Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίτοιχοι λέβητες


panos-vicious

Recommended Posts

Καλησπερα, ειναι η πρώτη μου επιθεώρηση σε κτιριο με λεβητα φυσικού αερίου ο οποιος δεν ειναι επιτοιχος για μια μονο ιδιοκτησια αλλα έχει δικτυο διανομης σε 5 διαμερσματα. Σχετικά με το δικτυο διανομης θα θεωρησω οτι ειναι >20% εξωτερικο η οχι; Γνωριζω δεν ειμαι στο απολυτα σωστό τοπικ αλλα δε βρηκα κάτι σχετικοτερο. Ευχαριστω

Αν το σύστημα είναι δισωλήνιο (παλαιά οικοδομή), είναι σίγουρα  >20% εσωτερικό

 

 Αν το σύστημα είναι μονοσωλήνιο θα ελέγξεις τις διαδρομές του δικτύου (και τη μόνωσή τους) και ανάλογα θα κρίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσουμε ότι οι εξωτερικοί χώροι του πιν. 4.11 είναι οι χώροι που είναι εκτεθειμένοι στον εξωτερικό αέρα. Οι μθχ χώροι διέλευσης θεωρούνται εσωτερικοί. 

(Εκτός θέματος η συζήτηση αλλά θα το τακτοποιήσω αργότερα).

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά να σημειώσω ότι η "αντιστάθμιση" μπορεί να επιτευχθεί και με ρύθμιση της παροχής με σταθερή θερμοκρασία προσαγωγής.

Άρα ο κυκλοφορητής -inverter έχει νόημα και σε περίπτωση μίας μόνο ιδιοκτησίας (και χωρίς θερμοστατικές κεφαλές)

Δίκιο έχεις και ζητώ συγγνώμη απ' όλους για το λάθος μου.

Ωστόσο θέλω να ρωτήσω τα εξής:

  1. Αν δεν γίνεται στραγγαλισμός σε κάποια σώματα ή κλάδους του δικτύου (οπότε δεν αυξάνεται το μανομετρικό) και χρησιμοποιήσουμε κυκλοφορητή μεταβλητού αριθμού στροφών και αντιστάθμιση με εξωτερικό αισθητήριο, τότε ποια ρύθμιση Δp επιλέγουμε;
  2. Όταν οι κατασκευαστές των επιτοίχιων λεβήτων φ.α. (ή υγραερίου) λένε "εσωτερική αντιστάθμιση" με ρύθμιση της παροχής (κρατώντας σταθερό το ΔΤ) τι εννοούν; Θέλω να πω, η μονάδα ελέγχου ποιες θερμοκρασίες συγκρίνει;
Link to comment
Share on other sites

Και στα δύο ερωτήματα η απάντηση είναι ίδια.

Έχουμε σταθερή θερμοκρασία προσαγωγής (με on-off του καυστήρα με θερμοστάτη) και ρυθμίζουμε την παροχή με inverter κυκλοφορητή έτσι ώστε να έχουμε σταθερή θερμοκρασία επιστροφής (άρα σταθερό ΔΤ).

Λέγεται εσωτερική αντιστάθμιση γιατί δεν είναι απαραίτητο αισθητήριο εξωτερικής θερμοκρασίας.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

OK σ' ευχαριστώ.

Πάντως στα περισσότερα επίτοιχα λεβητάκια, ο κυκλοφορητής είναι τριών ταχυτήτων και όχι με μετατροπέα συχνότητας.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις περιπτώσεις, αν τα λεβητάκια είναι με αντιστάθμιση, έχουν προοδευτικό καυστήρα, δηλαδή "γκαζώνουν" περισσότερο ή λιγότερο για να πετύχουν τη θερμοκρασία προσαγωγής που πρέπει, ανάλογα των απωλειών που είναι ανάλογες της εξωτερικής θερμοκρασίας (και του set point εσ, θερμοκρασίας)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αναβιωνω το τοπικ για να ρωτησω τη βλακεια μου....

Συμφωνα με την ΤΟΤΕΕ, ατομικος λεβητας ΦΑ νοειται ως τοπικο συστημα ανευ απωλειων ΔΔ

 

Η επιλογη του χωρου στον οποιον τρεχει αυτο το ΔΔ γινεται ανεξαρτητα απο το αν εχουν μηδενικες απωλειες η οχι?

 

Και αναφερω παραδειγμα...

Βλεπετε σε διαμερισμα λεβητα ΦΑ στο μπαλκονι που σωληνωσεις τρεχουν μονωμενες κατα μηκος του μπαλκονιου για να δινουν σε ολα τα ματια της φατσας, πισω απο τα οποια υπαρχουν καρφωμενα καλοριφερ...

Προφανως και μιλαμε για ανω του 20%

 

Θετετε στο χωρο διελευσης >20% σε εξωτερικους η το αφηνετε κατω του 20% σε εξωτερικους?

 

Εχει διαφορα ως προς το ΚΑ, αν κι εμεις συνεχιζουμε να εχουμε μηδενικες απωλειες, το ΚΑ εχει μεγαλυτερες αρα αναβαθμιζεται το ακινητο....

 

Τι λετε?

 

Δεν το ειχα παρατηρησει μεχρι προτινος, μεχρι που συναντησα σπιτι "ντυμενο" στην κυριολεξια με σωληνωσεις εξωτερικες που τρεχαν γυρω απο κουφωματα και πανω απο αυτα, γιατι βολευε ετσι με τα ΘΣ που βρισκοντουσαν σε εξωτερικους τοιχους....

 

Και ετσι εθεσα >20% σε εξωτερικο χωρο και μου το ανεβασε κατηγορια!

 

Θεωρω πως ανεξαρτητα με τις μηδενικες απωλειες ΔΔ που μας οριζει η ΤΟΤΕΕ, οφειλουμε να ορισουμε απο που διερχεται το μηδαμινο ΔΔ μας...

 

Εκτος κι αν θεωρουνται μηδενικες απωλειες γιατι αποδιδονται ως θερμοτητα εντος του χωρου...

 

Ασαφεια... Θα μου πεις... Η πρωτη θα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Εγω το δίκτυο διανομής το παίρνω πάντα με απώλειες...Σε πολλές περιπτώσεις βάζω και ανεπαρκή μόνωση.

 

Για το <20% ή >20% κάνω ένα οπτικό έλεγχο και αναλόγως καταχωρώ..

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που η ΤΟΤΕΕ μου επιτρεπει να θεσω μοναδα στην αποδοση του ΔΔ, δεν τιμωρω το διαμερισμα μου ετσι.

Δεν παρανομω.

Απλα σκεφτομουν οτι, πρακτικα, θετοντας >20% σε εξωτερικους χωρους, επι της ουσιας επιβραβευεις το διαμερισμα, ενω στην πραγματικοτητα εχει παραπανω απωλειες!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι ότι με >20% σε εξωτερικούς χώρους κάνεις καλό στο διαμέρισμα, πως σου ήρθε;  :smile:

Δεν είχα παρατηρήσει ότι ρίχνει το διαμέρισμα η συγκεκριμένη επιλογή, αλλά αυτό είναι το λογικό. Όσο μεγαλύτερο δίκτυο έχεις στον εξωτερικό αέρα, τόσο περισσότερες θα είναι οι απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.