Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξασφάλιση από μελλοντικές σκιάσεις δένδρων


rodag

Recommended Posts

Όχι οτι αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα , αλλά νομίζω έχει κάποιο ενδιαφέρον να εξετάσουμε κάποιους παράγοντες πέρα από τα τετριμμένα.

 

Η παραγωγή ενέργειας και άρα ο οικονομικός σχεδιασμός στα φβ εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και από τις σκιάσεις στο περιβάλλον, είτε μιλάμε για 10αράκια στις στέγες , είτε για μεγάλα έργα επί εδάφους.

 

Αν μιλάμε για υπάιθρια εγκατάσταση υπάρχει κάποιος νόμος που να απαγορεύει στο γείτονα δραστηριότητες που δημιουργούν σκιάσεις στην επένδυση; Για παράδειγμα ο γείτονας αποφασίζει να φυτέψει καρυδιές που μπορεί να ανέβουν σε ύψος 10-20 μέτρα. Ή λέυκες καβάκια (που πετάνε σαν παλαβές μέσα σε ελάχιστα χρόνια) ή κυπαρίσσια για ανεμοπροστασία ή για οπτική απομόνωση. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Συνήθως οι άνθρωποι μπορούν και συννενοούνται, αν όμως αυτό δεν είναι δυνατόν ,πώς αντιμετωπίζεται η κατάσταση;Ξεκινάει βεντέτα ή υπάρχει κάποιος νόμος για τον οποίο μπορεί να ενημερωθεί ο γείτονας και να αναθεωρήσει από την αρχή;

 

Τα ίδια και χειρότερα ισχύουν και για τα οικιακά. Μιά λέυκα, ένα κυπαρισσι, ένας φοίνικας ...όλα πολύ συνηθισμένα δέντρα στους ελληνικούς κήπους/περιβολάκια

Edited by rodag
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς με κανένα τρόπο να εμποδίσεις τον γείτονά σου να αξιοποιήσει το ακίνητό του με οποιονδήποτε νόμιμο τρόπο θελήσει.

 

Δεν ξέρω κι αν μπορεί να συναφθεί κάποιο είδος δουλείας για τον σκοπό αυτό. Μου φαίνεται μάλλον απίθανο. Αλλά, κι αν ακόμη γίνεται, προϋποτίθεται η συναίνεσή του.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι μια παλιά ιστορία στο χωριό θείου μου που κάποιος απαίτησε από το γείτονα να κόψει μια σειρά από κυπαρίσσια γιατί του έκρυβαν την οπτική επαφή με τη θάλασσα και υποβάθμιζαν την αξία του ακινήτου του, νομίζω δικαιώθηκε. Τώρα αυτά να είναι υπερβολες; Πάντως έχουν μια λογική , ειδικά αν μιλάμε για δέντρα που ξεπερνούν κατά πολύ το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος δόμησης. Ξέρω ακούγεται τρελό ,γι' αυτό και άνοιξα το θέμα αυτό, μήπως όντως υπάρχει κάτι συγκεκριμένο

 

 

EDIT : Συμπληρώνω. Μήπως τα ψηλά δέντρα μπορούν να θεωρηθούν επίσης παράγοντας πρόκλησης ζημιάς σε περιουσίες τρίτων ,λόγω κινδύνου αποκόλλησης μεγάλων και επικίνδυνων κλαδιών ή και των ίδιων των δέντρων από πιθανή ανεμοθύελλα;

Edited by rodag
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά είναι θέματα αστικού κώδικα.

Προκειμένου περί γηπέδων, δεν είναι πιθανό να ανακύψουν προβλήματα καθώς μιλάμε για περιοχές χαμηλή παραγωγικότητας, κοινώς άγονες. Δύσκολο να φυτρώσουν στα κατσάβραχα δαβάκια...

Αν μιλάμε για στέγες σε αστικό περιβάλλον, το πιο απλό είναι να σηκωθεί στο διπλανό οικόπεδο μία οικοδομή +2 ορόφους...

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για υπάιθρια εγκατάσταση υπάρχει κάποιος νόμος που να απαγορεύει στο γείτονα δραστηριότητες που δημιουργούν σκιάσεις στην επένδυση;

όταν κανεις μια επένδυση πρεπει να εξετάζεις όλα τα ρίσκα

Link to comment
Share on other sites

Σε παλαιότερα χρόνια, υπήρχαν πλήθος εκδικάσεων σε ειρηνοδικεία με αιτία τα μεγάλα κλαδιά του δέντρου του γείτονα που σκίαζαν το χωράφι. Στο χωριό μου, για παράδειγμα, τα περισσότερα αφορούσαν καρυδιές που στον ίσκιο τους δεν φυτρώνει απολύτως τίποτε. Από αυτά που έχω ακούσει, όλες οι αποφάσεις κατέληγαν σε καταδίκη του δέντρου ή τμήματός του με "δήμιο" τον αγροφύλακα...

 

Έγραφα την ώρα εκείνη Αλέξη ... στον αστικό κώδικα είμαι άσχετος ... πληροφορία μετέφερα ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι λέω, τα ρυθμίζει σαφέστατα ο Αστικός Κώδικας. Την απόσταση από τον φράκτη, τα κλαδιά, ποιος τα κόβει, σε ποιον ανήκουν, ποιος μαζεύει τους καρπούς από τα κλαδιά που προεξέχουν.

 

Πρακτικά, δοθέντος ότι και τα Φ/Β τηρούν αποστάσεις από τα όρια, είναι δύσκολο να υπάρχουν επιβλαβείς σκιάσεις με τα συνήθη οπωροφόρα.

Link to comment
Share on other sites

@kan62 Τα ίδια έχω κι εγώ ακούσει και χαίρομαι που αναφέρεις ειρηνοδικεία. Καρυδιές, μπράβο, όπως ανέφερα κι εγώ.Γίνονται τεράστιες και έχουν υπέροχο ίσκιο. Τα δε κυπαρίσσια έχουν ακόμα πιο "βαρύ" , θανατηφόρο :) ίσκιο.

 

AlexisPap ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Δε θα ήθελα να αναμίξουμε ζητήματα παραγωγικότητας της γης. Τα ψηλά δέντρα μπορούν να ευδοκιμήσουν σχεδόν παντού. Από γη υψηλής παραγωγικότητας που είναι πολύ πιθανό να δεις καβάκια,κυπαρίσια και σπανιότερα καρυδιές, πλατάνια, φοίνικες.... μέχρι την πιο άγονη . Σκέψου επίση τεράστιο αριθμό πάρκων κατασκευασμένα σε πρώην λιοστάσια ξηρικά/ποτιστικά που καμία σχέση δεν έχουν με ΓΥΠ.

 

Επίσης σε αστικό περιβάλλον /οικισμούς ή γενικά σε περιοχές με οικιστικό ενδιαφέρον ,υπάρχουν όροι δόμησης. Ασφαλώς κι όταν θέλω να φτιάξω 10αράκι σε ένα διόροφο οφείλω να εξετάσω μελλοντικές σκιάσεις ,ειδικά αν στην περιοχή επιτρέπονται παραπάνω όροφοι. Όλα αυτά είναι σχετικά προβλέψιμα. Γι'αυτό κι επικεντρώθηκα στα δέντρα,που είναι αστάθμητος παράγοντας και εκ πρώτης όψεος "αθώο" ζήτημα

 

Άλλο τα οπωροφόρα. Πόσο ύψος να πάρει μια πορτοκαλιά ή μια αχλαδιά ; 5 μέτρα, άντε 7 πολύ πολύ πολύ οριακά

Edited by rodag
Link to comment
Share on other sites

από την άλλη τα φβ (που περιεχουν πυρίτιο) εκ καιρό μπορουν να κατστρέψουν το υπέδαφος ολόκληρης περιοχής και τους υδροφορους ορίζοντες

 

εγω δε θα τολμούσα να αντιδικίσω με κανενα γειτονα

Link to comment
Share on other sites

Το πυρίτιο βρίσκεται σε αφθονία στη φύση μέσα στην άμμο.Κάποια άλλα υλικά που βρίσκονται στα φωτοβολταικά είναι ίσως υπό προυποθέσεις κίνδυνος για τη δημόσια υγεία αλλά μόνο όταν βρίσκονται σε τεράστιες συγκεντρώσεις.Και αρκεί βέβαια να σπάσουν τα πανελ, δηλαδή ποτέ. Μια πεταμένη μπαταρία ρυπαίνει σε πολλαπλάσιο βαθμό από ότι 10 φωτοβολταικά πάνελ ,σπασμένα κι αφημένα στην τύχη τους , μαζί.

 

Το θέμα δεν έιναι να αντιδικίσει κανένας με το γείτονα. Το θέμα είναι αν ο νόμος μπορεί να προστατέψει τον επενδυτή. Και για να φτάσει στο σημείο ο επενδυτής να ζητήσει τη γνώμη των δικαστηρίων, σημαίνει πως ο γείτονας δεν είναι συνεργάσιμος.

 

Το σενάριο μπορεί να μας φαίνεται ακραίο και σίγουρα ελάχιστοι θα έρθουν αντιμέτωποι με μια τέτοια κατάσταση. Η συζήτηση γίνεται για καθαρό φιλολογικό ενδιαφέρον.

 

Για να μη νομίζουμε πως μιλάμε για μια περίπτωση με μηδεν πιθατότητες όμως να συμβεί, ας φέρουμε στο νου μας πάρκα που λόγω περιορισμένης επιφάνειας απλώνονται μέχρι και 2-3 μέτρα από τα όρια του γηπέδου. Με δεντροστοιχεία στο νότο bye-bye Δεκέμβριος και Ιανουάριος . Με δεντροστοιχεία στον ΝΑ ή ΝΔ άξονα ξεχνάμε το 1/4-1/3 της παραγωγής των πλέον αποδοτικών μηνών. Συνεπώς κάτω από συγκεκριμένες ,σπάνιες μεν , πιθανές δε συνθήκες ,οι απώλειες μπορεί να γίνουν παραπάνω από υπολογίσιμες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.