Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογικά Μηχανικού (οικοδομική άδεια)


Recommended Posts

Το ΦΕΜ και την εισφορά στο ΤΕΕ σε μια άδεια ποιος το πληρώνει ο Μηχανικός ή ο Ιδιοκτήτης ; Αυτά υπολογίζονται στο συνολικό κόστος της αδείας για τον ιδιοκτήτη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ΦΕΜ σημαίνει Φόρος Επιδημεύματος του ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ και είναι προκαταβλητέος φόρος.

Άρα, τον πληρώνει ο Μηχανικός αν και στην πράξη με τις εκπτώσεις έχει καθιερωθεί να το πληρώνει ο ιδιοκτήτης.

Σχετικά με τις κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ υπάρχουν οι κρατήσεις επί των αμοιβών που είναι 2%+Χαρτόσημο+ΟΓΑ=2,048% συνολικά που παρακρατούνται από τις αμοιβές του μηχανικού αυτόματα από την Εθνική Τράπεζα μόλις γίνει η κατάθεση της αμοιβής και οι κρατήσεις 0,5% επί του προϋπολογισμού που επιβαρύνουν τον ιδιοκτήτη.

Και εδώ έχει επικρατήσει να τα πληρώνει όλα ο ιδιοκτήτης.

 

Δες ΕΔΩ και ΕΔΩ.

Τέλος ολόκληρη συζήτηση για το ποιος πληρώνει τι έγινε ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Θα δώσω μια προσφορά στην οποία ο πελάτης (μηχ/γος εργολάβος) δεν θέλει από εμένα επίβλεψη και θέλει 30% έκπτωση με το "καλημέρα". Να του τα εξηγήσω όλα αυτά και να βάλω και το ΦΠΑ και το ΦΕΜ στο κόστος του?

Link to comment
Share on other sites

Ο ΦΠΑ λέω ότι είναι του Μηχανικού αλλά φυσικά τον πληρώνει ο ιδιοκτήτης, ο πελάτης σου. Απλώς όταν δίνουμε τιμή πρέπει να λέμε χωρίς ΦΠΑ ή με ΦΠΑ τόσο.

 

ΦΕΜ=10%

ΤΕΕ μηχανικού = 2,048%

ΤΣΜΕΔΕ μηχανικού = 3,072%

------------------------------------

Σύνολο = 15,12%

 

Αν πεις δηλαδή ότι κάνεις έκπτωση μέχρι 15,12% και ότι θα πληρώσει ο πελάτης ΦΕΜ-ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ είναι σαν να μην έκανες έκπτωση.

Άρα, η πραγματική έκπτωση αντί για 30% που κάνεις όταν θα τα πληρώσει αυτά ο πελάτης είναι 30-15,12=14,88%.

 

Αν θα την κάνεις ή όχι είναι δικό σου θέμα και δεν είμαι εγώ αυτός που θα σου πει κάνε την ή μη την κάνεις ούτε έχει νόημα να σου πω τι θα έκανα στη θέση σου.

 

Ελπίζω μόνο να βοήθησα και να μη σε έμπλεξα περισσότερο. :lol:

Link to comment
Share on other sites

χα χα θα κάνω νέο θέμα σύντομα γιατί μάλλον θα βγάλω μια άδεια για μια αποθήκη και δεν έχω ιδέα τι πάιζει με παθητική πυρ/σια κλπ. αλλά αυτά αργότερα (ελπίζω)

 

φεύγω γιατί πετάω για μυτηλήνη σε 2 ώρες(μεροκάματο)

τα λέμε

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω οτι εχει σημασια επι ποιου ποσου ζητειται η εκπτωση.Δηλαδη 30% πχ επι της καθαρης αμοιβης , ή 30% επι του συνολου της αδειας οποτε επι της καθαρης αμοιβης ,που αυτη τελικα σε ενδιαφερει ,το ποσοστο προκυπτει μεγαλυτερο του 30% δεδομενου οτι τα "φορολογικα" υπολογιζονται επι της νομιμης αμοιβης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει

 

είπαμε πως:

τις κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ επί των αμοιβών που είναι 2%+Χαρτόσημο+ΟΓΑ=2,048% συνολικά που παρακρατούνται από τις αμοιβές του μηχανικού αυτόματα από την Εθνική Τράπεζα μόλις γίνει η κατάθεση της αμοιβής

 

ωραία σε ποιο χαρτί-παραστατικό γράφονται αυτές οι κρατήσεις ώστε να περαστούν στα έξοδα του μηχανικού στο βιβλίο εσόδων – εξόδων;;;;;

γιατί στην απόδειξη που έκοψα γράφεται ολόκληρο το ποσό

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.