Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νυχτερινό ρεύμα


george e

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Σκεφτομαι φετος να βαλω νυχτερινο ρευμα και βλεπω στο site της ΔΕΗ οτι η χρέωση κατα τις ωρες κατανάλωσης του νυχτερινού τιμολογίου είναι 0,05400 €/kWh.(http://www.dei.gr/Do...E%B7%202012.pdf)

Όπου και να εψαξα δεν μπόρεσα να βρω αν αυτή η τιμή ειναι ΤΕΛΙΚΗ.

Δηλαδή αν ανάψω τον θερμοσιφωνα(4kW) για μια ωρα θα κάψει 4kWh άρα θα πληρώσω τελική τιμη μαζι με ΦΠΑ 4*0,05400=0,216€ ????

Η ΤΕΛΙΚΗ τιμή θα ειναι 0,216€ ??

 

Επισης λεει οτι τις αλλες ωρες η χρεωση ειναι ιδια με το ρευμα χωρις χρονοχρεωση(δηλαδη μη νυχτερινο),αλλα στον τιμοκαταλογο του οικιακου ρευματος χωρις χρονοχρεωση το ποσο χρεωσης παει με κλιμακες αναλογα με την καταναλωση.Οι kWh που καταναλωνονται κατα τις ωρες του νυχτερινου συνυπολογιζονται στην κλιμακα που μας δινει εδω: ( http://www.dei.gr/Documents2/CUSTOMER%20SERVICE/%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AC%20-%20%CE%A7%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82%20%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%87%CF%81%CE%AD%CF%89%CF%83%CE%B7%202012.pdf )

 

 

 

Ευχαριστω!!

 

ΥΓ: Sorry αν δεν το εβαλα στο σωστο topic.

Edited by george e
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι 0,054 + 0,00046 + 0,00889 = 0,06335 + ΦΠΑ = 0,07792 Ευρώ/kWh

 

Εδώ προστίθεται και το πρώην τέλος ΑΠΕ - νυν ΕΤΜΕΑΡ ανά kWh 0,00874 + ΦΠΑ = 0,01075 Ευρώ/kWh

 

Tελικό κόστος = 0,08867 Ευρώ/kWh

Edited by nikmmech
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε ανεπιφύλακτα.Εγώ έβαλα πρόσφατα,και ήδη σε ένα 4μηνο γλύτωσα 150 ευρώ (κατανάλωση 3000Kwh νυχτερινού+ημερήσιoυ με αναλογία 35% νυχτερινό,65% ημερήσιο.Το μεγάλο πλεονέκτημα πέρα από τις χαμηλότερες χρεώσεις,είναι ο τι ταυτόχρονα πηγαίνεις σε χαμηλότερες κατηγορίες και στο ημερήσιο,(π.χ αντί για 3000 Kwh ημερήσιο έχεις 2000 ημερήσιο και 1000 νυχτερινό),ενώ επίσης πολύ σημαντικό οτι και η τιμή για τις υπηρεσίες κοινής οφέλειας είναι σταθερή (0,00889 ευρώ/Kwh) οι οποίες στο ημερήσιο ξεφεύγουν τρελά.Τέλος,μην ξεχνάς να μην αφήνεις να σου έρχεται "έναντι" αλλά πάντα εντός των ημερών που λέει ο λογαριασμός σου να τους ενημερώσεις εσύ μέσω τηλ η καταχωρώντας την ένδειξη στο site της ΔΕΗ.Αυτό επίσης σε βοηθάει να πηγαίνεις σε πιο χαμηλές κατηγορίες,καθώς "σπας" την τετραμηνιααία κατανάλωση σε 2 δίμηνες (π.χ αντί για 3000 Kwh πάς σε 2*1500Κwh).γλυτώνοντας ακόμα κάτι,και φασούλι-φασούλι μαζεύονται... :smile:

 

Σήμερα μου ήρθε ο λογαριασμός,και τελικά αυτό που έγραψα παραπάνω για τη διμηνιαία μέτρηση (αντί για έναντι),μάλλον δεν ισχύει,οπότε είτε δηλώσεις ένδειξη είτε όχι ένα και το αυτό..

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την επεξεργασία

Ευχαριστώ, Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας, είμαι καινούργιος στην παρέα και αφού διάβασα το παρόν αλλά και και κάθε άλλο σχετικό θέμα σας παρακαλώ να μου λύσετε κάποιες απορίες μου.

ΔΕΔΟΜΕΝΑ:

1. Έχω μονοκατοικία 140 m2 kataskeyhw 2004 - 2005 στην Δυτ. Θεσσαλονίκη όπου την χτυπάει αλύπητα ο βαρδάρης και κατανάλωνα 3 τόνους πετρέλαιο την σεζόν.

2. Δεν μπορώ βάλω Α/Θ λόγω κόστους (7000-8000€) ούτε λέβητα ξύλων (πυρόλυσης ή απλό) λόγω προβλημάτων υγείας δεν μπορώ να γίνω Θερμαστής.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

1. 3 Τ πετρέλαιο = 33000 KWH Σωστό?

2. απόδοση λέβητα πετρελαίου 3000L x 80 % =2400L άρα 26400KWH Σωστό?

3. Εάν τοποθετήσω Δοχείο αδράνειας 1000 L και υποθέσουμε ότι καταναλώνω μόνο νυχτερινό ρεύμα για να ζεστάνω το σπίτι τότε 264000 χ (0,04488 + 0,00889) = 1419,53 € κατανάλωση ρεύματος ανά σεζόν μόνο θέρμανση. Σωστό?

4. Eιναι εφικτό να ζεσταθεί το σπίτι με χρήση μόνο νυχτερινου ρεύματος με δοχείο αδράνειας 1000 L????????

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας η οποία θα ληφθεί σοβαρότατα υπόψιν για την επιλογή μου.

Link to comment
Share on other sites

οχι βέβαια ,θα το ζεστάνεις για 3-4 ώρες αναλογα με τον καιρό εκτός και αν απομονώσεις μερικά σώματα οπότε θα σου πάρει 6-7 ώρες.Το νερό που θα γυρνά από τα σώματα στο buffer θα σου ριχνει τη θερμοκρασία π.χ την 1η ώρα 5 C τη δευτερη ώρα άλλους 10C και όταν πέσει κάτω από τους 60 στο δοχείο σου θα χρησιμεύει μόνο για το boiler ,τα σώματα θα είναι χλιαρά

Link to comment
Share on other sites

Είναι 0,054 + 0,00046 + 0,00889 = 0,06335 + ΦΠΑ = 0,07792 Ευρώ/kWh

 

Εδώ προστίθεται και το πρώην τέλος ΑΠΕ - νυν ΕΤΜΕΑΡ ανά kWh 0,00874 + ΦΠΑ = 0,01075 Ευρώ/kWh

 

Tελικό κόστος = 0,08867 Ευρώ/kWh

 

Από παραδρομή έβαλα 23% ΦΠΑ αντί για 13% που είναι το σωστό. Τα σωστά κόστη είναι :

 

Είναι 0,054 + 0,00046 + 0,00889 = 0,06335 + ΦΠΑ = 0,0715855 Ευρώ/kWh

 

Εδώ προστίθεται και το πρώην τέλος ΑΠΕ - νυν ΕΤΜΕΑΡ ανά kWh 0,00874 + ΦΠΑ = 0,009876 Ευρώ/kWh

 

Tελικό κόστος = 0,08146 Ευρώ/kWh

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

4. Eιναι εφικτό να ζεσταθεί το σπίτι με χρήση μόνο νυχτερινου ρεύματος με δοχείο αδράνειας 1000 L????????

 

Όχι. Οι 26400 kWh / έτος αντιστοιχούν σε μέσο όρο 176 kWh / μέρα (θέρμανση 5 μήνες τον χρόνο). Τα 1000 λίτρα νερού στους 70 βαθμούς αποθηκεύουν 63.5 kWh. Θα χρειαστείς πολύ μεγαλύτερο δοχείο αδράνειας, πολύ καλά μονομένο.

Edited by deemoss
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Διάβαζα το θέμα για τις αντλίες θερμότητας και τις καταναλώσεις που έχουν και συνειρμικά σκεφτόμουν για το νυχτερινό ρεύμα.

Δεν πέρασα από τη ΔΕΗ να ρωτήσω ο ίδιος, αλλά μου έλεγε κάποιος φίλος που έβαλε στο σπίτι του πατέρα του ΑΘ ότι ρώτησε στη ΔΕΗ για νυχτερινό ρεύμα και του είπαν από εκεί ότι δεν αξίζει να βάλει και δε θα έχει καμιά ουσιαστική εξοικονόμηση εκτός κι αν κάνει όλες τις μεγάλες δουλειές (πλυντήριο, κουζίνα, σίδερο) την ώρα του νυχτερινού.

 

Διαβάζοντας από το site της ΔΕΗ τις χρεώσεις για τα δύο τιμολόγια (οικιακό χωρίς και οικιακό με χρονοχρέωση)

http://www.dei.gr//Documents2/CUSTOMER%20SERVICE/%CE%A4%CE%99%CE%9C%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%912013/%CE%931.pdf

και

http://www.dei.gr//Documents2/CUSTOMER%20SERVICE/%CE%A4%CE%99%CE%9C%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%912013/%CE%931%CE%9D.pdf

 

προσπαθώ να καταλάβω γιατί ισχύει αυτό που είπε ο υπάλληλος στο φίλο μου. 

 

Αφού στο νυχτερινό αναφέρει: Κατανάλωση ημέρας: 

Πάγιο, τιμές ενέργειας, ελάχιστη χρέωση : όπως στο τιμολόγιο Χωρίς Χρονοχρέωση 
 

 

Πώς γίνεται λοιπόν να μη συμφέρει να βάλεις νυχτερινό (ακόμα και ΑΘ να μην έχεις); Τι μου διαφεύγει;

Link to comment
Share on other sites

η αλλαγή σε νυκτερινό τιμολόγιο εχει κάποια κόστη και ένα επιπλέον πάγιο, αν κατά τις περιόδους μειωμένης χρέωσης δεν υπάρχουν αξιόλογες καταναλώσεις μπορεί και να μην συμφέρει

Link to comment
Share on other sites

προφανώς, αν δεν καταναλώνεις τις ώρες του νυχτερινού τιμολογίου πως θα επωφεληθείς???? απλά υπάρχει και η χρέωση του παγίου... 2€/τετράμηνο...

 

με Α/Θ αν υπάρχει μπάφερ προφανώς το "φορτίζεις" + ζεστάνεις το σπίτι τις ώρες του νυχτερινού..... ή αν δεν υπάρχει, φροντίζεις να ζεστάνεις το σπίτι τις ώρες αυτές...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.