Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίτοιχοι λέβητες


panos-vicious

Recommended Posts

@ hcamp. μόλις έκανα edit το post γιατί είδα τις διευκρινιστικές.

 

για το δίκτυο διανομής είναι σίγουρα βα=1.0 με βάση τις διευκρινιστικές.

επιπλέον για την υπερδιαστασιολόγηση το λέει ξεκάθαρα στη 4.1.2.1 ότι δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον είναι hkamp. Μη μου αλλάζεις το όνομα :smile: :smile:

 

Δεύτερον δεν συζητάμε αν τα τοπικά συστήματα θέλουν αυτό ή εκείνο.

 

Συζητάμε κυρίως αν ένας ατομικός λέβητας σε διαμέρισμα είναι ή δεν είναι τοπικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Η συζητηση βινεται καθαρα σε θεωρητικο επιπεδο...

Συνηθως, λενε, το προφανες ειναι και αυτο που ισχυει στην πλειονοτητα των περιπτωσεων

Οπως ειπωθηκε και προηγουμενως, δε νομιζω οτι οι συγγραφεις των ΤΟΤΕΕ εμβαθυναν τοσο πολυ ουτως ωστε να ξερουν ακριβως τι νοειται ως τοπικο η μη συστημα θερμανσης...

Προσωπικα δε θα αλλαξω τον τροπο αντιμετωπισης του θεματος...

Υπερδιαστασιολογηση και να κανω, θα μου βγαλει ελαχιστο 20kW οποτε παλι θα εχω μειωτικο συντελεστη.

Καυσαναλυση δε θα ζητησω απο κανεναν, κανενας επιτοιχος λεβητας δεν εχει....

Απο κει και υστερα το θεμα αντιμετωπιζεται αναλογα με το πω το εκλαμβανει ο καθενας...

 

Για μενα, ο ατομικος λεβητας φυσικου αεριου ειναι τοπικο συστημα αφου θερμαινει ΜΟΝΟΝ την οριζοντια ιδιοκτησια μου, την οποια και μελεταω

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά νομίζω ότι κάνεις λάθος. Ξέρουν πολύ καλά τι σημαίνει τοπικό σύστημα.

 

Πολλές φορές σε δύο σειρές στην ΤΟΤΕΕ1 θα πρέπει να περιγραφούν πολλές διαφορετικές τεχνολογίες οπότε λογικό είναι να δημιουργούνται προβλήματα (παρερμηνίες, ανακριβής διατυπώσεις κλπ).

 

Ο ορισμός του τοπικού συστήματος είναι συγκεκριμένος και ισχύει για όλους.

 

Από εκεί και πέρα το πως θα πράξει ο καθένας είναι και δικό του θέμα.

Link to comment
Share on other sites

στο πνέυμα του ΚΕΝΑΚ μάλλον είναι τοπικό σύστημα....

 

παρ.4.3.4. για τοπικά συστήματα παραγωγης θερμότητας πχ τοπικοί λέβητες εσωτερικού ή εξωτερικού χώρου....

παρ.4.1.2.1 για τοπικούς (πχ επίτοιχους) λέβητες φυσικού αερίου...κτλ

 

θα συμφωνήσω ότι κατά ΚΕΝΑΚ είναι τοπικό γιατί θερμαίνει μόνο την οριζόντια μου ιδιοκτησία

 

@Inzaghi

 

αφού pgen=20kw, εσύ έχεις 24kw, προκύπτει 24/20=1.20 <25% ->συντελεστής μονάδα

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος της 4.1.2.1 γίνεται αναφορά στους "τοπικούς (πχ επιτοίχιους) λέβητες φυσικού αερίου" (βαθμός απόδοσης από τον κατασκευαστή - όχι υπερδιαστασιολόγηση).

 

Η 4.1.2.6 αναφέρεται στις "τοπικές μονάδες αερίων καυσίμων", δηλαδή στις σόμπες.

 

Δεν ξέρω αν έχω χάσει κάτι, μιας και δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά με τις διευκρινιστικές, αλλά για τους επίτοιχους καταλαβαίνω ότι πρέπει να εφαρμοστεί η 4.1.2.1, δηλ ο βαθμός απόδοσης είναι αυτός που δίνει ο κατασκευαστής και δεν υπολογίζεται συντελεστής υπερδιαστασιολόγησης.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει κι αυτό.

 

Να λέει τοπικό λέβητα και να εννοεί <<εκεί στο μπαλκόνι τοπικά>>.

Να λέει τοπική μονάδα αέριων ή υγρών καυσίμων (διευκρινιστικές) και να εννοεί τις σόμπες <<τοπικά, εκεί μέσα στο δωμάτιο>>

Να λέει τοπικό σύστημα και να εννοεί αυτό που εννοεί.

 

Και να θέλουμε εμείς (ψυχο)τ(ρ)όπες ουσίες........

Link to comment
Share on other sites

Και που να σου τύχει η περίπτωση να χρησιμοποιείται επίτοιχος λέβητας αερίου, ή κάποια συστοιχία επίτοιχων, σαν λέβητας κεντρικής θέρμανσης (σε λεβητοστάσιο)...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η Υ.Α. 189533/07.11.2011, είναι σαφής: "Εγκατάσταση Κεντρικής Θέρμανσης:.......... Στον παρόντα ορισμό περιλαμβάνονται και τα ατομικά συστήματα κεντρικής θέρμανσης που δεν διαθέτουν απαραίτητα λεβητοστάσιο" και αμέσως μετά ορίζει ότι: "Τοπική θέρμανση: το σύστημα θέρμανσης χώρων, στο οποίο η ενέργεια παράγεται και προσδίδεται μέσα στον ίδιο χώρο χωρίς την παρεμβολή συστήματος μεταφοράς(π.χ. Τζάκια, θερμάστρες, θερμοσυσσωρευτές κ.τ.λ.)". Με αυτή την ένοια και ένα ενεργειακό τζάκι με κύκλωμα διανομής θερμού μέσου, ΔΕΝ είναι τοπική θέρμανση.

 

@miltos

Μίλτο, αυτό το σενάριο που λες είναι -κατά τη γνώμη μου- καθαρά κεντρικό σύστημα. Κοτζάμ δίκτυο διανομής θα έχεις.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Δε θεωρώ σωστό να εφαρμόσουμε τους ορισμούς της ΚΥΑ στο κείμενο της ΤΟΤΕΕ. Οι ορισμοί αυτοί αφορούν μόνο στο περιεχόμενο της ΚΥΑ (το αναφέρει και στο σχετικό άρθρο).

 

Εξετάζοντας το θέμα ορθολογιστικά, ο βαθμός απόδοσης του επίτοιχου λέβητα που θα χρησιμοποιηθεί στη ΜΕΑ-ΠΕΑ δε θα έπρεπε να εξαρτάται από τη χρήση του ως κεντρικού (στο λεβητοστάσιο) ή ατομικού (στο μπαλκόνι). Δεν έχει καμιά διαφορά ως προς τη λειτουργία του λέβητα. Το δίκτυο διανομής είναι βεβαίως άλλη υπόθεση.

 

EDIT:

Στο τελευταίο εδάφιο της τροποποίησης της 4.3.4 υπάρχει η φράση "τοπικοί λέβητες εσωτερικού ή εξωτερικού χώρου" που δείχνει ότι ο επίτοιχος φυσικού αερίου μπορεί να θεωρηθεί ως προς την ερμηνεία του υπόλοιπου κειμένου σαν τοπικός.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.