και 4 τρύπες-έστω κι αν η τελευταία είναι μικρή-.

Το πρόβλημα θα μπορούσε να είναι σοβαρότερο απ'ότι φαίνεται με την πρώτη ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό παρακαλώ βρε JEK τους εκάστοτε συναδέλφους να δίνουν από την αρχή τα στοιχεία του προβλήματος όλα και όχι να τα βγάζουμε εμείς με το τσιγκέλι καταλήγοντας να έχουμε 2 σελίδες ποστάρισμα μέχρι να καταλάβουμε τι παίζει και να καταλήξουμε σε λύση.

Link to comment
Share on other sites

JEK τι παραπάνω στοιχεία θα ήθελες από αυτά που σου δίνω.

 

κτίριο του 1960-70 πλάκα από τις δυο (συνεχόμενες) πλευρές πακτωμένη από τις άλλες δυο αρθρωτή, φορτία 2 μοινιμο και κινητό. Διαστάσεις των δυο οπών που περνάνε αγωγοί Φ100 , υπάρχει και άλλη μια οπή ακριβώς στο κέντρο της πλάκας διαστάσεων 0,50*0,50μ. και σκεφτόμαστε που είναι καλύτερα να ανοίξουμε μια ακόμα οπή 0,25*0,25μ για λιγότερη επιβάρυνση της πλάκας.

Link to comment
Share on other sites

Οπλισμός και κατάσταση οπλισμού.

Καλύτερα κοντά σε άρθρωση για εμένα.Στη πάκτωση θα κόψεις σίδερο και διπλανής πλάκας.

Πρόταση: κοντά σε σημείο σε κάποια από τις 4 γωνίες και απόσταση 0,50μ από αυτή.

Link to comment
Share on other sites

και γιατί 0,50μ απόσταση από τη γωνία και όχι ακριβώς δίπλα στη γωνία?

 

Γιατί περίπου εκεί μηδενίζεται η ροπή και αν δεν μηδενίζεται εχει μικρότερη τιμή από την στήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.