Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε ισχύ ο ΚΑΝΕΠΕ σύντομα...


karakd

Recommended Posts

Παππος και οι ΕΚ στα ελληνικα ειναι.. :smile:

 

 

ΥΓ. ΛΕΟ, καμια υποχρεωση δεν ειναι ο ελεγκτης να τσεκαρει ολο το τευχος... Υπαρχει απαντηση της ΔΟΚΚ που αναφερει τι πρεπει να ελεγχει (q**, ζωνη ΕΑΚ, φορτια, κανονισμος...)

 

**Εκεινο το q τι το ηθελε ε?????

 

terry αυτά είναι για Νέες άδειες με διαστασιολόγηση βάση E.C., για τον έλεγχο των υφιστάμενων το θέμα γίνεται πολύπλοκο και δεν μου έδειξε και την διάθεση να του εξηγήσω.....

 

Σαν να του είπα να τρέξει μαραθώνιο, σηκώθηκε απ το γραφείο και έκανε βόλτες σαν τρελός.....

 

Τι να πω ρε γαμώτο....

 

Θλιβερό....

 

Όχι τίποτα άλλο αλλά τι να πεις και στους Πελάτες,

 

πως όλα είναι έτοιμα αλλά δεν υπογράφει ο της πολεοδομίας;;;

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να η πρωτη πολεοδομια που ζητησε Κανεπε για ελεγχο υπαρχοντος (για προσθηκη και οχι επισκευη 'η ενισχυση)!!

 

Σε υφιστάμενο του 79' πελάτης μου, ζήτησε προσθήκη καθ' ύψος....

O.K. ξεκινάω όλες τις προβλεπόμενες διαδικασίες τόσο απ την πλευρά του ΕΑΚ παράρτημα Ε όσο και απ του ΚΑΝ.ΕΠΕ....

 

Πάω Πολεοδομία και ο υπάλληλος για τον Στατικό Έλεγχο "θεώρηση" με στήνει στα 10m...... :shock:

 

Γιατί;

 

Υπ.: Πολύ απλά ΔΕΝ ξέρω να το ελέγξω, "μου λέει..."

 

Εγώ: Τι εννοείτε κύριε;

 

Υπ.: Εννοώ πως με τον ΕΑΚ δεν μπορώ γιατί άλλαξε ο κανονισμός και με τον ΚΑΝ.ΕΠΕ δεν μας έχουν κάνει σεμινάρια...

 

Εγώ: Ωραία και τι να πω στους πελάτες μου;

 

Υπ.: Τι να σου πω ρε φίλε, να κάτσω να διαβάσω 350 σελίδες δεν υπάρχει περίπτωση!! Θα περιμένω όποτε μας ενημερώσουν...

 

Εγώ: "τσαντισμένος πλέον" Καλά και τον Ε.C. για τις καινούργιες άδειες πως τον ελέγχεται...;;;

 

Υπ.: Δεν τον ελέγχω και τους λέω να μου τα φέρουν με ΕΑΚ-ΕΚΩΣ.....

 

 

Τα σχόλια δικά σας............

Θεωρεις συναδελφε οτι με το να τον διαβασει απλα θα ξερει και να ελεγξει;;

Απαιτουνται ενημερωτικα σεμιναρια (οπως εχει γινει με ολους τους κανονισμους μεχρι τωρα απο το ΤΕΕ)εμπειρια χρονος και αντιμετωπιση πραγματικων περιστατικων.

Παντως πιστευω οτι θα εξομαλυνθει συντομα η κατασταση.Πηγαινε παλι στον ιδιο και κανε αλλη μια προσπαθεια.Αλλιως να ζητησεις πια εγγραφως ενημερωση για το θεμα απο την Υπηρεσια.Φτιαξε ενα συνοπτικο πινακα με τους απαιτουμενους ελεγχους απο την υπηρεσια (οπως προκυπτουν απο τον Κανεπε και τις οδηγιες ελεγχου του ΥΠΟΜΕΔΙ) .Η βοηθεια που θα του προσφερεις και θα σου προσφερει θα ειναι σημαντικη.Αν εχει σωστη συμπεριφορα θα κατσει μαζι σου να σε εξυπηρετησει.

Τελος μην ξεχνας οτι οι EC δεν εχουν ακομα ισχυ στην Ελλαδα αφου δεν υπαρχει η απαιτουμενη Υπουργικη Αποφαση (κακως τις δεχονται αν τις δεχονται στις πολεοδομιες)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Γιατί οι άλλες δεν ζητάνε;

Το ερωτημα αυτο το εθεσα και σε αλλο Post.Ζητησα απο τους συναδελφους να μας ενημερωσουν αν το ζητανε απο τις πολεοδομιες.Υπαρχει μια συγχυση αν ισχυει για απλο ελεγχο υπαρχοντος (οπου απαιτειται) λογω συγκρουσης με το παραρτημα Ε του ΕΑΚ .Εκει υπαρχει και η περιπτωση απαλλαγης απο τον ελεγγο ας ειναι παλαιο το κτισμα.

Πιστευω οτι το ΥΠΟΜΕΔΙ πρεπει με εγγραφο του να διευκρινησει τα θεματα.

(π.χ στο παραρτημα Ε προβλεπονται περιπτωσεις απαλλαγης απο τον ελεγχο .Στον Κανεπε οχι).

(Αλλο προβληματακι.Στον Κανεπε υπαρχουν συνεχεις αναφορες στον EC8.Αυτος ομως δεν εχει τεθει σε ισχυ ακομα κ.λ.π. κ.λ.π)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρεις συναδελφε οτι με το να τον διαβασει απλα θα ξερει και να ελεγξει;;

 

 

 

Όχι αλλά θα έχει άποψη, επί του θέματος και θα μπορεί να σταθεί άξια και πάντα με την εμπειρία του να συζητήσει και να θεωρήσει.....

Επιπροσθέτως τα σεμινάρια θα έπρεπε να προηγούνται των αλλαγών και των τροποποιήσεων ώστε να είναι ενημερωμένοι άμεσα....

 

 

Πηγαινε παλι στον ιδιο και κανε αλλη μια προσπαθεια.Αλλιως να ζητησεις πια εγγραφως ενημερωση για το θεμα απο την Υπηρεσια.Φτιαξε ενα συνοπτικο πινακα με τους απαιτουμενους ελεγχους απο την υπηρεσια (οπως προκυπτουν απο τον Κανεπε και τις οδηγιες ελεγχου του ΥΠΟΜΕΔΙ) .Η βοηθεια που θα του προσφερεις και θα σου προσφερει θα ειναι σημαντικη.Αν εχει σωστη συμπεριφορα θα κατσει μαζι σου να σε εξυπηρετησει.

 

Προσπάθησα αλλά δεν έδειξε ιδιαίτερο ζήλο..............

 

γι αυτό έγραψα πως είναι θλιβερό....

 

Μέσα στην βδομάδα θα είμαι ξανά εκεί μιας και είναι υποχρέωση του......

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι εγώ πάντως με το φτωχό μου το μυαλό και έτσι όπως τον έχω ψιλοδιαβάσει τον ΚΑΝΕΠΕ πιο πολύ σε βιβλίο ενισχύσεων μου κάνει παρά σε κανονισμό .

 

Θα μπορούσε να είναι πολύ πιο συμπυκνομένος ή έχω άδικο ?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως nik... Μοιάζει πολύ με νομικό κείμενο, που οι συντάκτες τους προσπαθούν να αποποιηθούν κάθε ευθύνη... Και επί της ουσίας, τίποτα... Αν ήθελαν να γεμίσουν σελίδες, να πλατειάζανε στην Push over ανάλυση, που αποτελεί εν πολλοίς νέα έννοια για τον Μηχανικό της πράξης.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα ρωτήσει τους καθηγητές μου γιατί δεν μας διδάσκουν push over μου είχαν πει ότι είναι μία μόδα που θα εξαφανιστεί σύντομα. Οι ίδιοι καθηγητές την βάλανε μέσα στον ΚΑΝΕΠΕ βλέπε......Φαρδής.

Link to comment
Share on other sites

Απ τα Χριστούγεννα προσπαθώ αν αποκωδικοποιήσω των ΚΑΝ.ΕΠΕ και ακόμα έχω απορίες....

Πράγματι είναι χαοτικό το κείμενο και μάλλον κάποιος για αρχή μπορεί να εστιάσει στον EC8 παρ.3 που είναι μόνο 50σελίδες αν εξαιρέσεις τα Κτίρια απο Χάλυβα και τοιχοποιία

 

Συνάδελφοι εγώ πάντως με το φτωχό μου το μυαλό και έτσι όπως τον έχω ψιλοδιαβάσει τον ΚΑΝΕΠΕ πιο πολύ σε βιβλίο ενισχύσεων μου κάνει παρά σε κανονισμό .

 

Θα μπορούσε να είναι πολύ πιο συμπυκνομένος ή έχω άδικο ?

 

Μα είναι και ενισχύσεις με παραπομπές στον EC8 που στην προκειμένη υπόθεση δική μου, ο υπάλληλος της Πολεοδομίας γι αυτό έχει χαθεί μέσα στα βιβλία και τους κανονισμούς.....

 

Θα μπορούσε σίγουρα να είναι μόνο το μεδούλι του........

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, το ΦΕΚ του ΚΑΝ.ΕΠΕ. λέει στην πρώτη σελίδα.

Έχοντας υπόψη:

8. Την ανάγκη πλήρους, επιστημονικά σύγχρονης, ασφαλούς, οικονομικής, νομικώς συνεπούς και προσαρμο−

σμένης προς τον Ευρωκώδικα 8 αντιμετώπισης του περίπλοκου θέματος των επεμβάσεων σε υφιστάμενα

κτίρια, τα οποία έχουν σχεδιαστεί με παλαιότερους αντισεισμικούς κανονισμούς.

9. Την ανάγκη συμπλήρωσης του Μέρους 3 του Ευρωκώδικα 8, αποφασίζουμε:

Αυτό εμένα μου δίνει να καταλάβω πως μέχρι να γίνει υποχρεωτική η εφαρμογή των EC δεν μπορεί να είναι υποχρεωτική η εφαρμογή του ΚΑΝ.ΕΠΕ.

Έχω δίκιο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.