Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καθιέρωση Μελετητικού και Εργοληπτικού Πτυχίου στα Ιδιωτικά Εργα.


parist43

Recommended Posts

και γιαυτό,αν και στην προταση μου περιλαμβανεται και μητρώο μελετητών στα ιδιωτικα εργα.πιστευω οτι και τα δυο ειναι στην θετική κατευθυνση.βεβαια θα πρέπει να δουμε και τις απόψεις των συναδέλφων.Επισης γιατί οχι θα μπορουσε παραλληλα να καθιερωθει και πιστοποιητικό ποιότητας στα ιδιωτικά εργα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι δικες μου προτάσεις είναι

1.Καθιέρωση πτυχιου (μελετητικου η εργοληπτικού) και στα ιδιωτικά εργα

2.Το ανωτέρω πτυχίο μπορούν να το αποκτησουν μετα τριετία πραγματικης αποδεδειγμένης εμπειρίας οι αποφοιτοι ΑΕΙ και ΤΕΙ αντιστοιχης ειδικοτητας.

3.Καθε φυσικό ατομο μπορει να εγραφεί σε δυο μονο κατηγοριες .Επισης η ιδιότητα του εργοληπτη αποκλειει την ιδιότητα του μελετητη και το αντιστροφο.(ετσι πχ καποιος θα μπορει να κανει μονο πχ αρχιτεκτονικα και στατικα (οχι τοπογραφικα η κατι αλλο) η μονο αρχιτεκτονικα και τοπογραφικα κλπ κλπ

4.Καθιερόνωντε ταξεις πτυχίων ανα 4ετη αποδεδειγμένη πραγματικη εμπειρια.

ΠΟΤΕ !!!!!!!

 

δεν θα είμαστε ΔΟΥΛΑΚΙΑ σε κανέναν

είμαστε Διπλωματούχοι μηχανικοί και πτυχιούχοι (βάζω και τους απόφοιτούς των ΑΤΕΙ)

αν οι σπουδές μας δεν θεωρούνται επερκείς να αυξηθούν τα ετη σπουδών

 

η ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ είναι για τους ανειδίκευτους όχι για τους ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ

τους μηχανικούς τους πιστοποιεί το Πανεπιστήμιο (τίποτε άλλο δδεν είναι ανώτερο από αυτό)

 

οι προτάσεις είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ

--------

το θέμα των επαγγελματικώ δικαιωμάτων δε θα λυθεί με πιστοποιήσεις και μητρώα

προτείνετε άλλες λύσεις

Link to comment
Share on other sites

parist43, ουσιαστικά αυτό που προτείνεις είναι η εφαρμογή και στον ιδιωτικό τομέα όσων ισχύουν στον δημόσιο.

 

Και ερωτώ:

 

α) Πιστεύεις ότι είναι ικανοποιητική/αποδοτική η διαδικασία μελέτης/κατασκεύης/επίβλεψης των δημοσίων έργων;

β) Ποιός θα είναι ο ρόλος του ΤΕΕ μετά απο την ουσιαστική ακύρωση των αδειών ασκήσεως επαγγέλματος που χορηγεί;

Link to comment
Share on other sites

myri

οι προτάσεις είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ

δεν νομίζω,τουλαχιστον στο θεμα της καθιέρωσης του εργοληπτικου πτυχιου στα ιδιωτικα εργα ,συμφέρει ασυζητητι.

για το μελετητικο στα ιδιωτικά (απαντώνας και στον achile)

ναι ,ειμαι υπερ της επεκτασης αυτου που συμβαινει στο δημόσιο,οσον αφορα τα μελετητικά πτυχία.Αυτο σε καμια περίπτωση δεν αναιρεί την διαδικασία αδειας ασκησης επαγγελματος απο το ΤΕΕ.

Αναλυτικώτερα

οσον αφορα την αδεια ασκησης απο το ΤΕΕ δεν αλαζει τιποτα.μα τότε θα πεί καποιος τι χρειαζεται το μελετητικο?και με ποιο σκεπτικό κατεβάζω την πρόταση?

Πεποιθηση μου είναι ότι χρειαζεται η εξειδίκευση,αυτο που συμβαίνει και στο δημόσιο τομεα,πραγμα το οποίο ειναι αποτελεσματικο για την ποιότητα των μελετων. (ο τροπος αναθεσης πάσχει βέβαια ,αλλα αυτο για τον ιδιωτικό τομεα δεν μας αφορα) πιστευω οτι το να ασχολείται καποιος με πολλα ταυτόχρονα δεν ειναι καλο ουτε για τον ιδιο ουτε για την ποιοτητα του παραγόμενου εργου.και στην πραγματικότητα στο τελος ολοι κάποια στιγμη στην εξειδίκευση καταληγουν.

Σημειωτέον οτι

1.Σε καμία περίπτωση δεν ειναι στις προθέσεις μου να καταλήξει κανενας συναδελφος "δουλάκι" ,απλά πρεπει να αντιμετωπιστει με καποιο τρόπο η σχετικη απειρία των νεοεισερχομένων.Οπότε δεκτη κάθε πρόταση για τροποποίηση της συγκεκριμένης παραγράφου ωστε να αποκτούν εμπειρια οι νεοεισερχόμενοι χωρις να γινοντε δουλάκια.

2.Αλλο τα επαγγελματικά δικαιώματα ,τα οποια δεν θίγονται.Δηλαδη θα συμβαίνει ότι και στο δημόσιο ,οταν καποιος βλεπει ότι οι κατηγορίες που πηρε δεν "περπατάνε" θα τις αλάζει με νεες.

τι αντιμετωπίζεται?το φαινόμενο της πολυπραγμωσύνης με ασχημα στην πραξη αποτελεσματα.ας το δουμε σε 2 παραδειγματα :

παραδειγμα 1.ειμαι τοπογραφος και ασχολούμε με α.κτηματολογιο , γενικη τοπογραφια και β.οδοποιια

ασχολούμε λοιπόν με τα ανωτερω κατα 75% ,αλλα μου ερχεται και καποιος γνωστος και μου λεει θελω να χτισω ενα διόροφο .Αν δεν απορίψω την δουλειά και απο απληστία η εστω προσωρινη αναγκη την αναλαβω ,εχω διαπιστωσει στην πραξη οτι αυτο θα ειναι πολυ κακο και για την τοπογραφια και την οδοποιια και το διοροφο.

παραδειγμα 2.Ειναι πχ καποιος εργολάβος (ειτε δημόσιο ειτε ιδιωτικο )και πηγαίνουν διαφοροι γνωστοι για τοπογραφικα.Το εχω δη στην πραξη,και ΑΤΜ να ειναι ο εργολήπτης ,αν μεν κανει ο ιδιος τα τοπογραφικά θα είναι πολυ κατα της ποιοτητας των τοπογραφικων(διοτι μεσα στην ενασχόληση του με τα εργοληπτικα ολο και θα του εχει ξεφύγει καποιος νομος περι οικοδομησιμότητας),αν με τα αναθεσει σε αλλον θα ειναι απλά "νταβαντζιλικι"

3.υπαρχουν παρα πολλα παραδειγματα που μας λενε οτι "πολυτεχνιτης ερημοσπιτης" με την ενοια οτι οταν ασχολεισε με πολλα διαφορετικα αντικειμενα στο τελος δεν κανεις τιποτα καλα.

Κατα την αποψη μου ακομα και το να ασχολεισε με Τοπογραφια Δημοσιου (μελετες) ειναι ποιοτικά στην πραξη "ασυμβιβαστο" να ασχολεισε με ιδιωτικη τοπογραφια.αλλο το ενα αλλο το άλλο.

Βεβαια οταν καποιος διαπιστωνει οτι δεν περπατανε οι δυο κατηγορίες που διαλεξε θα μπορει να τις αλαζει-οτι συμβαινει σημερα στο δημόσιο.Γιαυτο και ειναι τελειως αλλο τα επαγγελματικα δικαιώματα,στα οποία διατηρειται το υφισταμενο στατους κβο(καπως ετσι δεν το λένε?)

Link to comment
Share on other sites

δεν επιτρέπω σε κανέναν να περιορίσει το ΠΕΔΙΟ μου ως

Αρχιτέκτονα Μελετητή ως Αχριτέκτονα Επιβλέποντα του έργου που μελέτητσα ή όχι

και εφόσον μπορώ να μελετώ και να επιβλέπω το παραπάνω έργο δεν αντιλαμβάνομαι γιατί δεν μπορώ να είμαι και κατασκευαστής;;;;;

μπορώ να επιβλέψω και δεν μπορώ να κατσκευάσω

 

(τα ίδια και για τις υπόλοιπες ειδικότητες)

-------

ναι διαφωνώ και για τη μελέτη και για την επίβλεψη και για την κατασκευή στις προτάσεις σου

 

και επειδή μιλάς για νταβατζηλίκι το "νταβατζιλίκι" θα είναι μόνιμο

-------

δηλαδή δε μας φτάνει που ζούμε το θέτρο του παραλόγου στα δημόσια έργα

 

να μην μπορούμε να δουλέψουμε ούτε στα ιδιώτικά;;;;

να εξαρτώμαστε από τον κάθε άσχετο που πουλά εμπειρία;;;;

Link to comment
Share on other sites

σεβαστες οι απόψεις σου-εγώ βεβαια εχω διαφορετικές,τις οποιες ανέφερα και στα πιο πανω παραδείγματα.και υπαρχουν ενα σωρο άλλα.στην πραξη πάντως ολοι στο τελος εξειδικεύοντε αργα η γρήγορα.Δεν γίνεται να τα κάνεις ολα σωστα.

Για την ειδική περίπτωση τωρα της μελετης επίβλεψης-κατασκευης της οικοδομής

,επειδή αναφέρθηκε και απο τον συν ΒΑS,ισως επειδή αφορα ενα αντικείμενο,την οικοδομή,να μην ειναι ασυμβίβαστο ,αλλα να ειναι και καλό για το τελικο παραγώμενο προιον ,να το κανει ενας.δεν επιμένω γιατι δεν γνωρίζω πολύ καλα το εν λογω αντικειμενο.

Link to comment
Share on other sites

parist43 ατιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου

όμως δε θα δουλέψει με τον τρόπο που ίσως το σκέφτεσαι

αλλά με τον γνωστό ελληνικό τρόπο

(που μπορεί να μην είναι απλά ελληνικός αλλά ο νόμος του ισχυρού που δεν αφήνει κανέναν να ανέβει στη ζούγκλα που ζούμε)

------

οτι στο τέλος όλοι κάπου καταλήγουμε συμφωνώ, σίγουρα δε μπορούμε να τα κάνουμε όλα για διάφορους λόγους

 

γιατί όμως να βάλουμε ανούσιους περιορισμούς

ή περιορισμούς που ίσως λύσουν 5 προβλήματα και δημιουργήσουν άλλα 500

Link to comment
Share on other sites

για το μελετητικο στα ιδιωτικά (απαντώνας και στον achile)

ναι ,ειμαι υπερ της επεκτασης αυτου που συμβαινει στο δημόσιο,οσον αφορα τα μελετητικά πτυχία.Αυτο σε καμια περίπτωση δεν αναιρεί την διαδικασία αδειας ασκησης επαγγελματος απο το ΤΕΕ.

Αναλυτικώτερα

οσον αφορα την αδεια ασκησης απο το ΤΕΕ δεν αλαζει τιποτα.μα τότε θα πεί καποιος τι χρειαζεται το μελετητικο?και με ποιο σκεπτικό κατεβάζω την πρόταση?

Πεποιθηση μου είναι ότι χρειαζεται η εξειδίκευση,αυτο που συμβαίνει και στο δημόσιο τομεα,πραγμα το οποίο ειναι αποτελεσματικο για την ποιότητα των μελετων.

 

Και πως θα επέλθει η εξειδίκευση σε μια ανειδίκευτη αγορά; Με το ζόρι;

Η ελληνική αγορά καλώς ή κακώς χαρακτηρίζεται απο τεράστια κοινωνική διασπορά ιδιοκτησίας. Αυτό σημαίνει ότι χαμηλά εισοδηματικά στρώματα έχουν πρόσβαση στην ανέγερση κατοικίας. Όμως αυτοί δεν είναι μόνιμοι πελάτες των μηχανικών, αλλά ευκαιριακοί αποκλείοντας την δυνατότητα ουσιαστικής εξειδίκευσης. Εκτός αν για εξειδίκευση εννοείς την "Μελέτη Κατοικίας"...

 

(ο τροπος αναθεσης πάσχει βέβαια ,αλλα αυτο για τον ιδιωτικό τομεα δεν μας αφορα)

α ναι; Κι όμως εκεί είναι όλη η ουσία! Τα κριτήρια με τα οποία ο ιδιοκτήτης επιλέγει τον μηχανικό του. Όλοι γνωρίζουμε τις στρεβλώσεις, και δεν θα αλλάξουν αυτές με άνωθεν κανονιστικές ρυθμίσεις.

 

πιστευω οτι το να ασχολείται καποιος με πολλα ταυτόχρονα δεν ειναι καλο ουτε για τον ιδιο ουτε για την ποιοτητα του παραγόμενου εργου.και στην πραγματικότητα στο τελος ολοι κάποια στιγμη στην εξειδίκευση καταληγουν.

Σημειωτέον οτι

 

2.Αλλο τα επαγγελματικά δικαιώματα ,τα οποια δεν θίγονται.Δηλαδη θα συμβαίνει ότι και στο δημόσιο ,οταν καποιος βλεπει ότι οι κατηγορίες που πηρε δεν "περπατάνε" θα τις αλάζει με νεες.

Σημειωτέων ότι στη ΓΕΜ επιτρέπονται εως 2 (δύο) αλλαγές μελετητικών κατηγοριών.

 

 

τι αντιμετωπίζεται?το φαινόμενο της πολυπραγμωσύνης με ασχημα στην πραξη αποτελεσματα.ας το δουμε σε 2 παραδειγματα :

παραδειγμα 1.ειμαι τοπογραφος και ασχολούμε με α.κτηματολογιο , γενικη τοπογραφια και β.οδοποιια

ασχολούμε λοιπόν με τα ανωτερω κατα 75% ,αλλα μου ερχεται και καποιος γνωστος και μου λεει θελω να χτισω ενα διόροφο .Αν δεν απορίψω την δουλειά και απο απληστία η εστω προσωρινη αναγκη την αναλαβω ,εχω διαπιστωσει στην πραξη οτι αυτο θα ειναι πολυ κακο και για την τοπογραφια και την οδοποιια και το διοροφο.

παραδειγμα 2.Ειναι πχ καποιος εργολάβος (ειτε δημόσιο ειτε ιδιωτικο )και πηγαίνουν διαφοροι γνωστοι για τοπογραφικα.Το εχω δη στην πραξη,και ΑΤΜ να ειναι ο εργολήπτης ,αν μεν κανει ο ιδιος τα τοπογραφικά θα είναι πολυ κατα της ποιοτητας των τοπογραφικων(διοτι μεσα στην ενασχόληση του με τα εργοληπτικα ολο και θα του εχει ξεφύγει καποιος νομος περι οικοδομησιμότητας),αν με τα αναθεσει σε αλλον θα ειναι απλά "νταβαντζιλικι"

 

Και τι θα αλλάξει με τα μελετητικά πτυχία; Αυτά κι αν είναι νταβατζιλίκι!

Όπως λες κι εσύ, αν είσαι στην ανάγκη θα κάνει το διώροφο και απλά θα το υπογράψει κάποιος άλλος με κάποιο αντίτιμο που θα μετακυλιθεί τελικά στον ιδιοκτήτη. Ότι γίνεται και τώρα στα Δ.Ε.

Link to comment
Share on other sites

achille ξέχασες τα παρακάλια στον εκάστοτε εργοδότη ή συνεργάτη για να σου δώσει συστατική επιστολή

ή

την απίστευτη εμπειρία που συγκεντρώνουν κάποιοι που έχουν μπάρμπα στην κορώνη

Link to comment
Share on other sites

Σωστό!

 

Άλλωστε τι συζητάμε... εδώ πάμε για απελευθέρωση παροχής υπηρεσιών... τα πτυχία στα ιδιωτικά έργα δεν έχουν καμία τύχη...

 

Όπως το βλέπω μάλλον θα καταργηθούν και για τα δημόσια... οπότε τσάμπα ασχολούμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.