Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Πρόβλημα σε υπόγειο και άρνηση γειτόνων για εργασίες στο όριο


dvlfw

Recommended Posts

αγαπητη myri σε βλεπω επιθετικη. αν εσυ ειχες αυτο το προβλημα δε πιστευω οτι θα αντιδρουσες ετσι....το σπιτι ειναι χτισμενο νομιμα με αδεια του 84 κ χτισμενο το 84. δεν εχει γινει σωστη δουλεια οπως καταλαβαινετε και στο μερος οπου πρεπει να γινει το σκαψιμο δεν υπαρχει αλλο κτιριο του γειτονα παρα μονο ενα ανοιγμα κατι σαν αυλη που δεν εχει απολυτος τιποτα μεσα.κι αν γινει η εργασια αυτη πραγματικα εκτος οτι θα μας παρει 3 με 5 ημερες μονο,δε θα του δημιουργησουμε το παραμικρο προβλημα.δε καταλαβαινω την διαφορα απο το να μπορω να βαψω κ οχι να σκαψω.....και στις δυο περιπτωσεις πρεπει να μπω στον χωρο του.σωστα;κ επισης γιατι να τον φαω 20 εκατοστα????? το υλικο που θελω να βαλω κατω ειναι κοντα στα 2 εκατοστα κ θελω να κανω κ μερικες ενεσεις στο τσιμεντο.ολα αυτα ειναι κατω στο χωμα!!!!εκτος αν δε καταλαβα καλα τι ενοειτε... παντως εγω αν ημουν στη θεση του κ ερχοταν ο γειτονας μου κ μου λεγε οτι ειχε τετοιο προβλημα ουτε που θα το σκεφτομουνα.δεν θα καθομουν να ασχοληθω με το γιατι δεν το κανε οταν επρεπε κ το κανει τωρα απο τη στιγμη που μετα τις εργασιες θα μου εφτιαχνε τον χωρο οπωσ ηταν και πριν...αλλα στην ελλαδα ζουμε και η κακια ειναι το χαρακτηριστικο μας.... οσο για το γιατι δεν εγινε οταν επρεπε ισως επειδη τοτε που εγινε να μην υπηρχαν και τοσα χρηματα για να το κανουμε.....

 

και τωρα που το ξανασκεφτομαι μου λετε με λιγα λογια οτι αν ειναι ετοιμο το σπιτι να πεσει δε μπορω να κανω τιποτα....και θα πεσει....

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, GRTOPO

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

dvlfw θες την απάντηση που σε ευχαριστεί ή να μάθεις την αλήθεια;;;

απ' όσο γνωρίζω (πχ σε περιπτώσεις ενίσχυσης) δεν μπορεις να σκάψεις στο όμορο

 

αν οι γείτονες συμφωνήσουν καλώς

αν οι άνθρωποι διαφωνήσουν δεν μπορείς να τους υποχρεώσεις

 

νομίζω πως αυτή ήταν και η αρχική σου ερώτηση αν μπορείς να τους υποχρεώσεις

και σου λέω πως όχι

------

τώρα υπάρχουν διάφορες μέθοδοι στεγάνωσης άλλες 2εκ άλλες 20 εκ

------

λοιπόν για να μην ανησυχείς τρόποι για ενίσχυση του κτίσματος υπάρχουν χωρίς να χρειάζεται να επέμβεις στις όψεις που βλέπουν στο όμορο

 

για τα νερά ο καλύτερος τρόπος είναι προφανώς η εξωτερικη επέμβαση εφόσον είναι εφικτή

Link to comment
Share on other sites

Αν ήθελα την απάντηση που με ευχαριστεί δέ θα έκανα καν τον κόπο να εγγραφώ εδώ.Θα με απαντούσα μόνος μου... Θέλω άποψη απο ειδικούς κ γι αυτό ρώτησα. Ηλπιζα μήπως μπορώ να καταφύγω κάπου με νόμιμες διαδικασίες με το πραγματικό δικαιολογητικό οτι πέφτει το σπίτι (κάπως έτσι..... :) και να βρώ άκρη. Σκέφτομαι να προτείνω να πληρώσω κάτι για να με αφήσουν. Δεν ξέρω...κάτι πρέπει να γίνει... απλά πέρα απο το φυσιολογικό που είναι οτι είναι δικός τους χώρος και οτι θέλουν τον κάνουν ,μπαίνει κ λίγο το θέμα κακία.... να μη τα επαναλαμβάνω... Το να γίνει απο την εσωτερική πλευρά εργασία ενοείς για το θέμα της ενίσχυσης ε? Το θέμα είναι να μπεί μια μεβράνη απο έξω για να είμαι ήσυχος....

Link to comment
Share on other sites

ναι, στις ενισχυσεις αναφέρομαι

η εξωτερική μεμβράνη είναι η επιθυμητή λύση όμως δεν είναι πάντα εφικτή

εξέτασε και άλλες μεθόδους

καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, Αν δε μπορούμε να τα βρούμε θα κάνω αυτό που λες erling. Αν μπορείς myri να μου εξηγήσεις την διαφορά του βαψίματος με του σκαψίματος; Γιατί κάποια στιγμή θα γίνει και αυτο....

Link to comment
Share on other sites

ξαναλέω

απ' όσο γνωρίζω (πχ σε περιπτώσεις ενίσχυσης) δεν μπορεις να σκάψεις στο όμορο

δηλ την ενίσχυσή σου την κάνεις εσωτερικά

δε ρίχνεις εξωτερικό γκαναιτ στον τοίχο που είναι στο όριο με τον γείτονα

 

αν νομίζετε πως για την υγρομόνωση θα είναι κάτι διαφορετικό ας το διαπιστώσετε μέσω της δικαστικής οδού

σε 5-6 χρόνια θα ξέρουμε τελεσίδεικα

Link to comment
Share on other sites

myri, τα ασφαλιστικά μέτρα εκδικάζονται γρήγορα. Δεν είναι χρονοβόρα διαδικασία.

Πάντως είναι παράλογο, για να κάνει υγρομόνωση υπογείου εξωτερικά με ασφαλτοκαουτσούκ και μετά μια αποστραγγιστική μεμβράνη, να έχει αντιδράσεις. Δηλαδή μιλάμε για 1-2 εκ. (και πολύ είναι)

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω βρεθεί, ευτυχως ως παρατηρητής, σε παρόμοια καταστάση

οπόυ οι γείτονες συμφώνησαν για αντικατάσταση σοβά που τελικά ήταν ενίσχυση κτιρίου (χωρίς μελέτη και χωρίς άδεια φυσικά) και μετα αρχίσαν τα εξώδικα

διαφωνώ με τέτοιες επεμβάσεις από την ώρα που γενιέται η ιδέα

 

το πιο ωραίο όμως είναι πως τσακώθηκε ο ιδιοκτήτης με τον εργολάβο και η δουλειά έμεινε και μισή (έως επικύνδυνη)

μη συζητήσω για τις ζημιές που έκαναν στον όμορο και δεν θα αποκατασταθούν ποτέ

(σπασμένο πλακοστρωτο που χρειάζεται αντικατάση, μπάζα κλπ)

---------

λοιπόν σε τέτοιες περιπτώσεις εύκολα το 2 γίνεται 15 (πχ μόνωση+μονή τοιχοποία)

και οι 5 μέρες μήνες

 

εγώ προσωπικά τέτοιες ιδέες πλέον τις ξεκόβω από την αρχή

επειδή ξέρω πως δε θα βγουν σε καλό

---------

οι πολεοδμιές στις αποκαταστάσεις και μάλιστα μνημείων δεν επιτρέπουν επεμβάσεις ούτε σε όμορα ούτε στο δρόμο

Link to comment
Share on other sites

νομιζω το θεμα δεν ειναι για τα 1-2 εκατοστα αλλα για το τι θα συμβει κατα τη διαρκεια των εργασιων.

 

αν δηλαδη ανοιξω μια ταφρο στον γειτονα (σε ξενη ιδιοκτησια δηλαδη) και συμβει ενα απο τα παρακατω:

 

ατυχημα

το αφησω για παντα ετσι ανοιχτο

δημιουργηθει το οποιοδηποτε προβλημα στατικης φυσεως ειτε στην δικη μου ειτε στου γειτονα

 

και πολλα αλλα που μπορει να παν στραβα, ο καταλογισμος των ευθυνων ειναι δικαστικο θεμα και θα λυθει μετα απο πολλα χρονακια

 

ειναι λοιπον λογικη και η αρνηση του καθε ιδιοκτητη να επιτρεψει εργασιες στο οικοπεδο του ετσι απλα, ειδικα οταν αυτες αφορουν αλλη ιδιοκτησια αλλα και η δια της δικαστικης οδου εξαναγκαση του καθε ιδιοκτητη να επιτρεπει σχετικες εργασιες - ετσι καταληγουμε οτι σιγουρα δεν φταιει για τιποτα αυτος που υποχρεωθηκε, και προχωραμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.