Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυτονομία Σωμάτων Καλοριφέρ με την προσαρμογή ηλεκτρικής αντίστασης


koser

Recommended Posts

Λοιπόν όπως είναι γνωστό λόγω των καταστάσεων που ζούμε ψάχνουμε ολοένα και περισσότερο τρόπους φτηνούς και συνάμα αποδοτικούς για θέρμανση (τις περισσότερες φορές βέβαια είναι φούσκες και καταλήγουν να είναι και ακριβές και μη αποδοτικές). Τελευταία ακούω όλο και περισσότερο τον συγκεκριμένο τρόπο θέρμανσης δηλαδή την προσαρμογή αντίστασης σε καλοριφέρ (παίρνοντας ρεύμα από πρίζα) και απομονώνοντας το από την υπόλοιπη κεντρική θέρμανση λειτουργώντας αυτόνομα. Οι αντιστάσεις ξεκινάνε απο 500W και φτάνουν μέχρι 1500W.

Οι ενστάσεις μου είναι δύο, 1ον τί ρεύμα θα καίει την ώρα αν υποθέσουμε ότι προσαρμόζουμε μια αντίσταση 1500W (δουλεύοντας το στο μάξιμουμ γιατι έχει θερμοστάτη) και 2ον αν ζεσταίνει επαρκώς και σε πόση ώρα αν υποθέσουμε ότι έχουμε ένα δωμάτιο 10 - 12 τετραγωνικών;

Δεδομένου τα τετραγωνικά του δωματίου (υποθέτοντας ότι έχουμε λίγες απώλειες λόγω συνθετικών κουφωμάτων και καλής σχετικά θερμομόνωσης) είναι αρκετά, μου φαίνονται λίγα τα Watt της αντίστασης και δεν πιστεύω ότι θα ζεσταίνει επαρκώς τον χώρο, ίσως ναι αν ήταν π.χ. 2500W.

 

2eb95pt.jpgos5y8m.jpg

 

 

Πείτε μου αν έχετε ακούσει τον συγκεκριμένο τρόπο θέρμανσης και τί γνώμη έχετε;

Edited by koser
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν θέλεις να ζεσταίνεις και τους γείτονες είναι μια χαρά λύση.

Αν θερμαίνεις το νερό του σώματος ενώ δεν αποσυνδέεσαι από το υπάρχων σύστημα, μόλις πάρει μπρος ο κυκλοφορητής του δικτύου το νερό που ζέστανες στο κύκλωμα με την αντίσταση θα πάει βόλτα.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε (koser) μπορεις να μου πεις πως φανταζεσαι οτι λειτουργει αυτο το πραγμα?

Πραγματικα δεν θελει πολυ φαντασια.

 

Φαντασια ομως βλεπω οτι εχουν διαφοροι που "εφευρισκουν" χιλιους δυο τροπους για να βρουν θυματα προς εκμεταλευση.

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα πατέντα θέρμανσης χρησιμοποιώντας ηλεκτρισμό. Για κάποιον που σκέφτεται να βάλει υφαιστειακά πάνελ, ιόντα ή άλλα διαστημικά υλικά, ίσως να είναι καλύτερη λύση, αν το κόστος απόκτησης έκαστου είναι κοντά σε αυτό ενός καλοριφέρ λαδιού.

 

sdim, γιατί να ζεσταίνεις τους υπόλοιπους; Δεν αρκεί να κλείσεις τις βάνες;

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να ζεσταίνεις και τους γείτονες είναι μια χαρά λύση.

Αν θερμαίνεις το νερό του σώματος ενώ δεν αποσυνδέεσαι από το υπάρχων σύστημα, μόλις πάρει μπρος ο κυκλοφορητής του δικτύου το νερό που ζέστανες στο κύκλωμα με την αντίσταση θα πάει βόλτα.

 

Πολύ απλά φίλε sdim κλείνεις την βάνα για να απομονώσεις το σώμα και να μην έρθει σε επαφή με την υπόλοιπη εγκατάσταση. Δεν ήταν πολύ δύσκολο όπως βλέπεις... Μερικοί καλά θα ήταν να σκέφτεστε προτού απαντήσετε...

 

συναδελφε (koser) μπορεις να μου πεις πως φανταζεσαι οτι λειτουργει αυτο το πραγμα?

Πραγματικα δεν θελει πολυ φαντασια.

 

Φαντασια ομως βλεπω οτι εχουν διαφοροι που "εφευρισκουν" χιλιους δυο τροπους για να βρουν θυματα προς εκμεταλευση.

 

 

Δεν καταλαβαίνω το σχόλιο σου, το «δεν θέλει πολύ φαντασία». Εάν δεν συμφωνείς πες το με επιχειρήματα.. Η αντίσταση βρίσκεται μέσα σε έναν σωλήνα ο οποίος περιβάλλεται από το νερό του σώματός και το οποίο ζεσταίνεται με αυτόν τον τρόπο είναι τόσο απλό...

 

thanar το κόστος του κυμαίνεται κάπου στα 70 ευρώ και που προσωπικά θεωρώ ότι είναι παραπάνω απ 'οσα θα έπρεπε λόγω απλής κατασκευής, όσον αφορά καυστήρες ιόντων και λοιπά κουραφέξαλα, άστα......

 

 

Για να γίνω σαφής, από την στιγμή που άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα σημαίνει ότι δεν με πείθει και ότι είμαι επιφυλακτικός, γι αυτό και ζήτησα την γνώμη σας, αν γνωρίζετε κάτι πάνω σε αυτόν τον τρόπο θέρμανσης, αν τον αποδέχεστε ή όχι και γιατί. Είναι μία απλή κατασκευή που ίσως λέω ίσως να έχει μία κάποια εφαρμογή. Θεωρώ ότι το φορουμ αποτελείται ως επί των πλείστων από σοβαρά άτομα και περιμένω σοβαρές απαντήσεις με επιχειρήματα κι όχι απαντώντας με ερώτηση και ούτε χαζές απαντήσεις....

Edited by koser
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

το να θμαινεις νερο στασιμο χωρις δυνατοτητα πληρωσης μπορει

να δημιουργησει προβληματα στην οποια αποδση του συστηματος αυτου.

ατμοποιησεις, αλατα, ιζηματοποιησεις κλπ αρα το σωμα μεσα θα "φθειρεται" βουβα σα να λεμε

τωρα το θεμα ειναι το εξης, μην κοιτας για αρχη ουτε θστατες ουτε watt

ξεκινα λιγο "αναποδα"

 

δλδ.... τι σωμα(τα) εχω ακι σε τι χωρο? πχ σαλονι με 2 σωματα 800 και 1000 θερμιδων

ποσο χρονο θελω να πιασω τους βαθμους του θστατη για τις απωλειες αυτες?

ποσο καταναλωση θα χω?

 

βεβαια να ξερεις οτι λειπει και η εμπειρια δλδ εχεις μιλησει με καποιον που το εχει εφαρμωσει?

ειναι ευκολο να ερθεις σε επαφη? ειναι ευκολο να το δεις κιολλας?

ενα τετ α τετ παντα ειναι καλυτερο

 

και λαβε υποψη σου οτι τα περισσοτερα σπιτια εχουν σωματα υψηλων θκρασιων

μηπως με χαμηλων λειτουργουσε καλυτερα?

 

λυπαμαι για τις ερωτησεις αλλα τις θετω για σκεψη.....

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Έχει ενδιαφέρον. Γνώριζα ότι υπάρχουν ηλεκτρικές αντιστάσεις για πετσετοκρεμάστρες, οι οποίες είναι σε μορφή ράβδου και προσαρμόζονται σε μια από τις κάτω αναμονές του σώματος. Θα μπορούσαν οι ίδες, υποθέτω, να χρησιμοποιηθούν και σε σώματα ΑΚΑΝ (φέτες). Τέτοιες αντιστάσεις έχω σκεφτεί να χρησιμοποιήσω σε μεμονωμένους χώρους (ουσιαστικά σε μπάνια)

 

Η αντίσταση που παρουσιάζεις, πρέπει να δημιουργήσει αισθητή φυσική ροή στο κάθετο σωληνάκι για να μην έχουμε αισθητή υπερθέρμανση. Για Q=1,5kW και ΔΤ=20K προκύπτει παροχή ~65lt/h. Λογικά αυτός είναι ο λόγος που υπάρχει όριο στη μέγιστη ισχύ των αντιστάσεων. Μπορείς να εκτιμίσεις την πίεση που απαιτείται για να επιτευχθεί αυτή η ροή στο σωληνάκι? Σε ένα σωληνάκι Φ15 χωρίς στενώσεις η άνωση είναι ικανή να δημιουργήσει τέτοια παροχή.

 

Η σύνδεση του σώματος με το δίκτυο θέρμανσης είναι χρήσιμη για να εξασφαλίζεται η πλήρωση του σωματος και η εύκολη εξαέρωσή του αν χρειαστεί. Διαφορετικά θέλει χωνί για γέμισμα...

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ακούγεται καινοτόμο και δεν καταλαβαίνω και τα ιδιαίτερα οφέλη του. Αν θές να χωρίσεις την κατοικία σε πολλές θερμικές ζώνες κάντο με θερμοστατικές κεφαλές που είναι και ο πιο ''δόκιμος'' τρόπος ,αν δε γίνεται πάρε ενισχυτικά κανένα αερόθερμο.

Link to comment
Share on other sites

το να θμαινεις νερο στασιμο χωρις δυνατοτητα πληρωσης μπορει

να δημιουργησει προβληματα στην οποια αποδση του συστηματος αυτου.

ατμοποιησεις, αλατα, ιζηματοποιησεις κλπ αρα το σωμα μεσα θα "φθειρεται" βουβα σα να λεμε

τωρα το θεμα ειναι το εξης, μην κοιτας για αρχη ουτε θστατες ουτε watt

ξεκινα λιγο "αναποδα"

 

δλδ.... τι σωμα(τα) εχω ακι σε τι χωρο? πχ σαλονι με 2 σωματα 800 και 1000 θερμιδων

ποσο χρονο θελω να πιασω τους βαθμους του θστατη για τις απωλειες αυτες?

ποσο καταναλωση θα χω?

 

βεβαια να ξερεις οτι λειπει και η εμπειρια δλδ εχεις μιλησει με καποιον που το εχει εφαρμωσει?

ειναι ευκολο να ερθεις σε επαφη? ειναι ευκολο να το δεις κιολλας?

ενα τετ α τετ παντα ειναι καλυτερο

 

και λαβε υποψη σου οτι τα περισσοτερα σπιτια εχουν σωματα υψηλων θκρασιων

μηπως με χαμηλων λειτουργουσε καλυτερα?

 

λυπαμαι για τις ερωτησεις αλλα τις θετω για σκεψη.....

 

Με έβαλες όντως σε σκέψεις σχετικά με τα προβήματα που μπορούν να προκύψουν στο στάσιμο νερό του σώματος και ειδικότερα με την όποια ατμοποίηση μπορεί να υπάρξει. Δεν θέλουμε πάνω από 90 βαθμούς στο νερό του σώματος γιατί τότε θα έχουμε πραγματικά πρόβλημα. Οπότε λέμε ποιες οι ασφαλιστικές δικλείδες της κατασκευής; Σε μία ενδεχόμενη ατμοποίηση θα έπρεπε να μπει εξαρχής και μία βαλβίδα εξαέρωσης..

 

Στα 2 ερωτήματα που θέτεις, σε αυτά προσπαθώ να βρω απαντήσεις δηλαδή σε πόσο χρόνο θα ζεστάνει π.χ ένα δωμάτιο 13 τετραγωνικών του οποίου το σώμα είναι 1800 θερμίδες και τί κατανάλωση ρεύματος θα έχω; Αυτό ακριβώς θέλω να μάθω......

 

Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον που να έχει βάλει αλλά γνωρίζω αυτόν που τα έχει φέρει και σκοπεύω να του κάνω μία επίσκεψη για περαιτέρω πληροφορίες και για να δω από κοντά το σύστημα αυτό..

 

Έχει ενδιαφέρον. Γνώριζα ότι υπάρχουν ηλεκτρικές αντιστάσεις για πετσετοκρεμάστρες, οι οποίες είναι σε μορφή ράβδου και προσαρμόζονται σε μια από τις κάτω αναμονές του σώματος. Θα μπορούσαν οι ίδες, υποθέτω, να χρησιμοποιηθούν και σε σώματα ΑΚΑΝ (φέτες). Τέτοιες αντιστάσεις έχω σκεφτεί να χρησιμοποιήσω σε μεμονωμένους χώρους (ουσιαστικά σε μπάνια)

 

Η αντίσταση που παρουσιάζεις, πρέπει να δημιουργήσει αισθητή φυσική ροή στο κάθετο σωληνάκι για να μην έχουμε αισθητή υπερθέρμανση. Για Q=1,5kW και ΔΤ=20K προκύπτει παροχή ~65lt/h. Λογικά αυτός είναι ο λόγος που υπάρχει όριο στη μέγιστη ισχύ των αντιστάσεων. Μπορείς να εκτιμίσεις την πίεση που απαιτείται για να επιτευχθεί αυτή η ροή στο σωληνάκι? Σε ένα σωληνάκι Φ15 χωρίς στενώσεις η άνωση είναι ικανή να δημιουργήσει τέτοια παροχή.

 

Η σύνδεση του σώματος με το δίκτυο θέρμανσης είναι χρήσιμη για να εξασφαλίζεται η πλήρωση του σωματος και η εύκολη εξαέρωσή του αν χρειαστεί. Διαφορετικά θέλει χωνί για γέμισμα...

 

 

Είναι ένα θέμα η φυσική ροή του νερού μέσα στο σώμα γιατί όπως λες κι εσύ θα έχουμε υπερθέμανση εκεί που βρίσκεται η αντίσταση και δεν την θέλουμε σίγουρα...

 

Δεν μου ακούγεται καινοτόμο και δεν καταλαβαίνω και τα ιδιαίτερα οφέλη του. Αν θές να χωρίσεις την κατοικία σε πολλές θερμικές ζώνες κάντο με θερμοστατικές κεφαλές που είναι και ο πιο ''δόκιμος'' τρόπος ,αν δε γίνεται πάρε ενισχυτικά κανένα αερόθερμο.

 

Κανείς δεν είπε φίλε μου ότι το συγκεκριμένο σύστημα είναι καινοτόμο.. Τα οφέλη του θα μπορούσες να πεις ότι είναι η θέρμανση ενός χώρου με την αυτόνομη λειτουργία ενός σώματος χωρίς την χρήση πετρελαίου αλλά με χρήση ρεύματος, βέβαια ενδέχεται να υπάρχει υψηλή κατανάλωση και όπως και να χει μέσα από τις συζητήσεις μας εδώ προσπαθούμε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα...

Edited by koser
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και πρακτικα θεματα

μπορει και αστεια μερικες φορες

ποσες μπριζες πχ πρεπει να χει 1 σαλονι με 3 σωματα

θα γεμισει ο κοσμος πολυμπριζα

μπορει να σου φενεται αστειο αλλα στην καθημερινοτητα δεν ακουμε και λιγα

απο τους πελατες... ομηχανικος εκεινο ... ο μηχανικος το αλλο

 

δεν ειπα οτι ιζηματα κ αλατα δε θα χεις με αλλα συστηματα

αλλα εκει τουλαχιστον που κ που αλλαζει το νερο εστω σε μια επισκευη

 

υστερα μην πεσεις στην παγιδα του " απο τα 3 σωματα αναβει οποιο θελει"

πιθανο να στο πει ο πωλητης

 

οταν μελετηθηκε ο χωρος ασχετα με τις προσαυξησεις καλες σωστες η και πονηρες

ο μελετητης εβαλε καποια σωματα αρα οταν

ενας χωρος οταν εχει 2,3,4,5 ... 1005 σωματα , τα θελει ολα

ασχετα αν θα χρησιμοποιησεις το α β γ δ συστημα

 

σκοπος ειναι ο χωρος να πιασει μια μεση θκρασια

 

αν δεν την πιανει ο καθε ξεχωριστος θστατης θα δουλευει συνεχως

 

βιβα η πτολεμαιδα δλδ

 

 

 

κατι τελευταιο

για μενα δεν πρεπει να σε απασχολει το ταδε συστημα ποσο γρηγορα θα ζεστανει τον χωρο

αλλα αν το συστημα μπορει να καλυψει τα σωματα ωστε να πιασουν την ονομαστικη ισχη τους

ή εστω οσο πιο κοντα σαυτη γινεται, αυτος ειναι ο πρωτος παραγοντας που επιρρεαζει το κοστος λειτουργιας..

μετα ο χρονος θα ναι ιδιος για τον ιδιο χωρο με τα ιδια σωματα, και αυτος ειναι ο δευτερος παραγοντας

που επιρρεαζει το κοστος λειτουργειας

και μιλαω για το συγκεκριμενο παραδειγμα που χει σωματα υψηλων θκρασιων

σιγουρα κ το συστημα παιζει ρολο αλιμονο, πχ αλλο χρονο θελει οταν εχεις ενδοδαπεδια

αλλο οταν εχεις σωματα χαμηλων αλλο υψηλων σιγουρα

αλλα εγω μιλαω για 1 σπιτι με τα ιδια σωματα κ βαζω πλαι πλαι την κλασσικη μεθοδο υψηλω και αυτο το συστημα

που θα κληθει να δουλεψει με τερματικες υψηλων

δε θελω να σε κουρασω αλλο ελπιζω να γινα σαφης

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.