Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Πρόβλημα σε υπόγειο και άρνηση γειτόνων για εργασίες στο όριο


dvlfw

Recommended Posts

Προσωπικά πάντως, σε αντίστοιχη περίπτωση, κέρδισα τα ασφαλιστικά και τελείωσα το έργο όπως ζήτησα και αποφάσισε το δικαστήριο.

Αν τώρα θέλει να κάνει Α και ζητάει το Β .. δεν νομίζω να μας ενδιαφέρει, αν και δεν πιστεύω πως ανήκει σε αυτήν την κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταρχήν έχω ''σχεδιάσει'' ήδη τον φάκελο που θα πρέπει να δώσουμε στην πολεοδομία με τον μηαχανικό μου για να βγάλουμε άδεια γι αυτή την εργασία και γι αυτό το ''τρέχω'' απο τώρα επειδή η καλύτερη εποχή για τέτοια εργασία μου είπε οτι είναι απο άνοιξη και μετά και μέχρι τότε να έχει βγεί...Συνεπώς και μελέτη και άδεια θα έχω...Ζημιές στον όμορο που δεν θα αποκατασταθούν ποτέ και να το αφήσω για πάντα έτσι ανοιχτό πιστέψτε με ο μόνος χαμένος θα είμαι εγώ γιατί έτσι πως είναι το μέρος σε μια τέτοια κατάσταση τα νερά θα μπαίνουν κανονικότατα μέσα στα θεμελιά μου (δε μπορώ να φανταστώ πως μπορεί να έχει γίνει κάτι τέτοιο απο άλλους).Και μάλιστα τους πρότεινα όχι απλώς να κάνω το φυσιολογικό,να ξανατσιμεντάρω το σκαμένο μέρος και να το κανω οπως ειναι τωρα αλλά να τοποθετήσουμε με δικά μου έξοδα πλάκες πεζοδρομίου (να κανω εγω γι αυτους κατι που θα πρεπε να κανουν τοσο καιρο απο μονοι τους - σαν ενα ευχαριστω απο εκ μερους μου).Μιλάμε για 4 μέτρα μήκος γίνεται ολη η υπόθεση και με 70 εκατοστά άνοιγμα σε φάρδος για να χωρέσει μέσα το άτομο που θα κάνει την δουλειά. Ατύχημα και πάλι δε μπορεί να γίνει γιατί έχουμε σκεφτεί τις 3 με 4 μέρες που θα μείνει ανοιχτός ο χώρος να τοποθετήσουμε πλέγματα.Και για το αν δημιουργηθει προβλημα στατικης φυσεως ειτε στην δικη μου ειτε στου γειτονα αν και άσχετος λεω πως δε θα δημιουργηθει.Αν μετα απο αρκετους σεισμους και μετα απο χρόνια τρέχει το νεράκι στα θεμέλια μου είναι πιο πιθανό να πέσει όλο μαζί πανω στον γείτονα...

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ένα υλικό από εταιρία που κάνεις μερικές τρύπες στο μπετότοιχο που έχεις πρόβλημα, το εισπιέζεις μέσα και αυτό διαστέλεται 1000 (χίλιες) φορες τον όγκο του και προκαλει μονωση. (λίγο ακριβό)

Link to comment
Share on other sites

το νομικο πλαισιο λαμβανει υποψη γενικα ενα θεμα, δεν μπορει να εξεταζει καθε περιπτωση ατομικα.

 

το αν θα γινει ατυχημα δεν το ξερει κανεις μεχρι να γινει.

το αν στην δικη σας περιπτωση "σας συμφερει" να κανετε πληρη επαναφορα παλι δεν αφορα κανεναν παρα μονο εσας και την συγκεκριμενη περιπτωση.

 

εγω παντως σκαμμα 4Χ0,70 στο οικοπεδο μου δεν θα σας αφηνα να κανετε. Να συμφωνησουμε σε ενα κοστος (που δεν θα συμφωνουμε) και να μου δωσετε ΟΛΑ τα λεφτα μπροστα να το κανω εγω το σκαμμα και την εργασια, μπορει να το συζητουσα. Δεν ειναι θεμα "κακίας" οπως λετε, ειναι θεμα στοιχειωδους προφυλαξης - αν αρχισουμε με το τι εχουν δει τα ματακια μας σε περιπτωσεις ομορων δεν θα τελειωσουμε ουτε το Πασχα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν σας έδιναν χρήματα να το κάνατε εσείς τοτε παύει το θέμα ασφάλειας!!!!Και κάτω απο οποιαδήποτε σκαλωσιά στον κόσμο μπορεί να παραμονεύει κίνδυνος...να τις καταργήσουμε;Και ειλικρινά απορώ χωρίς το παραμικρό ίχνος ειρωνείας...είναι τόσο κακό για όλους τελικά αυτα τα 4 μέτρα χ 0,70 να σκαφτούν;;;για θέμα όχι αισθητικής παρέμβασης αλλά ουσιαστικής,θέμα ασφάλειας για μένα αλλά και για τους δίπλα;;Και ναι είναι κακία οταν ακούω να μου λένε οτι δεν μπορείς να μπείς στο οικοπεδό μου (κατω απο το χώμα!!!που δεν μπορει εκει ετσι κ αλλιως στο μέλλον να χτίσει κατι άλλο ο γείτονας)2 εκατοστα!!!Οκ δικό του είναι έχει το κάθε δικαίωμα αλλά εγω για 2 εκατοστά για τέτοιο σοβαρό πρόβλημα θα αισθανόμουνα τραγικά ηλιθιος να τό κανα θέμα... Και δε ξερω εκτός απο τον ''μεγιστο κυριο εργολάβο'' που έχτιζε το σπίτι μας αν ηταν καθόλου εκεί να επιτιρητεί και ο ''επιβλεπων μηχανικος''.....kostassid μπορείς να μου πείς ποιό είναι το υλικό;

Link to comment
Share on other sites

.....και ξαφνικα ερχεται συνεργειο του Δήμου.

Καλημερα κυριε ταδε του ομορου οικοπεδου. Λόγω προβληματος των ταδε σωληνωσεων που περνανε ακριβως στα ορια των δυο οικοπεδων πρεπει να γινουν εργασιες....για να εξασφαλιστει η καλη λειτουργεια των ταδε....

 

κόκκαλο ο ομορος ιδιοκτητης.:confused:

 

(προς καθε παραξηγηση, ολα αυτα σεναριο φαντασιας):P

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω μια άλλη ερώτηση

με την υγρομόνωση των 4*0,70 σώζεσαι

δηλ μόνο από εκεί έχει υγρασία;;;;

 

θέλω να πω πως λογικά από οπουδήποτε θα μπορεί να μπαίνει το νερο

να ανεβαίνει από τα θεμέλια

να μπάινει από μεσοτοιχία όπου και οι δύο πλευρές στο όριο έχουν κτιστεί

 

δηλ μη νομίζεις πως ντε και καλά θα λύσεις το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gio είναι καλό..... :)

Myri η αλήθεια είναι οτι με νερά και υγρασίες (απ όσα έχω μάθει τον τελευταίο καιρό) είναι πονηρά τα προβλήματα τους αλλά και εγώ και ο μηχανικός μου και 4 ακόμα τεχνίτες που έφερα να το δούν είπαμε οτι είναι απο κεί.Φαντάσου την εξωτερική πλευρά της οποίας θέλω να σκάψω να είναι βρεγμένη,(το υπόγειο ειναι περίπου 80 εκατοστά πάνω απο το έδαφος)να έχει μείνει ''στάμπα'' απο το νερό της βροχής σε όλο το μήκος της(απο το σημείο που αρχίζει η πλάκα του υπογείου - αφου απο έξω μπορείς να ξεχωρίσεις που σταματά το ισόγειο.....).Και απο μέσα η πλευρα εκείνη του υπογείου ειναι τοσο βρεγμένη σαν να την εβρεξα με λαστιχο...Απο πάνω μέχρι κάτω απο τη μια άκρη ως την άλλη. Ισως ειναι και απο κάπου αλλού αλλά δε μπορούμε να το φανταστούμε.

Link to comment
Share on other sites

1ον) Φέρε έναν επαγγελματία ειδικό των μονώσεων μήπως και λύσεις το θέμα εκ των έσω

2ον)Παρακάλεσε τον γείτονα να σε αφήσει να κάνεις τις εργασίες και να τελειώνει το θέμα εκεί(Πρωτα βγαλε την απαραίτητη άδεια στην πολεοδομία της περιοχής σου θα σου χρειαστεί στο 3 ;)\

3ον)Πλήρωσε έναν δικηγόρο 250€(παράβολο ειρηνοδικείου) για ασφαλιστικά μέτρα και χρησιμοποίησε όλα τα μέσα που διαθέτεις(υπεύθυνες δηλώσεις μηχανικού,φοτογραφίες άδεια πολεοδομίας.

 

Υ.Σ Αν κανεις κάποια εργασία πέραν των εργασιών που αναφέρεις στην άδεια της πολεοδομίας καλα ξεμπερδέματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.