Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος τοιχοποιϊας με τουβλίνα


savvas31

Recommended Posts

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και ευτυχία.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς το κόστος κτισίματος με τουβλίνα πάχους 25 εκ.

Πόσο ζητάει ο χτίστης και τι γίνεται με τα ένσημα (ισχύει το 2 ένσημα ανα 20 τμ. δρομικού τοίχου);

Ζητούν όσο και στην διπλή τοιχοποιία ;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εμένα πάντως στα Χανιά, ένας μάστορας μου είπε 6.5e/m2 και ένας άλλος 8-10 αναλόγως πως θα κόβεται γιατί όντως τα κοψίματα είναι πολύ ταλαιπωρία με τον τροχό.

 

Υπάρχει ένας "αλιγάτορας" της DeWalt για τα ορθιμπλοκ της κεβε. Δεν ξέρω όμως πόσο κάνει και πόσο διυκολύνει.

 

Πάντως το χτίσιμο με τουβλίνα είναι θέμα, γιατίο μάστορας καθυστερεί, δεν βγαρτίζει τότο πολύ λόγω βάρους, μεγέθους, κλπ.

 

D-DW392, με λάμες Χ-DT2964

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε αν χρειαστεί κάποιος να χτίσει με τα τούβλα ΟΡΘΟBLOCK της ΚΕΒΕ η εταιρεία παρέχει την δυνατότητα να χορηγήσει στον πελάτη και συνέχεια στο μάστορα το ειδικό πριόνι για την κοπή των ΟΡΘΟBLOCK. Για περισσότερες πληροφορίες θα πρέπει να απευθεινθείς στον έμπορο της περιοχής σου για περοσσότερες πληροφορίες.

Από προσωπική εμπειρία σε πληροφορώ ότι για τον μάστορα είναι ευκολία και όχι δυσκολία. Σε δική μου οικοδομή έχω χτίσει με το Κ250 και έχωδει τον τρόπο με τον οποίο έχτισε ο μάστορας....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Έχει τύχει σε κανέναν σας να δεί πώς συμπεριφέρεται σε κατασκευή που έχει κάνει το Orthoblock της ΚΕΒΕ; πχ χειμώνα ενδεχόμενες υγρασίες ή κάτι άλλο; Σε ποιές περιοχές της Ελλάδας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.