Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας και προδιαγραφές ιατρείου - οδοντιατρείου


Recommended Posts

εγω δεν καταλαβαίνω γιατι τέτοια επιμονή με τις αλλαγές χρήσης...!!!

μια ερώτηση...εχεις στην ιδιοκτησία σου ενα διαμέρισμα κατοικίας...και μέχρι σήμερα το μίσθωνες ως κατοικία.

απο αύριο το μισθώνεις και για ενα διάστημα χ σαν ιατρείο....

και μετά το πέρας αυτου του διαστήματος ο ιατρός αποχωρεί και μετά το μισθώνεις πάλι σαν κατοικία...

 

τι κάνεις λοιπόν??? κάθε φορά κάνεις αλλαγή χρήσης....??????????????????????????????????????????

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 444
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν νοίκιαζα καμιά δεκαριά τέτοια, σε κανένα νησί ν'' αγναντεύω θα''μουνα. Τις καλημέρες μου :smile: :-)

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, ειναι θεμα επιμονης για εσας η θεμα ΓΟΚ και ΝΟΚ και αδειας λειτουργιας? Θεμα Νομοθεσιας.

 

Συμφωνα με το Νοκ και ΓΟΚ απο το 1985 , η εγκατασταση αλλης χρησης , σε ενα χωρο θελει Ο.Α.

 

Ρωτησα εαν μπορω να βασιστω καπου και εαν γνωριζεται κατι παραπανω.

 

Εαν με καλυπτει απο τη πολεοδομια η βεβαιωση χρησης γης , στην αδεια λειτουργιας.

 

Γιατι η βεβαιωση ετσι οπως τη διαβαζουμε μιλαει οτι δεν απαγορευεται η χρηση σε αυτο το χωρο, συμφωνα με τις πολεοδομικες διαταξεις και αυτο σημαινει .

α. Δεν απαγορευεται απο τις χρησεις γης της περιοχης.

β. Επιτρεπεται η χρηση η συγκεκριμενη με την αναφερομενη στην Ο.α. ,

γ.Δεν μετατρεπεται σε δυσμενεστερη χρηση, συμφωνα με το ΝΟΚ και τη 48669/2886/ του 1989

δ.Το κτιριο ειναι νομιμως υφισταμενο

ε. Ειναι συμφωνα με τον κτιριοδομικο

στ. Νομιμως υφισταμενο.

 

 

εγω δεν καταλαβαίνω γιατι τέτοια επιμονή με τις αλλαγές χρήσης...!!!

μια ερώτηση...εχεις στην ιδιοκτησία σου ενα διαμέρισμα κατοικίας...και μέχρι σήμερα το μίσθωνες ως κατοικία.

απο αύριο το μισθώνεις και για ενα διάστημα χ σαν ιατρείο....

και μετά το πέρας αυτου του διαστήματος ο ιατρός αποχωρεί και μετά το μισθώνεις πάλι σαν κατοικία...

 

τι κάνεις λοιπόν??? κάθε φορά κάνεις αλλαγή χρήσης....??????????????????????????????????????????

 

 

Σε αυτη τη περιπτωση , συμφωνα με το ΝΟΚ πρεπει να εξετασω εαν

α. Εαν θα γινουν εργασιες που απιτουν Ο.Α.

Β. Εαν δεν γινουν, εξεταζω εαν αυξανονται οι θεσεις σταθμευσεις που συνηθως προκυπτει οταν ειναι μεγαλη η επιφανεια

γ. Εαν μεταβαλεται το κινητο φορτιο, που για ιατρειο οχι

δ. Εαν επιτρεπεται η χρηση στην περιοχη

Εαν δεν προκυπτουν αλλαγες στις θεσεις σταθμευσεις και δεν γινονται εργασιες μεγαλες. Τοτε πρεπει να γινει ενημερωση ταυτοτητας για τις νεες αδειες η ενημερωση φακελου για τις ανοιχτες με το παλαιο διατγμα των ο..α.

Δεν θελει Ο.Α.

 

Εαν πρεπει να εκδοθει Ο.Α. , και θελω να το ξαναγυρισω σε κατοικια , δεν χρειαζεται γιατι ειναι ευμενεστερη περιπτωση και εφοσον δεν γινονται εργασιες που να θελουν Ο.Α.

Ομως ενημερωση φακελου η ενημερωση ταυτοτητας για προσφατες αδειες χρειαζεται.

Aυτα λεει ο ΝΟΚ, οι τεχνικες οδηγιες, και ο ΓΟΚ και η Υ.Α. του1989.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

διαβασε και τον κτιριοδομικό. και κανε και ξεκαθάρισμα τι εμπίπτει στην β.χ.κ.χ. και τι όχι.

τι σχεση μπορει να έχει η χρηση γης....

εσυ μπορεις να μου λες...εγω σου λεω τα δικά μου. ο καθένας πράττει ανάλογα.

προσφατα έβγαλα άδεια λειτουργίας σε ιατρείο χωρις αλλαγή χρήσης.

 

επισης αν κανει αλλαγή χρήσης πρεπει να δηλώσεις ΑΚΡΙΒΩΣ  την χρήση...π.χ αλλαγή χρήσης απο διαμέρισμα κατοικίας σε ιατρείο ( οφθαλμιατρείο)

οποτε αν σου φύγει ο ενας και έρθει αλλος πάλι το ιδιο θα κάνεις αλλαγή χρήσης απο α σε β???

 

 

δεν πρόκειται να καθίσω να γράψω να αντιγράψω νόμους κλπ εδω μέσα....είναι καθαρά θέμα σωστής ορθής και συνδυαστικής γνώσης ολης της νομοθεσίας.

εδω απλά κανουμε κουβέντα. για να δουμε πιο σφαιρικά τα θέματα μας και οχι διαγωνισμό καλυτςερης παράθεσης της νομοθεσίας.

 

ερώτημα 2ο σε σχεση με ευμενέστερη χρηση κλπ.

 

θελεις να πωλήσεις το ακίνητο σου που έχει την αλλαγή χρήσης, και είναι ιατρείο....αλλά θα το αγοράσω εγώ που το θέλω σαν κατοικία....ξέρεις τι παθαίνεις???

 

δεν το αγοράζω γιατί ετσι θα φαίνεται οτι αγοράζω επαγγελματική στέγη!!!!

 

εχεις μάλλον μπερδευτεί λίγο σε σχέση με τα απαιτούμενα ή με τα προαπαιτούμενα για το ιατρείο. κάτσε με καθαρό νου και πάνω απο ολα αζπο το μηδεν και δέστα λίγο πάλι...

 

 

πές μου και τι μηχανικός είσαι  να ξέρω....να ξερουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα πολυ καιρο να μπω, και τωρα ειδα την απαντηση.

 Ειναι ξεκαθαρο απο το ΝΟΚ ΚΑΙ τον ΓΟΚ  οτι χρειαζεται αλλαγη χρησης, οταν επηρεαζονται δυσμενως τα φορτια η οι θεσεις σταθμευσης.

 

Τωρα εαν εμεις βεβαιωνουμε σαν μηχανικοι οτι σε ενα χωρο με χρηση κατοικιας μπορει να λειτουργησει ιατρειο και δεν ερχεται σε αντιθεση αυτο με τις πολοεδομικες διαταξεις,  ο συλλογος θα το δεχτει. 

Δεν μπορει να κανει αλλιως, εφοσον εμεις το βεβαιωνουμε. . Ολη την ευθυνη εμεις την εχουμε, εξαλλου

Και σε ρωταω εαν γινει καποια στιγμη μια καταγγελια σε πολεοδομια πως μπορεις να καλυφθεις? Εσυ σαν μηχανικος? Τοτε ο πελατης σου δεν θα σου ριξει ευθυνες γιατι δεν τον ειχες ενημερωσει για την αλλαγη χρησης? 

 

 Πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι στην βεβαιωση γιατι ειναι δικη μας ευθυνη και να μην εξεταζουμε μονο τη χρηση της ευρυτερης περιοχης , ουτε μονο εαν ειναι κχ η βχ , ωστε να δινουμε βεβαιωση . 

 

 

Δες εδω και αυτο που ρωτησε ο Αστεριος, αργοτερα. 

 

http://www.michanikos.gr/topic/35376-%CE%98%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%A3%CF%84%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%80%CF%89%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CF%87%CF%81/

Link to comment
Share on other sites

ωραια....πες μου λοιπόν ενα ιατρείο πως επιρεαζει δυσμενός τα φορτία ή τις θεσεις στάθμευσης αφού δεν είναι χωρος συναθροισης κοινού (όρος αποδεκτός πολεοδομικά και μόνο). Το ιατρείο και κάθε ιατρείο δεν είναι χωρος συνάθροισης κοινού εκτός και αν είναι κάτι άλλο πέραν του ιατρείου.

 

είναι καθαρά θέμα κτιριοδομικού.

 

εσυ είδες οτι σε αυτό που ρώτησε ο αστέριος αργότερα του απάντησα?

 

 

και στην τελική....θέλεις να κανεις αλλαγή χρήσης, κανε....δεν σε εμποδίζω.

 

είναι άλλα τα θεματα μετά που πρεπει κανεις να αναλογιστεί...οικονομικό βάρος πελάτη κλπ...

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

ifigmet:

Το παρακάτω έγγραφο δε μας καλύπτει για την λειτουργία ιατρείου σε χώρο κτιρίου κατοικίας-άρα και σε διαμέρισμα?

Από το ΠΔ 84/01 εντόπισα την προϋπόθεση να μην απαγορεύεται από το κανονισμό της πολυκατοικίας. 

 

Εγγρ-80994/16-3-00 (ΔΟΚΚ) Εγγρ-80994/00

Χρήση χώρων κτιρίων κατοικίας για άσκηση επαγγέλματος 

συμβατού προς την κύρια χρήση του κτιρίου

 

Σε απάντηση της αίτησής σας, σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με το Αρθ-1   παρ.β εδαφ.1 του ΠΔ/23-2-87 (ΦΕΚ-166/Δ/87) κατ' εξαίρεση επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται χώροι κτιρίων κατοικίας για άσκηση επαγγέλματος συμβατού προς την κύρια χρήση του κτιρίου (ιατρεία, δικηγορικά γραφεία κλπ). (Στον όρο ιατρεία συμπεριλαμβάνονται και τα οδοντιατρεία). 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Υπουργείο ΠΕΧΩΔΕ

Γενική Διεύθυνση Πολεοδομίας

Διεύθυνση Οικοδομικού και Κτιριοδομικού Κανονισμού (ΔΟΚΚ)

Τμήμα Β

 

 

ΠΔ-84/01 (ΦΕΚ-70/Α/10-4-01) -ΑΡΘΡΟΝ-5

ε. Συμβόλαιο αγοράς ή μίσθωσης ή παραχώρησης με ή χωρίς αντάλλαγμα, ακινήτου, όπου θα στεγάζεται το εν λόγω ιατρείο ή οδοντιατρείο. Σε περίπτωση στέγασης σε πολυκατοικία απαιτείται η προσκόμιση του κανονισμού από τον οποίο να προκύπτει ότι δεν απαγορεύεται ρητά η εγκατάσταση ιατρείου (οδοντιατρείου). 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και σε περίπτωση που δεν υπάρχει κανονισμός, χρειάζεται Υ.Δ. του διαχειριστή θεωρημένη με το γνήσιο της υπογραφής, η σε περίπτωση που δεν υπάρχει διαχειριστής τότε Υ.Δ. του 50%+1 των ιδιοκτητών οτι δεν έχουν αντίρρηση λειτουργίας του ιατρείου.

Link to comment
Share on other sites

ifigmet:

Το παρακάτω έγγραφο δε μας καλύπτει για την λειτουργία ιατρείου σε χώρο κτιρίου κατοικίας-άρα και σε διαμέρισμα?

Από το ΠΔ 84/01 εντόπισα την προϋπόθεση να μην απαγορεύεται από το κανονισμό της πολυκατοικίας. 

 

Εγγρ-80994/16-3-00 (ΔΟΚΚ) Εγγρ-80994/00

Χρήση χώρων κτιρίων κατοικίας για άσκηση επαγγέλματος 

συμβατού προς την κύρια χρήση του κτιρίου

 

Σε απάντηση της αίτησής σας, σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με το Αρθ-1   παρ.β εδαφ.1 του ΠΔ/23-2-87 (ΦΕΚ-166/Δ/87) κατ' εξαίρεση επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται χώροι κτιρίων κατοικίας για άσκηση επαγγέλματος συμβατού προς την κύρια χρήση του κτιρίου (ιατρεία, δικηγορικά γραφεία κλπ). (Στον όρο ιατρεία συμπεριλαμβάνονται και τα οδοντιατρεία). 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Υπουργείο ΠΕΧΩΔΕ

Γενική Διεύθυνση Πολεοδομίας

Διεύθυνση Οικοδομικού και Κτιριοδομικού Κανονισμού (ΔΟΚΚ)

Τμήμα Β

 

 

ΠΔ-84/01 (ΦΕΚ-70/Α/10-4-01) -ΑΡΘΡΟΝ-5

ε. Συμβόλαιο αγοράς ή μίσθωσης ή παραχώρησης με ή χωρίς αντάλλαγμα, ακινήτου, όπου θα στεγάζεται το εν λόγω ιατρείο ή οδοντιατρείο. Σε περίπτωση στέγασης σε πολυκατοικία απαιτείται η προσκόμιση του κανονισμού από τον οποίο να προκύπτει ότι δεν απαγορεύεται ρητά η εγκατάσταση ιατρείου (οδοντιατρείου). 

 

 

Δεν θεωρω οτι μας καλυπτει 

 

Α. Γιατι το Π/Δ. αναφερεται στις  χρησεις γης περιοχων 

Το εαν ενα συγκεκριμενο  κτιριο θελει η δεν θελει Ο.Α. το καθοριζει  ΓΟΚ, ΝΟΚ  και κτιριοδομικος που εχει ξεκαθαρισει τις χρησεις κτιριων. 

.. 

Β. Ακομα και εαν υπαρχει  αντιφαση , ο κτιριοδομικος ειναι υπουργικη αποφαση μεταγενεστερη του Π.δ. και ο Γοκ -  ΝΟΚ ,  Νομος

 

Σε προτεραιοτητα αναλογα με την ισχυ ειναι νομος/υπουργικη αποφαση / Π.δ. 

Οι  εγκυκλιος του ΔΟΚΚ ειναι απλα  μια διευκρινιστικη του Π.δ. ΤΩΝ ΧΡΗΣΕΩΝ ΓΗς και λεει οτι επιτρεπεται σε κτιρια κατοικιων τετοιες χρησεις και  το ερωτημα νομιζω οτι εχει σχεση με τις περιοχες για αμιγη κατοικια, αν θυμαμαι καλα.

 

Επισης το εαν το επιτρεπει ο κανονισμος της πολυκατοικιας η οχι εμας δεν μας καλυπτει στη βεβαιωση μας γιατι δεν βεβαιωνουμε για τον κανονισμο, αλλα για τις πολεοδομικες διαταξεις. 

Ο κανονισμος εχει να κανει την αδεια λειτουργιας, καθαρα και ειναι νομικο θεμα.

 

 

,Αυτη ειναι η αποψη που εχω διαμορφωσει. Εξαλλου τα γραφουν   πολυ ξεκαθαρα οι  τεχνικες οδηγιες του   Νοκ, για τις χρησεις κτιριων,

Ποτε απαιτειται Ο.Α. Αλλαγη χρησης, Ποτε μας καλυπτει η υφισταμενη χρηση της Ο.Α και θελει απλη ενημερωση και  ποτε θεωρειται αυθαιρετη. 

 

 

Σχετικα με τα φορτια και τις θεσεις σταθμευσεις, ΠΩς ΕΠΗΡΑΖΟΝΤΑΙ ΔΥΣΜΕΝΩς ΓΙΑ ΕΝΑ ΓΡΑΦΕΙΟ ? 

 

1 . Τα ωφελιμα-κινητα  φορτια  στα γραφεια ειναι 3,5 kN/ Μ2 ενω σε κατοικιες 2 , με τους ευρωκωδικες το γραφειο μπορει να εχει και 2 kn/m2, oποτε ειμαστε ενταξει.

2.  Με τις θεσεις σταθμευσεις αντιστοιχει 1 θεση ανα 250μ2  για κατοικια ενω για γραφεια 1 θεση ανα 80μ2. 

 

Επομενως 100μ2 κατοικιας που γινονται γραφειο προκυπτει αυξηση θεσης σταθμευσης. Απο 0 σε 1 . 

 

 

 

Το αρχικο μου ερωτημα ηταν εαν με βεβαιωση χρησης γης απο πολεοδομια καλυπτομαι  ωστε να μην χρειαστει να κανω βεβαιωση εγω και να αποφυγω την αδεια αλλγης χρησης. 

Ομως ο συλλογος ο δικος μας,  μου ειπε οτι θελει να γραφει η βεβαιωση ακριβως οτι δεν απαγορευεται να εγκατασταθει ιατρειο στον συγκεκριμενο χωρο απο τις κειμενες πολεοδομικες διαταξεις ειτε πολεοδομια ειτε ο μηχανικος το βεβαιωνει αυτο. 

Edited by ifigmet
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.