Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίτοιχοι λέβητες


panos-vicious

Recommended Posts

οχι δεν ηταν ειρωνια, συγγνωμη αν σε εθιξα...οσο για το -1, δεν το σχολιαζω.

 

οκ, αφου καταλαβαινεις πολυ καλα τι κανεις δεν υπαρχει και λογος να συζηταμε.

 

και μην θεωρησεις οτι ετσι μαζευομαι, χεχε !!! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

ΤΟΤΕΕ 20701-1/2012, ενότητα 4.1.2.1., τελευταία πρόταση: <<Για τους τοπικούς λέβητες δεν λαμβάνονται υπόψη οι συντελεστές για υπερδιαστασιολόγηση>>. Δεν κάνει καμιά αναφορά στο είδος του καυσίμου. Απλώς αν είναι τοπικός ή όχι.

Στο παράδειγμα του bstoch, ο λέβητας που εξυπηρετεί το διαμέρισμα, είναι στο υπόγειο. Οπότε αντιμετωπίζεται σαν κεντρικό σύστημα, αρα έλεγχος υπερδιαστασιολόγησης (μόνο για το κέλυφος του διαμερίσματος). Αν ήταν π.χ. στο μπαλκόνι του, θα ήταν (κατα την ΕΥΕΠΕΝ) "ατομικός", οπότε δεν θα απαιτούνταν τέτοιος έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites

Πανο διαφωνω ως προς τον ορο τοπικος η κεντρικος αναλογα με το χωροθετηση του

Κριτηριο για την κατηγοριοποιηση του -πρεπει να- ειναι οι αναγκες τις οποιες καλυπτει και οχι το που βρισκεται.

Ο κεντρικος δεν καλυπτει μοναχα ενα διαμερισμα

 

Οπως και να εχει, μελετωντας το κελυφος του διαμερισματος, μεγαλυτερες αναγκες θα βγαλει λογω και των πλακων πανω-κατω, οποτε λιγο πολυ στα ιδια ειμαστε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι ειναι pano, αντιμετωπιζεται σαν κεντρικο συστημα.

 

Και βεβαια υπαρχουν κεντρικα συστηματα που καλυπτουν ενα μονο διαμερισμα. Υπαρχουν μοναδιαια κεντρικα συστηματα θερμανσης που συστεγαζονται με αλλα σε λεβητοστασιο και εξυπηρετουν ενα διαμερισμα (π.χ. ενα πολυ μεγαλο στο Ψυχικο) ή μια μεζονετα σε συγκροτημα κατοικιων. Ή σε αλλη περιπτωση αναλογα την ισχυ του λεβητα απαιτειται χωροθετηση του με προϋποθεσεις λεβητοστασιου απομακρυσμενου απο το διαμερισμα.

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi διάβασε ξανά την απάντηση της ΕΥΕΠΕΝ για το θέμα του τοπικού κλπ συστήματος μερικά μηνύματα πριν.

Κι εγώ έχω εν μέρει τις διαφωνίες μου και σε αυτό όπως κι εσύ και σε πολλά άλλα, αλλά αφού η θέση της υπηρεσίας επίσημα (κάθε e-mail με ονοματεπώνυμο είναι επίσημο έγγραφο) ξεκαθαρίζει τι σημαίνει τοπικό και τι κεντρικό νομίζω ότι τελείωσε το θέμα.

Δεν υπάρχει ατομικό σύστημα για την ΤΟΤΕΕ.

Τα συστήματα είναι είτε τοπικά είτε κεντρικά.

Τοπικά είναι όσα παράγουν την ενέργεια μέσα ή σχεδόν μέσα (στο μπαλκόνι) στο χώρο.

Κεντρικά είναι όσα παράγουν την ενέργεια έξω από τον χώρο (υπόγειο, δώμα κλπ), οπότε και έχουν δίκτυο διανομής που έχει μη ανακτήσιμες απώλειες.

Δεν έχει να κάνει με το αν το σύστημα καλύπτει μόνο μία ιδιοκτησία ή περισσότερες.

Και αφού στο υπόγειο θεωρείται κεντρικό τότε θέλει και την υπερδιαστασιολόγησή του, σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ.

Τώρα πως θα κάνεις την υπερδιαστασιολόγηση είναι άλλο θέμα.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει διαμέρισμα 90 τ.μ. α οροφου διώροφης οικοδομής κατασκευής 1990 με κεραμοσκεπή και με μονώσεις παντού να έχει το λεβητοστάσιο στη βεράντα.

Ο λέβητας που εξυπηρετεί μόνο το συγκεκριμένο διαμέρισμα τοποθετήθηκε χωρίς μελέτη από υδραυλικό-έμπορο και είναι 40 KW. Είναι δυνατόν να μην λάβω υπόψη μου την προφανή υπερδιαστασιολόγηση γιατί εξυπηρετεί μόνο το συγκεκριμένο διαμέρισμα και είναι τοποθετημένο στη βεράντα;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, απολογουμαι. Η αληθεια ειναι οτι αυτην την ερμηνεια δεν την ηξερα και δεν αντιμετωπιζα με υπερδιαστασιολογηση ενα λεβητα ατομικο σε διαφορετικο χωρο απο το διαμερισμα

 

Εχω την εξης απορια : Οταν κανουμε υπερδιαστασιολογηση ενος διαμερισματος οπως και αυτα, υπολογιζουμε ολες τις επιφανειες ειτε προς αερα ειτε προς ομορα ειτε προς ΜΘΧ

Εχουμε το δικαιωμα τις ΑΜΟΝΩΤΕΣ επιφανειες βασει μελετης θερμομονωσης (προς ΜΘΧ φερ ειπειν) να μην τις λαβουμε με το Um των μονωμενων ανα κλιματικη ζωνη αλλα να παμε με 3,5 για αμονωτα μιας και μιλαμε για αμονωτα δομικα στοιχεια?

 

Συνηθως ετσι κανω την υπερδιαστασιολογηση οταν η θερμανση μου καλυπτει χωρους με μονωμενα και αμονωτα τμηματα...

Για τα τμηματα προς ομορα, ειτε μονωμενα ειτε αμονωτα τα συμπεριλαμβανω στα μονωμενα μιας και οι απωλειες ειναι ελαχιστες αλλα στα αμονωτα τμηματα δε μπορω να θεωρησω πως υπαρχουν οι ιδιες απαιτησεις σε θερμανση μιας και δεν υπαρχουν οι ιδιες απωλειες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω κάνει ποτέ έτσι. Φαντάζομαι όμως πως για τον καθορισμό των τιμών του Um που χρησιμοποιεί ο τύπος 4.1 της ΤΟΤΕΕ-1, θα έχουν συμπεριληφθεί και τυχόν αμόνωτες επιφάνειες σαν αυτές που αναφέρεις.  

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, εννοείς να υπολογίσεις για κτίριο μετά το 1980 την Pgen σαν: Pgen = ((A1*Um1)+(A2*Um2))*ΔΤ*2,5 ή να υπολογίσεις έναν σταθμισμένο Um, δηλαδή Um = ((A1*Um1)+(A2*Um2)) / (A 1 +A2); 

Θολούρα γενικά, οπότε νομίζω πως στέκει απόλυτα αυτή η άποψη του Ηλία.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, σταθμισμενο δεν παιρνω, υπολογιζω ξεχωριστα εμβαδα για αμονωτα τμηματα και ξεχωριστα για μονωμενα, αθροιζω και βγαζω τις τελικες απαιτησεις

 

Μου ετυχε περιπτωση ημιυπογειου καταστηματος που δεν συμπεριεληφθη στη ΜΘΧ καθοτι αποθηκη στα πολεοδομικα που καλυπτοταν με την κεντρικη θερμανση

Δεν μπορω να θεωρησω μονωμενη ολη την οικοδομη και να λαβω και τα εμβαδα του ως μονωμενα

Εκει τα πηρα αμονωτα.ολα, μονωμενη την ανωδομη και αθροισα

 

Το θεμα ειναι οτι σχεδον υποτετραπλασια εμβαδα αμονωτων εχουν ιδιες απαιτησεις με τα αντιστοιχα μονωμενα και ετσι οι συνολικες απαιτησεις αυξανονται κατακορυφα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.