Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόκτηση αρτιότητας και ν. 4014


Recommended Posts

Στο παράδειγμα 5 της ερμηνευτικής (!) εγκυκλίου του ν.4014, γράφει ότι για τακτοποίηση αυθαιρέτου εκτός σχεδίου, χωρίς άδεια, δεν φτάνει μόνο το πρόστιμο (που είναι στο παράδειγμα 40.000€!!), αλλά επιπλέον "...επιβάλλεται η διαδικασία... για την απόκτηση αρτιότητας".

Τι είναι αυτό ρε παιδιά;

Μετά λέει στο νόμο κάτι για αγορά ομόρων οικοπέδων (!) ή πληρωμή επιπλέον ειδικού (!) προστίμου και κάτι τέτοια....

Τι θα πληρώσει δηλαδή τελικά ο Ιδιοκτήτης;

Link to comment
Share on other sites

Στο παράδειγμα 5 της ερμηνευτικής (!) εγκυκλίου του ν.4014, γράφει ότι για τακτοποίηση αυθαιρέτου εκτός σχεδίου, χωρίς άδεια, δεν φτάνει μόνο το πρόστιμο (που είναι στο παράδειγμα 40.000€!!), αλλά επιπλέον "...επιβάλλεται η διαδικασία... για την απόκτηση αρτιότητας".

Τι είναι αυτό ρε παιδιά;

Μετά λέει στο νόμο κάτι για αγορά ομόρων οικοπέδων (!) ή πληρωμή επιπλέον ειδικού (!) προστίμου και κάτι τέτοια....

Τι θα πληρώσει δηλαδή τελικά ο Ιδιοκτήτης;

 

Ήταν το πράγμα που μου κανε εντύπωση πιο πολυ αποτιδηποτε αλλο στο νόμο όταν τον πρωτοδιαβασα...οσους τακτοποιησουν να στε σιγουροι οτι τους περιμενουν εκπληξεις στο μελλον

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι ξεκάθαρο ότι αν δεν μπουν στο σχέδιο τα ποσά εξαγοράς είναι απαγορευτικά διότι υπολογίζονται με βάση την τιμή ζώνης.

 

Έχω 2 τέτοιες περιπτώσεις και στη μια το πρόστιμο (έτσι όπως τα λέει ο νόμος) με την τρέχουσα τιμή ζώνης για την εξαγορά θα φθάσει τα 2,5 εκ ευρώ! Με λίγα λόγια η συμβουλή είναι αν δε μπει στο σχέδιο καλύτερα να το γκρεμίσουν!

 

Στην άλλη τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα και η ιδιοκτήτρια ψάχνει να αγοράσει 1 στρέμμα εντός Δήμου για να το καλύψει!!!

 

Με λίγα λόγια, παίζει να πάρουν αξία τα αδόμητα μη αρτία κα μη οικοδομήσιμα που θα αναζητώνται από αυθαιρετούντες που ψάχνουν να συμπληρώσουν μέτρα και αρτιότητα για να μην πληρώσουν χρυσάφι!!! Να άλλη μια ευκαιρία για επενδύσεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα! Έχω περίπτωση 8 αυθαιρέτων εκτός σχεδίου, σε γήπεδα μη άρτια στον ίδιο Δήμο. Συμφέρει ή όχι στους ιδιοκτήτες να προβουν σε νομιμ/ση? Εγώ πάντως τους διαβάζω τα παρακάτω και περιμένω να ξημερώσει μια καλήτερη μέρα!

 

γ. Στην περίπτωση των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων σε εκτός σχεδίου και εκτός ορίων οικισμών μη άρτια ακίνητα, εφόσον μετά την ολοκλήρωση του πολεοδομικού σχεδιασμού, δεν θα υπαχθούν σε περιοχές προς πολεοδόμηση, μπορούν να διατηρηθούν εφόσον ο ιδιοκτήτης:

 

i) είτε έχει είτε αποκτήσει όμορο ή τμήμα όμορου άρτιου και οικοδομήσιμου γηπέδου ή όμορου οικοπέδου ή γήπεδο ή οικόπεδο ή τμήμα τους ευρισκόμενο στην εδαφική περιφέρεια του Δήμου της αυθαίρετης κατασκευής, έκτασης τουλάχιστον ίσης με τη διαφορά μεταξύ της προβλεπόμενης αρτιότητας και της έκτασης του ακινήτου, όπου βρίσκεται (συμπληρωματικό ακίνητο), με την προϋπόθεση ότι στο συμπληρωματικό ακίνητο θα αποκλειστεί η δυνατότητα δόμησης. Το συμπληρωματικό ακίνητο δεν πρέπει να βρίσκεται σε περιοχή με μικρότερη τιμή ζώνης από το ακίνητο, το οποίο εξυπηρετεί για τη συμπλήρωση της αρτιότητας.

Edited by IOANNA
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση το αυθαίρετο είναι "τακτοποιημένο" για 30 χρόνια.

 

Ο νόμος προβλέπει οτι αν κάποιος θέλει να νομιμοποιήσει θα πρέπει να προβεί σε αγορά για να εξασφαλίσει την αρτιότητα ή σε εξαγορά αυτής μέσω προστίμου.

Τα πράγματα μπερδεύονται γιατί αναφέρει οτι η διαδικασία αυτή θα πρέπει να γίνει εάν το ακίνητο βρεθεί εκτός ζώνης πολεοδόμησης. Δηλαδή η δόμηση εκτός σχεδίου θα διατηρηθεί και μετά το συνολικό σχεδιασμό? Γιατί αν δεν διατηρηθεί, πως θα γίνει νομιμοποίηση.

 

Η επιδιωκόμενη αρτιότητα ακούστηκε απο εκπροσώπους του ΥΠΕΚΑ οτι αναφέρεται στην αρτιότητα που θα ισχύει τότε. Αυτό όμως έχει νόημα εάν το ακίνητο βρεθεί εντός ζώνης πολεοδόμησης. Γιατί εάν βρεθεί εκτός, η έκταση που θα πρέπει να αγοράσει είναι τεράστια και δεν έχει καμία λογική.

 

Τέλος, όσα ακίνητα βρεθούν εντός ζώνης πολεοδόμησης, σε μη άρτια οικόπεδα τι κάνουν? Δεν μπορεί οι πράξεις εφαρμογής να τα λάβουν όλα υπόψιν τους. Πρακτικά αδύνατον.

Και εδώ είναι που αρχίζω να υποψιάζομαι οτι άλλο είχαν στο κεφάλι τους και άλλο έγραψαν στο νόμο.... Γιατί η συγκεκριμένη ρύθμιση, έχει νόημα για ακίνητα τα οποία θα βρεθούν εντός ζώνης πολεοδόμησης....

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι σε επόμενη τροπολογία θα διορθωθεί η κατά τη γνώμη μου εσφαλμένη διατύπωση για τον υπολογισμό προστίμου της υπολοιπόμενης αρτιότητας που συσχετίζεται με την τιμή ζώνης. Στις περιοχές εκτός σχεδίου ή εκτός οικισμών οι αντικειμενικές αξίες που υπολογίζονται με το έντυπο ΑΑ-ΓΗΣ δεν έχουν τον όρο "τιμή ζώνης"

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, π.χ. εκτός σχεδίου 250 τ.μ. αγροτεμάχιο, αυθαίρετο 100 τ.μ., όταν κι αν μπει στο σχέδιο και η αρτιότητα γίνει π.χ. 300 τ.μ. (για να χτίζει τα 100 τ.μ.) , τότε θα απαιτηθεί να αγοραστεί όμορο ή αλλού στον ίδιο δήμο ή να πληρωθεί ποσό αντίστοιχο των υπόλοιπων 50 τ.μ.

Δεν υπάρχουν βρε συνάδελφοι ποσά 2.000.000 κ.λπ.!!!!

 

Αν δε, δεν μπει στο σχέδιο (θα το μάθει τα επόμενα 10 χρόνια) συνεχίζει να υφίσταται για τα επόμενα 20 χρόνια. Στη συνέχεια, αν το θυμηθεί κάποιος, θα ξαναπληρώσει ένα π.χ. πρόστιμο.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό καταλαβαίνω... το θέμα είναι ότι ο νόμος λέει οτι αυτή η διαδικασία θα ισχύσει για όσα μείνουν εκτός σχεδίου.

 

Μα ακριβώς...ο νόμος λέει: " ...στην περίπτωση των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων σε εκτός σχεδίου και εκτός ορίων οικισμών μη άρτια ακίνητα, εφόσον μετά την ολοκλήρωση του πολεοδομικού σχεδιασμού, δεν θα υπαχθούν σε περιοχές προς πολεοδόμηση..."...

Άρα πως γίνεται ταυτόχρονα να ισχύει ότι είναι ΟΚ για 30 χρόνια?

 

Τα 2 εκ είναι παλαβό νούμερο και συμφωνώ απόλυτα...αλλά το θεωρώ λογικό να μπει ένα απαγορευτικό πρόστιμο διατήρησης τέτοιων αυθαιρεσιών...γιαυτό θεώρησα ότι ο νόμος πρακτικά λέει ότι αν δεν ενταχθούν πρέπει να πάψουν να υφίστανται....Πιθανόν να κάνω λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, π.χ. εκτός σχεδίου 250 τ.μ. αγροτεμάχιο, αυθαίρετο 100 τ.μ., όταν κι αν μπει στο σχέδιο και η αρτιότητα γίνει π.χ. 300 τ.μ. (για να χτίζει τα 100 τ.μ.) , τότε θα απαιτηθεί να αγοραστεί όμορο ή αλλού στον ίδιο δήμο ή να πληρωθεί ποσό αντίστοιχο των υπόλοιπων 50 τ.μ.

Δεν υπάρχουν βρε συνάδελφοι ποσά 2.000.000 κ.λπ.!!!!

 

Αν δε, δεν μπει στο σχέδιο (θα το μάθει τα επόμενα 10 χρόνια) συνεχίζει να υφίσταται για τα επόμενα 20 χρόνια. Στη συνέχεια, αν το θυμηθεί κάποιος, θα ξαναπληρώσει ένα π.χ. πρόστιμο.

 

ΙΑΣΟΝΑΣ εγω δεν καταλαβαίνω αυτα που λες...Μιλαει αποκλειστικα και ρητα για την περιπτωση που μετα την πολεοδομηση που θα διαρκεσει 10 χρονια (λεμε τωρα) το ακινητο παραμεινει εκτος! Όχι αν μπει στο σχέδιο! Και λεει επισης ρητα ότι τότε (δλδ μετα απο 10 χρονια) το αυθαιρετο θα μπορει να διατηρηθει (να μη στο κατεδαφισουν δλδ; λεμε τωρα) μονο σε μια απο τις 3 περιπτωσεις! Εγω καταλαβαινω καινουρια προστιμα και μεγαλα για οσους μεινουν εκτος...και οχι μετα απο 30 χρονια αλλα μετα απο 10...

 

Και τοτε να προσθεσω εγω θα σεχουν και εντοπισμενο στους ορθοφωτοχαρτες...δε θα μπορεις να ξεφυγεις με τπτ..μονος σου θα εχεις κανει τη δηλωση...θα χεις βγαλει τα ματια σου κοινως

 

Ιφιγένεια τα ίδια καταλαβαινουμε...για μενα ειναι μια απο τις παγιδες του νομου...η σημαντικοτερη ισως...αν δεν αλλαξει σε κατι αλλο

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.