Μετάβαση στο περιεχόμενο

DCAD 1.0 Πρόγραμμα απόδοσης τοπογραφικών σχεδίων


texter

Recommended Posts

Texter, όσο το έχω ως τώρα δοκιμάσει έχει πολύ καλές προοπτικές..

 

Έχω όμως το εξής θέμα..

 

Ή είναι bug ή δεν κάνω κάτι καλά εγω..

 

Στην "εισαγωγή σημείων" με υψόμετρο, ώστε να δημιουργήσεις Ψ.Μ.Ε. και ισουψής, ανακάλυψα τα εξής:

 

Δεν υπάρχει τρόπος να εισάγεις αρχείο txt συντεταγμένων με δεκαδικά ψηφία. 

 

εξηγώ: 

 

Αν βάλεις για εισαγωγή πχ α/α,Χ,Y,Z , το πρόγραμμα σε κάθε κόμμα που διαβάζει αλλάζει και στήλη δεδομένου. Αν για δεκαδικό έχεις κόμμα τότε δεν το βλέπει ως δεκαδικό αλλά ως το επόμενό του δεδομένο..

 

Με αποτέλεσμα να εισάγει ότι νάναι.. Πχ αν θες να εισάγεις α/α 1 ,  Χ:20,12μ , Y: 30,50 m Z:15,00m θα πρέπει στο πρόγραμμα να βάλεις μια στήλη 1,20,12,30,50,15,00.

Το διαβάζει όμως  έτσι: α/α 1, Χ:20 , Υ:12, Ζ:30, α/α:50, Χ:15, Υ:00 κλπ

 

Αν βάλεις για δεκαδικό διαχωρισμό τελεία (.) αντί για κόμμα(,) πάλι τίποτα.. τα διαβάζει λάθος..

 

Πες μου αν κάνω κάτι λάθος γιατί προσπάθησα με notepad ++ όλους τους πιθανούς συνδιασμούς και βρήκα μόνο έναν: να μην βάλω καθόλου δεκαδικά ψηφία..

 

Χαιρετώ..

 

edit (ΥΓ): επίσης ενώ επικοινωνεί κανονικά με goggle maps και bing maps, με το κτηματολόγιο δεν βγάζει ορθοφωτοχάρτη, όση ώρα και αν το αφήσεις..

έχω acad 2011 x64.. μήπως γι`αυτό όλα τα παραπάνω;;

Edited by babis.lou
Link to comment
Share on other sites

Babis.lou το αρχείο που θα χρησιμοποιήσεις για εισαγωγή σημείων θα πρέπει να είναι της μορφής:

 

α/α,Χ,Υ,Ζ

 

π.χ.

12,450.256,523.237,45.26

 

Τα δεκαδικά θα πρέπει να ορίζονται με τελεία (.) και τα πεδία μεταξύ τους με κόμμα (,).

Επίσης πολύ σημαντικό θα πρέπει στα WINDOWS να έχει οριστεί ο διαχωρισμός των δεκαδικών ψηφίων να γίνεται με τελεία (.).

Αυτό μπορείς να το κάνεις μέσα από τον πίνακα ελέγχου των WINDOWS.

 

ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΛΕΓΧΟΥ → Περιοχή και γλώσσα→Πρόσθετες ρυθμίσεις

και επιλέγεις   Σύμβολο υποδιαστολής: τελεία (.) και Ομαδοποίηση ψηφίων: πάτα space

 

Μετά το κουμπί εφαρμογή και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Άψογος!

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου..

 

Ήδη το έκανα, δουλεύει μια χαρά..

 

&%$ω το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ που τα θέλει όλα διαφορετικά..

 

Τέλοσπάντων , αν έχεις και κανένα tip για το θέμα των αεροφωτογραφιών του ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ που σου λέω πιο πάνω πες μου..

 

Χαιρετώ..

Edited by babis.lou
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα εισαγωγής του χάρτη του Κτηματολογίου αν δεν διορθώθηκε με την αλλαγή που έκανες από κόμμα σε τελεία δοκίμασε να

 

κάνεις τα εξής:

 

Αφού επιλέξεις την περιοχή και σου ανοίξει το καινούργιο παράθυρο με την προβολή του χάρτη του κτηματολογίου πάτα το κουμπί

 

Ανανέωση εικόνας.

 

Επίσης δοκίμασε να μετακινήσεις την εικόνα αριστερά ή δεξιά (με αριστερό κλικ και πατημένο το κουμπί του ποντικιού πάνω στην εικόνα

 

την μετακινείς σε όποια κατεύθυνση θέλεις).

 

Τέλος δοκίμασε να επιλέξεις μεγαλύτερη περιοχή για προβολή.

 

Κάνε αυτά και ενημέρωσε με αν μπορείς.

 

Ευχαριστώ.

Edited by texter
Link to comment
Share on other sites

Δούλεψε τελικά και η εισαγωγή από το ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ, με την γνωστή όμως απόκλιση που οφείλεται στην εξαγωγή ορθοφωτοχαρτών του ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ...

 

Ενώ έχει πολύ καλή ακρίβεια αν εισάγεις dxf μέσω του server τους, αν εξάγεις ορθοφωτοχάρτη μέσω πχ globalmapper υπάρχει μια σπαστική απόκλιση του χάρτη.. Την ίδια απόκλιση έχει και το DCAD, χωρίς βέβαια να ευθύνεται το DCAD..

 

Οι φωτό του google έχουν καλύτερη γεωαναφορά..

 

Γενικώς πάντως για το DCAD πολύ καλή προσπάθεια, και εγώ προσωπικά για θα το αγοράσω.

 

Τέτοιες προσπάθειες από συναδέλφους με μεράκι πρέπει να τις στιρίζουμε.

 

Καλή συνέχεια!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Το Dcad τώρα και σε έκδοση για ZWCAD

Μπορείτε να κατεβάσετε την έκδοση για ZWCAD από εδώ.

Edited by texter
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Dcad τώρα είναι διαθέσιμο ΔΩΡΕΑΝ πλήρως λειτουργικό χωρίς κανέναν περιορισμό στην χρήση του

http://www.dcad.gr/download.html

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.