Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίτοιχοι λέβητες


panos-vicious

Recommended Posts

Στους λέβητες συμπύκνωσης που έχουν βαθμό απόδοσης πάνω από 100% τι β.α. βάζουμε στο ΠΕΑ ? 

 

Εγώ έχω έναν επιτοίχιο λέβητα που έχει τα εξής χαρακτηριστικά από το φυλλάδιο του :

 

1) Πλήρες φορτίο 60/80 C'   - απόδοση  97,5%

 

2) Μερικό φορτίο (30%)  -  απόδοση 108,9%

 

3) Μέσο φορτίο 60/80 C' - απόδοση 97,8%

 

4) Μέσο φορτίο 30/50 C' - απόδοση 106%

 

Τι καταλαβαίνετε ότι πρέπει να βάλω σαν απόδοση για θέρμανση και ΖΝΧ ?? 

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Το 1) που αναφέρετασι σε πλήρες φορτίο : 97,5%

 

Το 2) & 4) είναι λογιστικά νούμερα όχι πραγματικά

 

Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει μηχανή που δίνει απόδοση πάνω απο 100% με εξαίρεση τους πυρηνικούς αντιδραστήρες

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά είσαι....Το έχουν κάνει για εμπορικούς λόγους και μόνο...

 

Και το 97,% ακόμη από την εμπειρία σου είναι υπερβολικό ? Πολύ μεγάλο δεν είναι ?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το >100% σ' αυτούς τους λέβητες προκύπτει από τον τρόπο εκμετάλλευσης της ενέργειας από τη συμπύκνωση των υδρατμών των καυσαερίων και του τρόπου υπολογισμού του βαθμού απόδοσης. 

Είναι κατά κάποιο τρόπο <<λογιστικό>> νούμερο όπως λες, αλλά τα χρησιμοποιούμαι ανάλογα με τη ρύθμιση του λέβητα συμπύκνωσης.

Γι αυτό και στο λέβητα του προγράμματος ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ είναι ενεργά και τα δύο κουτάκια <<β.α>> και <<COP>>. Για να μπορείς να βάλεις αυτούς τους βαθμούς απόδοσης.

 

Ετσι νομίζω αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Προκύπτει από ΤΟΤΕΕ αυτό ή είναι δική σου ερμηνεία ?

 

Δηλαδή βάζω β.α. = 97,5% και COP = 106/97.5 = 1.087 ?

 

Δεν του έχει τύχει κανενός επιτοίχιος συμπύκνωσης σε ΠΕΑ να μου πει τι έκανε ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Εάν θεωρείς πως έχεις βαθμό απόδοσης 108% θα βάλεις μονάδα στον βαθμό απόδοσης και 1,08 στο COP

Link to comment
Share on other sites

Εάν θεωρείς πως έχεις βαθμό απόδοσης 108% θα βάλεις μονάδα στον βαθμό απόδοσης και 1,08 στο COP

 

Βασικά δεν ξέρω....Σε τέτοιες περιπτώσεις τι κάνετε οι υπόλοιποι ? Εσύ tsx το έχεις εφαρμόσει αυτό σε συμπύκνωσης ?

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές το έχω εφαρμόσει.

Ο βαθμός απόδοσης που λαμβάνει το λογισμικό υπόψιν είναι β.α.*COP, οπότε όπως σου είπα είσαι καλυμμένος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@tsx

Νομίζω πως δεν είναι σωστό να συμπληρωθεί το κελί του COP με την τιμή του β.α. που δίνει ο κατασκευαστής (πχ. 1,08) και στο κελί του β.α. να συμπληρωθεί μονάδα (1). Ο COP (συντελεστής επίδοσης) αφορά  αποκλειστικά και μόνο αντλίες θερμότητας.

  • COP, συντελεστής επίδοσης. Εισάγεται ο συντελεστής επίδοσης σε περίπτωση που γίνεται χρήση μονάδας αντλίας θερμότητας (ανάλογα με τον τύπο), σύμφωνα με την Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-1 (§4.1.2. Απόδοση μονάδας παραγωγής θερμότητας).

Άλλωστε και η ΤΟΤΕΕ 20701-4/2010 (2η έκδοση ) στην ενότητα 2.1.14.1. είναι σαφής:

"......Κατά την ηλεκτρονική καταχώρηση απαιτείται η καταγραφή και των δυο παραμέτρων, οι οποίες είναι προεπιλεγμένες ως μονάδα. Για παράδειγμα, σε περίπτωση λέβητα εισάγεται ο βαθμός απόδοσης και το COP εισάγεται σαν μονάδα (1), ενώ σε περίπτωση αντλίας θερμότητας εισάγεται το COP και ο βαθμός απόδοσης εισάγεται σαν μονάδα (1)".

 

Προσωπικά, αν σε μέγιστο φορτίο ο λέβητας συμπύκνωσης, βάση του κατασκευαστή του, είχε β.α.>1 αυτή την τιμή θα συμπλήρωνα στο κελί του β.α. και COP=1.

Το ότι στους απλούς λέβητες ο β.α. υπολογίζεται με βάση την κατώτερη θερμογόνο δύναμη ενώ στους συμπύκνωσης στην ανώτερη, δεν αλλάζει κάτι στο ότι εμείς τον βαθμό απόδοσης θα πρέπει να καταχωρήσουμε, όποιος κι αν είναι αυτός.

Στο παράδειγμα του nik, όπως προείπε και ο dib, θα συμπλήρωνα β.α.=0,975 (αν επρόκειτο για "τοπικό" λέβητα, οπότε ng1=1) και COP=1.

 

Δεν ξέρω, αλλά φοβάμαι πως αν επιλέξεις σαν τύπο μονάδας παραγωγής "Λέβητα" και παράλληλα συμπληρώσεις στο κελί του COP τιμή μεγαλύτερη από 1, πιθανόν να μπερδεύεται το λογισμικό, παρόλο που σαν βαθμό απόδοσης λαμβάνει τελικά το γινόμενο β.α.*COP.

Πιθανόν να γίνεται μπέρδεμα στο Κ.Α. που από τη μια "βλέπει" λέβητα και από την άλλη COP>1, δηλαδή και λέβητα και αντλία θερμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.