Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Πρόβλημα σε υπόγειο και άρνηση γειτόνων για εργασίες στο όριο


dvlfw

Recommended Posts

dvlfw, η όποια λύση θα δοθεί από τα δικαστήρια με αίτηση ασφαλιστικών μέτρων.

Πρέπει να συμβουλευτείς δικηγόρο λοιπόν.

 

το πιο ορθό που διάβασα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι το παρατραβάμε το θέμα και φοβίζουμε τον dvlfw. Μηχανικό έχει από ότι λεει, υπάρχουν πολλές λύσεις πριν παει στα δικαστήρια.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους που αφιερώνετε χρόνο για το πρόβλημα μου.Φίλε Kostassid το εχω σοβαρά υπόψην μου να μπλέξω και με δικηγόρους γιατι δυστηχώς η ευτηχώς είναι το μόνο ακίνητο που έχω και πρέπει να το διαφυλλάξω με τον οποιοδήποτε τρόπο. Ούτε λεφτάς είμαι για να του ρίχνω κάθε λίγο σε μαστορέματα. Θέλω μιά κ έξω να τελειώνω....Αν δε με αφήσουν με την απλή κουβέντα που θα τους ξανακάνω και με τα ουσιαστικά μου επιχειρήματα τοτε θα προτείνω μια λύση που θα περιέχει χρηματική αμοιβή.....αν δέν και αυτό τότε δικαστήρια...τι να κάνω.. :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν σας έδιναν χρήματα να το κάνατε εσείς τοτε παύει το θέμα ασφάλειας!!!!

 

συγχωρειστε να μην καταλαβαινετε απλα πραγματα λογω ασχετοσυνης επι τεχνικων και νομικων θεματων. σας ξαναλεω λοιπον γιατι δεν εγινα κατανοητος προφανως: το θεμα αγαπητε δεν ειναι τα λεφτα, αλλα ποιος εχει την ευθυνη. απο εκει πηγαζει καθε σοβαρη αρνηση να αφηνει ο καθενας αλλους μεσα στην ιδιοκτησια του, ακομη και για βολτα, ποσο μαλλον για εργασιες. ολα τα αλλα ειναι χαζοκουβεντουλες επι συναισθηματικου.

 

οι σκαλωσιες εχουν αδεια by the way.

 

πηρατε πολύ σημαντικη βοηθεια κατ' εμε - μιληστε με τον δικηγορο σας και κυριως με τον μηχανικο σας και κουραγιο.

Link to comment
Share on other sites

... για να βγάλουμε άδεια γι αυτή την εργασία...

 

Απορία:

Πως ο dvlfw θα βγάλει οικ. άδεια για εργασίες που θα λάβουν μέρος σε ξένη ιδιοκτησία;

Στην ευνοικότερη περίπτωση χρειάζεται συνυπογραφή γείτονα στην αίτηση και στο τοπογραφικό.

Στην δυσμενέστερη θα πρέπει ο γείτονας να εκδόσει με δικά του έξοδα την άδεια αλλά και να εκτελέσει τις εργασίες καθώς και να ασφαλίσει το προσωπικό. Άρα χρειάζεται κάποιο εργολαβικό προσύμφωνο μεταξύ dvlfw και γείτονα.

 

Οποιοδήποτε εργατικό ατύχημα συμβεί, υπόλογος θα είναι ο γείτονας κατά κύριο λόγο, αφού αυτό έλαβε μέρος εντός της ιδιοκτησίας του!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

κι εγω ιδιωτης ειμαι και αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με τον dvlfw - υγρασιες και νερα που μπαινουν στην κατοικια μου απο το διπλανο οικοπεδο. Υπαρχει στον αστικο κωδικα αρθρο, συμφωνα με το οποιο: οταν τιθεται σε κινδυνο η στατικοτητα του κτηριου, ο γειτονας ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να επιτρεψει να γινουν οι απαραιτητες εργασιες με την προυποθεση βεβαιως, ο ενδιαφερομενος να αναλαβει εξ ολοκληρου τα εξοδα και την πληρη αποκατασταση των ζημιων που θα προκαλεσει κατα τη διαρκεια της εκτελεσης των εργασιων. Εαν αρνηθει και το του γινει εξωδικο ή φτασει το θεμα στα δικαστηρια, δικαιωνεται ο ενδιαφερομενος. Εννοειται βεβαιως, οτι αυτα ισχυουν εφοσον αποδεδειγμενα υπαρχει προβλημα σοβαρο το οποιο προερχεται ή επιλυεται μονο απο την διπλανη ιδιοκτησια. Τουλαχιστον ετσι με διαβεβαιωσε ο δικηγορος μου και οι εργασιες γινονται κανονικα - παρ' ολο που με τον γειτονα δεν εχουμε και τις πιο αγαθες σχεσεις....

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται βεβαιως, οτι αυτα ισχυουν εφοσον αποδεδειγμενα υπαρχει προβλημα σοβαρο το οποιο προερχεται ή επιλυεται μονο απο την διπλανη ιδιοκτησια.

βρε παιδιά αυτό μπορει ποτέ να αποδειχθεί;;;;

Link to comment
Share on other sites

Η ασφάλεια σε σχέση με το κόστος αυτής.

Αν για παράδειγμα το να κάνει από μέσα εργασίες έχει κοστολόγιο μεγαλύτερο από το εξωτερικό, τότε σαφώς και το δικαστήριο θα αποφασίσει υπέρ του αιτούντος.

Αν είναι ανέφικτη η προστασία από το εσωτερικό, πάλι θα αποφασίσει υπέρ του αιτούντος.

Πρέπει ο άλλος να αποδείξει πως δεν υπάρχει πρόβλημα ασφάλειας, πράγμα δύσκολο αν όχι αδύνατο να το βεβαιώσει κάποιος ή να αποδείξει πως ο άλλος τρόπος, από το εσωτερικό, είναι ποιο οικονομικός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.