Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίτοιχοι λέβητες


panos-vicious

Recommended Posts

Δεκτό, αλλά σύμφωνα με τη ίδια ΚΥΑ, αυτού του τύπου τα "τοπικά" συστήματα, χρίζουν ή όχι ετήσιας υποχρεωτικής συντήρησης - ρύθμισης. Αν ναι, τότε ο βαθμός απόδοσης δεν θα πρέπει να λαμβάνεται από το φύλλο ελέγχου;

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο πιθανό να πετύχεις κατά τη ρύθμιση ενός επίτοιχου τον βαθμό απόδοσης που δίνει ο κατασκευαστής (σε σχέση με τους πιεστικούς λέβητες πετρελαίου ή/και αερίου), αλλά όχι βέβαιο. Δεν είμαι σίγουρος ποιο είναι το σκεπτικό του συγγραφέα.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Παιδία είναι απλό το θέμα. Ας μην το τραβάμε απ τα μαλλιά!

Αν βάλεις τοπικό σύστημα θεωρείς οτι δεν υπάρχει Δ.Δ και βάζεις β.α=1 (για το Δ.Δ).

Αν το θεωρήσεις λέβητα και οχι τοπική μονάδα τότε πρέπει να βάλεις και αποδοση Δ.Δ από πίνακα.

Διαλέχτεεεεεε!

Εγώ διαλέγω το 1ο (εκτός από περιπτώσεις οπου το Δ.Δ είναι μεγάλο-π.χ. λεβητάκι σε διαφορετικό οροφο από διαμέρισμα).

Σε κάθε περίπτωση η διαφορά είναι μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Τοπικος λεβητας που θερμαινει και παραγει ΖΝΧ για διωροφη μεζονετα αλλα με ενδοδαπεδιο συστημα θερμανσης, πως προσομοιωνεται στο ΤΕΕ?

Μηδενικες απωλειες δικτυου διανομης, εννοειται, αλλα και μηδενικες απωλειες τερματικων?

Αφου επι της ουσιας δεν υφιστανται τερματικες μοναδες...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Inzaghi, λέβητας που δίνει σε διώροφη μεζονέτα μάλλον δεν έχει μηδενικές απώλειες δικτύου: "Για τοπικά συστήματα παραγωγής θερμότητας ή/και ψύξης, όπως τοπικοί λέβητες εσωτερικού ή εξωτερικού χώρου ή τοπικές αντλίες θερμότητες, στα οποία δεν υπάρχει δίκτυο διανομής οι απώλειες διανομής θεωρούνται μηδενικές". Από επίπεδο σε επίπεδο έχεις δίκτυο διανομής.

 

Όσο για το βαθμό απόδοσης των τερματικών μονάδων, στη σχέση 4.7 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010 θα έχεις: frad = 1, fim = 1 (ή 0,97 αν υπάρχει διάταξη που να διακόπτει τη λειτουργία ή να μειώνει τη θερμοκρασία στο κύκλωμα της ενδοδαπέδιας του κάθε ένος χώρου), fhydr = 1 (μάλλον) και nem = 0,90.

Οπότε nem,t = 0,90 (β.α = 90%) ή nem,t = 0,928 (β.α = 92,8%).

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν αγνοουμε δικτυο διανομης μικροτερο των 6 μετρων λογω πολυ μικρων απωλειων?

Οπως και να χει, 3 μετρα ειναι δεν ειναι το δικο μου δικτυο και οριζοντιες σωληνωσεις ως τις τερματικες δεν υφιστανται γιατι εχω ενδοδαπεδιο...

Οποτε για τι απωλειες μιλαμε, ειδικα που ακομα και να υφιστανται, αποδιδονται στο χωρο ως θερμοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Το Lδικτύου < 6m ήταν για το Ζ.Ν.Χ. Πλέον είναι το ....μικρό.

Στη θέρμανση τώρα, απ' ότι καταλαβαίνω έχεις το δίκτυο εντός θερμικής ζώνης, οπότε ναι μπορείς να θεωρήσεις πως δεν έχεις απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μηνύματα από μεταφορά

 

Για να μην ανοιγω νεο τοπικ, ρωταω εδω την απορια μου...

Διαμερισμα εου οροφου, ανευ θερμανσης αρχικως, εγκαθιστα λεβητοστασιο στο υπογειο και βαζει λεβητα πετρελαιου 70kW το 2005 για να τροφοδοτησει το διαμερισμα του και ενα ακομα.

Το αλλο αποκοπτεται και μενει μονος να χρησιμοποιει το λεβητα

Υποψιν οτι το διαμερισμα στον 3ο οροφο και το λεβητοστασιο στο υπογειο...

Θα πρεπει να κανω ελεγχο υπερδιαστασιολογησης για το λεβητα μου η να το θεωρησω ατομικο συστημα θερμανσης και να παρω τα στοιχεια του κατασκευαστη (η της καυσαναλυσης τελος παντων)?

Εικαζω πως πρεπει να κανε υπερδιαστασιολογηση (καλα, δεν το συζηταω, 70kW για ενα διαμερισμα ειναι υπερδιπλασια των απαιτουμενων οποτε θα εχω το μειωτικο του 0,75) και να θεωρησω και ποσοστο απωλειων για το δικτυο διανομης που ειναι αμονωτο και περναει απο φωταγωγο, αρα εξωτερικο χωρο.

 

Οι αποψεις σας?

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Ο λέβητας αυτός είναι κεντρικός. Ασχετα αν δίνει μόνο σε ένα διαμέρισμα. Δεν τίθεται θέμα για τοπικό σύστημα και τα συνεπακόλουθα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.